Nowotwory to plaga naszych czasów – zachorowań tego typu jest coraz więcej i powszechnie wiadomo, że wczesne wykrycie daje największą szansę na wyleczenie.
Badania przeprowadzone przez hiszpański Narodowy Instytut Badań Naukowych (CSIC) dają nową nadzieję na opracowanie metody wczesnego diagnozowania chorób nowotworowych w oparciu o badania krwi.
Być może już niedługo z metody tej będą korzystać ośrodki badawcze i lekarze na całym świecie, dzięki czemu nowotwory staną się o wiele łatwiej wykrywalne oraz – co najważniejsze – wyleczalne.
Badanie przeprowadzone przez CSIC
Grupa badaczy z hiszpańskiej instytucji CSIC opracowała pierwszy na świecie sposób amplifikacji niewielkich cząstek DNA. Pozwoliło to na opracowanie metody, w której:
Laboratoria potrzebują zaledwie niewielkiej ilości krwi, aby kategoryzować, odczytywać i analizować dane genetyczne.
W drugiej części badania, przeprowadza się ocenę, dzięki której można stwierdzić, czy w danym organizmie rozwijają się komórki nowotworowe i guzy.
Jest to innowacyjna metoda wykrywania chorób nowotworowych, którą już wdrożono w kilku hiszpańskich szpitalach. Ta metoda diagnostyczna ma dwie główne zalety:
Jest praktycznie nieinwazyjna – wystarcza niewielka standardowa próbka krwi.
Wykrywa komórki nowotworowe i guzy już w początkowej fazie ich rozwoju.
Luis Blanco, badacz z Centrum Biologii Molekularnej działającego przy hiszpańskim CSIC, twierdzi, że odkrycie to może być porównywalne z wynalazkiem, jakim był swego czasu rezonans magnetyczny.
Skuteczna diagnostyka to skuteczne leczenie
Opisywana powyżej eksperymentalna metoda to duży krok w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, jednak wciąż potrzeba dalszych badań i sporego nakładu pracy.
Pozwoli to na wdrożenie najnowszych technologii i nowoczesnych metod diagnostycznych na jak największą skalę. Dzięki takim metodom wykrywane mogą być nie tylko nowotwory, ale również inne choroby genetyczne i dziedziczne.
Zamiast inwazyjnych badań takich jak biopsja, można teraz skorzystać z niewielkiej próbki krwi, gdzie tak zwane nanosensory i markery nowotworowe pozwalają na określenie ryzyka, tudzież pierwszych objawów rozwoju choroby.
Nowotwory jelita grubego
Nowotwór jelita grubego ma najczęściej źródło w anormalnym funkcjonowaniu i wzroście komórek w okrężnicy i odbycie. Komórki te rozwijają się w taki sposób, że w konsekwencji prowadzi to do powstawania złośliwych guzów.
Ten rodzaj nowotworu najczęściej zaczyna się od pojawienia się niewielkich polipów we wnętrzu jelita i okrężnicy.
Polipy te przybierają różne formy – mogą być płaskie lub wypukłe. Te drugie przypominają nieco swoim kształtem grzybki, z trzonkiem lub bez. Badania wykazują, że polipy dotykają sporej części populacji powyżej 50 roku życia, najczęściej nie są one jednak złośliwe ani nie mają cech nowotworowych.
Stały postęp technologiczny i medyczny sprawia, że nowotwory cieszą się coraz wyższą wykrywalnością. Szczególnie w przypadku nowotworu jelita grubego lekarze zalecają przeprowadzanie badań krwi, które pozwalają na wykrycie zagrożenia, jeszcze zanim wystąpią pierwsze objawy.
Istnieje wiele metod wykrywania nowotworów tego rodzaju – u osób powyżej 50 roku życia badania profilaktyczne powinny być wykonywane co najmniej raz na 2 lata.
Z kolei w przypadku osób z historią choroby nowotworowej w rodzinie, badania te powinno się przeprowadzać regularnie niezależnie od wieku, nawet poniżej 50 roku życia i jak najczęściej. Jednym ze sposobów diagnozowania jest badanie kału na obecność krwi.
W aptece można zakupić specjalne zestawy do bezpiecznego pobrania i transportu próbki kału.
W zestawie powinien znaleźć się specjalny pojemnik oraz narzędzie do poboru próbki.
Wyniki badania
Jeśli w kale nie stwierdzono obecności krwi, wskazuje to na brak komórek nowotworowych. Warto jednak powtarzać badanie raz na 2 lata.
Z kolei występowanie krwi w próbce może, ale nie musi wskazywać na nowotwory układu trawienia i układu wydalniczego.
Zarówno profilaktykę, jak i diagnostykę najlepiej jest przeprowadzać zawsze pod nadzorem i opieką specjalistów. To oni zlecą odpowiednie badania, a przy wykorzystaniu najnowszych technologii, pozwolą Ci odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.
Z czasem rzeczy takie jak ręczniki nabierają żółtawego koloru, którego zwykle nie można usunąć podczas zwykłego prania. Ponadto ich tkanina często traci swoją puszystość i zdolność absorpcji. Ale czy wiesz, że czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną daje rewelacyjne efekty? Chociaż prawdą…
Przytulny dom, w którym wszyscy czują się dobrze i spokojnie, to pragnienie każdego z nas. Na aranżację naszych wnętrz w rzeczywistości składa się wiele rozmaitych czynników: meble, wystrój, kolor, oświetlenie, atmosfera domowa… Jednakże największą siłę, która potrafi zmienić każde pomieszczenie,…
Organizacja łazienki to dla niejednego z nas wielkie wyzwanie. Nierzadko na niewielkiej powierzchni musimy zmieścić naprawdę sporo rzeczy, przede wszystkim mnóstwo drobiazgów. W tym ostatnim przypadku bardzo oryginalnym i eleganckim rozwiązaniem mogą okazać się szklane słoiki i flakony. Do dyspozycji…
Własnoręcznie przygotowany ekologiczny środek czyszczący ze skórki ziemniaków może bardzo ci się przydać podczas prac domowych. Ten składnik organiczny może zastąpić wiele konwencjonalnych chemikaliów, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Chociaż niektórzy o tym nie wiedzą, środek czyszczący ze…
Wilgoć może nawiedzić dom, pojawiając się w każdym jego rogu i kącie. Aby w porę rozpoznać problem, należy pamiętać o kilku znakach ostrzegawczych. Jeśli sygnały wydają Ci się znajome, natychmiast zareaguj, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji, jakie może spowodować wilgoć w…
Nie wiesz, jak uporządkować Twoje ubrania? Najlepszym rozwiązaniem tego problemu są organizery na ubrania. Oto kilka pomysłów, które możesz wykonać sam używając materiałów, które prawdopodobnie masz w domu. Wiele razy nasze szafki przypominają pudła krawieckie, gdzie wszystko jest pomieszane i…