Zdrowie mózgu – przydatne porady

Lipiec 3, 2017
Zdrowie mózgu jest bardzo ważne, aby można było cieszyć się z życia. Czy wiedziałaś, że alkohol, tytoń i stres są bardzo szkodliwe dla mózgu? Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje!

Wszyscy wiedzą jak ważne jest zdrowie mózgu. Jednak niejednokrotnie koncentrujemy się na dbaniu o wątrobę, żołądek, płuca lub inne narządy i zapominamy o mózgu.

Powodem jest to, że bardzo niewiele osób widzi potrzebę dbania o mózg. Często również nie pamięta się o tym, że mózg także może ulec uszkodzeniu. Nie należy jednak zapominać, że jest to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka.

Na dobrą sprawę mózg sprawia, że jesteś tym kim jesteś. W przeciwieństwie do innych narządów, nie da się żyć bez mózgu.

Mózg jest na tyle istotny, że jakiekolwiek jego uszkodzenia mogą oznaczać problemy na resztę życia. Właśnie dlatego chcielibyśmy doradzić, jak sprawić, żeby mózg był zdrowy i silny.

1. Stosuj zbilansowaną dietę

Sałatka z awokado

Niewiele osób widzi związek między mózgiem i układem trawiennym. Z tego powodu ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak złe wybory żywieniowe mogą odbić się na kondycji mózgu.

W rzeczywistości to, co się je ma ogromny wpływ na mózg. Właśnie dlatego należy odpowiednio się odżywiać, aby mieć zdrowy mózg.

Powinno się mieć świadomość, że każdemu posiłkowi towarzyszą reakcje chemiczne, które mają wpływ na cały organizm.

 • Jeśli Twoja dieta jest bogata w produkty mączne, na przykład makaron lub chleb, będziesz miała większą tendencję do ucinania sobie drzemek. To dlatego, że takie produkty spożywcze pobudzają produkcję hormonów snu.

Z tego powodu należy jeść tylko niektóre produkty spożywcze o wysokiej zawartości mąki. Zamiast nich powinno się zwiększyć ilość spożywanych białek, owoców i warzyw.

Nie mówimy, że nie powinnaś jeść swojej ukochanej pizzy. Ale powinnaś wiedzieć, że najlepszym sposobem na zdrowy mózg jest zbilansowana dieta i umiarkowanie w jedzeniu.

2. Wykonuj codziennie ćwiczenia fizyczne

Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko pojawienia się chorób neurodegeneracyjnych. I to nie wszystko – stałe wykonywanie ćwiczeń pomaga również spowolnić postęp takich chorób jak na przykład Alzheimer

 • Ćwiczenia mogą zwiększyć poziom energii, poprawić samopoczucie oraz korzystnie wpływać na sen i zdrowie mózgu.
 • Co więcej, ćwiczenia zmniejszają ryzyko depresji i stanów lękowych.

Aby mieć zdrowy mózg, zacznij od stworzenia planu treningowego. Wystarczy zacząć od 30-minutowych spacerów i stopniowego je wydłużać.

3. Pożegnaj się ze swoimi wadami 

zdrowie mózgu

Istnieją substancje, które wpływają na nasz nastrój, na przykład narkotyki i papierosy. Takie substancje mogą mieć wpływ na funkcjonowanie mózgu, a także mogą zmniejszyć poziom motywacji. Mogą również negatywnie wpływać na procesy poznawcze i mogą zmieniać odczuwane emocje.

 • Wszystko to negatywnie wpływa na stan Twoich myśli. Dzieje się tak, ponieważ takie substancje obniżają koncentrację, zdolność do realizacji planów oraz pogarszają pamięć.
 • Jeśli uważasz, że palenie nie ma na Ciebie wpływu, pamiętaj, że ma ono bezpośredni wpływ na neurony.
 • Jeśli to nie wystarczy, jest to jedna z głównych przyczyn raka. Dotyczy to raka płuc, jamy ustnej, żołądka i wątroby.

4. Ćwicz swój umysł

Dzisiejszy świat jest pełen technologii, filmów, reality show, sieci społecznościowych i miliona innych rzeczy. Odłącz się od tego wszystko i poczytaj dobrą książkę, rozwiąż krzyżówkę lub ułóż puzzle. Nie jest to trudne do zrobienia.

Zostało udowodnione, że u osób z gorszym wykształceniem występuje większe prawdopodobieństwo pojawienia się chorób neurologicznych, na przykład Alzheimera. Takie prawdopodobieństwo obniża się o połowę u osób, które mają w zwyczaju ćwiczyć swój umysł.

Jest to coś, na co warto zwrócić uwagę na równi z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Właśnie dlatego zapraszamy do zanurzenia się w przygodzie, którą niesie dobra książka.

Naucz się czerpać przyjemność z:

 • Krzyżówek
 • Puzzli
 • Dobrej partyjki szachów
 • Sudoku

Na początku może się to wydawać nudne i po chwili możesz zacząć rozważać porzucenie tego pomysłu. Nie rób tego! Wystarczy włożyć w to trochę wysiłku i po jakimś czasie odkryjesz rozrywkę, która Cię zrelaksuje po codziennych zajęciach i życiowych zmartwieniach.

5. Weź przerwę od zabieganego życia

Zrelaksowana kobieta

Nasze społeczeństwo cały czas ewoluuje w coraz szybszym tempie. Przez to jest coraz mniej czasu na relaks i na przetworzenie bodźców z otoczenia.

Właśnie dlatego musisz dać swojemu mózgowi czas na dokładniejsze przetworzenie informacji. Rezultatem tego procesu jest czerpanie większych korzyści z codziennych doświadczeń.

Jest wiele opcji wyboru sposobu odpoczynku:

 • Wyjedź na jeden dzień, na weekend lub na kilka tygodni w miejsce, gdzie możesz wyłączyć się od wszystkiego.
 • Wyłącz na chwilę media społecznościowe.

6. Szanuj swój harmonogram snu dla zdrowia mózgu

Sen jest nie tylko luksusem, ale również koniecznością dla organizmu i umysłu.

Podczas snu mózg przeprowadza szereg napraw i procesów, które utrzymują Cię w dobrym zdrowiu. Mowa tutaj zarówno o zdrowiu, jak i psychicznym.

Kiedy śpisz, mózg ma możliwość uporządkowania doświadczeń i tego, czego się nauczyłaś w ciągu dnia. W tym samym czasie mózg tworzy wspomnienia i wzmacnia neurony.

Następnym razem, kiedy pomyślisz o zmniejszeniu liczby godzin snu, pamiętaj, że taką decyzją niszczysz swój organizm oraz umysł.

WIĘCEJ DLA CIEBIE