Przyprawy i zioła najlepsze dla zdrowia i wydajności mózgu

Odpowiednio skomponowane zioła i przyprawy posiadają niezwykłą moc - mogą poprawić Twoją pamięć i funkcjonowanie mózgu!
Przyprawy i zioła najlepsze dla zdrowia i wydajności mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2017

Przyprawy i zioła na stałe zadomowiły się nie tylko w naszych szafkach kuchennych, ale i domowych apteczkach; coraz więcej osób zdaje sobie bowiem sprawę z ich zbawiennego wpływu na nasze zdrowie.

Czy wiesz jednak, że odpowiednio dobrane przyprawy mogą nie tylko skutecznie zwalczać drobne dolegliwości zdrowotne, ale także poprawiać pamięć i funkcjonowanie mózgu? Koniecznie czytaj dalej i poznaj te, które najlepiej wpłyną na Twój umysł i zdolności poznawcze.

Na rynku nie brakuje produktów, które mają poprawiać naszą pamięć, koncentrację i ogólne funkcje poznawcze ludzkiego umysłu.

Jeśli jednak chodzi o mózg, tak samo jak w przypadku wielu innych organów naszego ciała, najlepiej jest wybierać naturalne produkty, które wykazują się równie imponującą skutecznością, a są o wiele tańsze i w dodatku pozbawione skutków ubocznych.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci listę przypraw i ziół, które przyniosą Ci ulgę jeśli zmagasz się ze stresem czy lękiem, ale także uchronią Cię przed problemami z pamięcią czy nawet takimi fizycznymi schorzeniami mózgu jak guzy! Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak naturalnie zadbać o swój mózg.

Pietruszka i tymianek

Zarówno pietruszka, jak i tymianek,  zawierają apigeninę, flawonoid wzmacniający i wspomagający pracę połączeń pomiędzy neuronami a komórkami rdzenia.

Być może nazwa apigenina nie mówi Ci zbyt wiele, ale z pewnością wiesz, czym jest estrogen. Substancje te są do siebie dość zbliżone w budowie, co więcej, estrogen bierze udział w procesach tworzenia komórek nerwowych.

Niektórzy badacze wskazują, że dieta bogata w apigeninę może stymulować tworzenie się komórek mózgu i lepsze przesyłanie sygnałów nerwowych. Jeśli chcesz zadbać o swój mózg sięgaj regularnie po takie przyprawy jak tymianek i pietruszka, a dodatkowo uchronisz się przed depresją, chorobą Alzheimera czy Parkinsona.

Rumianek a stres

Napar z rumianku

Z pewnością gdzieś w głębi kuchennej szafki znajdziesz torebki herbaty rumiankowej. Sięgaj po nią, gdy tylko najdzie Cię ochota, a na pewno nie pożałujesz.

Różne przyprawy i zioła wpływają kojąco na nasz układ nerwowy, a jednym z najlepszych na to dowodów jest właśnie rumianek – doskonale łagodzi stres i pozwala się zrelaksować. Rumianek to nie tylko doraźny środek uspokajający; pity regularnie ogranicza także poziom lęku i niepewności.

Skąd biorą się te niezwykłe właściwości? Otóż rumianek zawiera związki chemiczne zdolne do przyłączania się do substancji obecnych w mózgu i wpływające na procesy tam zachodzące. Pij szklankę herbaty rumiankowej przed snem, a pozwoli Ci się to wyciszyć i lepiej wypocząć.

Przyprawy i zioła na lepszą pamięć – Szałwia

Kiedy dochodzi już do problemów z pamięcią, jest dosyć trudno przywrócić odpowiednie funkcjonowanie mózgu w tej kwestii. Wciąż jednak można starać się poprawić wydajność tego organu, na przykład za sprawą takich naturalnych produktów jak zioła i przyprawy.

Konkretnie chcemy polecić Ci szałwię, która jest jednym z najlepszych naturalnych leków na problemy z zapamiętywaniem i koncentracją.

Jeśli potrzebujesz doraźnej pomocy w nauce, zapamiętywaniu i skupianiu się na konkretnych zadaniach, włącz szałwię na stałe do swojego jadłospisu.

Musisz jednak uważać na nią jeśli zażywasz niektóre leki, ponieważ suplementy diety z szałwią potrafią wchodzić w niepożądane reakcje na przykład ze środkami na nadciśnienie.

Czosnek

Czosnek

Czosnek nie jest wprawdzie – jak spekulowano przez lata – lekarstwem na guzy mózgu, jednak prawdą jest, że posiada zdolność ograniczenia rozwoju komórek nowotworowych.

Wciąż potrzeba więcej badań naukowych, które potwierdzą tę tezę, warto jednak mimo wszystko włączyć czosnek do swojej diety, ponieważ przynosi wiele korzyści zdrowotnych, także dla mózgu i pamięci. Nie wszystkie przyprawy mają tak wszechstronne zastosowania jak czosnek – nie wahaj się i skorzystaj z tego dobrodziejstwa natury.

Mięta

Mięta to kolejna roślina lecznicza, której nie może zabraknąć w Twojej kuchni. Jest to nie tylko domowe lekarstwo na takie dolegliwości jak nieprzyjemny oddech czy mdłości, ale przede wszystkim ogromne wsparcie dla pamięci i koncentracji.

Możesz przygotować napar z mięty i podawać go razem z rumiankiem i odrobiną miodu. Już po 20 minutach od spożycia poprawi się zarówno Twoja pamięć krótko- jak i długotrwała; wpłynie to korzystnie na Twoją koncentrację i samopoczucie.

Jeśli jesteś fanką smoothies, które dostarczają jednocześnie dużą dawkę energii i substancji odżywczych, koniecznie przygotuj swój ulubiony koktajl i dodaj do niego kilka listków mięty, aby stał się bardziej orzeźwiający i w dodatku pobudził Twój umysł do działania.

Rozmaryn

Przyprawy

Niektóre przyprawy są szczególnie polecane na problemy z pamięcią dla osób powyżej 65 roku życia. Jedną z nich jest rozmaryn, który wpływa niezwykle korzystnie na tak zwaną pamięć prospektywną, czyli tą odpowiedzialną za zamierzone i zaplanowane działania.

W przypadku osób starszych często mamy do czynienia z problemami z zapamiętywaniem daty wizyty u lekarza, rocznicy czy urodzin. Rozmaryn rozwiązuje ten problem, a w dodatku jest niezwykle aromatyczną przyprawą, którą można wykorzystać na wiele sposobów.

Działanie rozmarynu potwierdzają badania naukowe; eksperyment przeprowadzono na grupie osób po 65 roku życia. Część z nich badano w pomieszczeniu aromatyzowanym lawendą, inną grupę umieszczono w pomieszczeniu z rozmarynem, a trzecią – w pomieszczeniu bez wyraźnego zapachu.

W ten sposób wykazano, że to właśnie rozmaryn ma najlepszy wpływ na tak zwaną pamieć prospektywną.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.