Depresja – Czy można ją wykryć przez badanie krwi?

Możliwość wykrycia depresji poprzez badanie krwi znacznie poprawi wykrywalność tej choroby, a więc przyczyni się do lepszej jej wyleczalności i poprawy jakości życia wielu osób.
Depresja – Czy można ją wykryć przez badanie krwi?

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Depresja to choroba w wielu przypadkach utajona, z którą mierzymy się w samotności. Często osoby cierpiące na depresję uważają, że nikt ich nie rozumie – z resztą one same także nie do końca wiedzą, co dokładnie im dolega.

Depresja to również choroba bardzo przebiegła. Są dni, kiedy wszystko wydaje się być w najlepszym porządku, a już po chwili nawet zwykły prysznic czy wykonywanie podstawowych obowiązków okazuje się być nie lada wyzwaniem.

Osoby cierpiące na depresję często czują się samotne i opuszczone. Nie potrafią zidentyfikować swojego problemu, ani też poprosić o pomoc. Im dłużej taki stan się utrzymuje, tym większe spustoszenie w zdrowiu psychicznym i emocjonalnym.

Dzisiaj chcielibyśmy poświęcić artykuł ciekawemu zagadnieniu – a mianowicie możliwości wykrywania depresji poprzez badania krwi.

Depresja to nie wstyd

Bardzo powszechne, a niezwykle krzywdzące jest twierdzenie, że osoby cierpiące na depresję są tchórzliwe i słabe. Nie jest to prawda! Depresja to podstępna choroba odbierająca radość życia i nawet najsilniejsza osoba może stać się jej ofiarą.

Depresja

Sama siła woli nie wystarczy, by zawalczyć z tym schorzeniem, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i leczenie. Proszenie o pomoc to nie wstyd – to konieczność!

Dość często można spotkać się także z poglądem, że chorobą jest tylko to, co możemy fizycznie zbadać czy zmierzyć. Gdy jakaś choroba nie może zostać przedstawiona jako szereg liczb, wskaźników i wyników laboratoryjnych, mamy wątpliwości, czy rzeczywiście jest to fizyczny stan zdrowia.

Z ratunkiem przychodzi nam tutaj nowa metoda diagnozowania depresji. Są to testy krwi, które udowodnią, że w rzeczywistości depresja jest chorobą, a nie czyjąś wymówką czy oznaką słabości.

Czy depresję można wykryć przez badanie krwi?

Badacze z Uniwersytetu w Wiedniu odkryli, że depresja to choroba ściśle związana z poziomem serotoniny w organizmie. Jest to substancja odpowiedzialna za pozytywne emocje i nasze dobre samopoczucie.

Jest więc oczywistym, że u osób zmagających się z depresją, poziom tej substancji może być niewystarczający. Z taką tezą badacze przystąpili więc do konkretnych badań.

Lukas Pezawas, szef zespołu badawczego, zapewnia, że pozwoliły im one na rozpoznanie konkretnych procesów. Za jakie odpowiada serotonina, i które mają konkretne efekty widoczne w wynikach badań krwi. Białko SERT, obecne w komórkach mózgu, jest odpowiedzialne za transportowanie serotoniny.

Neurony w mózgu

Najważniejszym odkryciem austriackich badaczy jest fakt, iż białko to – wbrew temu co sądzono – jest obecne także w innych organach ludzkiego ciała.

Obecność białka SERT stwierdzono między innymi w jelicie oraz w krwi. Co więcej, w innych organach działa ono dokładnie tak samo jak w komórkach mózgu. Pozwala to założyć, że wykonanie nawet prostego badania krwi może być jednym ze sposobów diagnozowania depresji.

Aby badania wiedeńskiego uniwersytetu były pełne, wyniki krwi skonfrontowano z obrazami mózgu uzyskanymi z rezonansu magnetycznego.

Wykazały one, że o występowaniu depresji może świadczyć ilość serotoniny w trombocytach, a to właśnie możemy sprawdzić za pomocą badania krwi.

Rewolucja w diagnozowaniu depresji

Depresja to bardzo złożona choroba w dodatku bardzo ciężka do kontrolowania. Działa ona poniekąd w trybie automatycznym – nie jesteśmy w stanie zwalczyć natarczywych powracających myśli i czujemy się bezbronni wobec naszych własnych emocji.

Całe szczęście rewolucja w diagnozowaniu tej choroby jest już na wyciągnięcie ręki. Już wkrótce badania krwi pozwolą na odrzucenie szkodliwych stereotypów o osobach chorych na depresję, tym samym pozwalając im na powrót do normalnego życia.

Depresja uzyska powszechny status choroby, a pacjenci odzyskają swoją godność. Nikt nie będzie miał już prawa wątpić w powagę choroby, wymagającej leczenia, a nie ocenionej jako czyjaś słabość, wymówka, wymysł czy cecha charakteru.

Depresja a samotność

Wielu pacjentów obwinia się, że depresja to wynik ich słabej woli czy lenistwa. Badania krwi nie pozostawią miejsca na takie wątpliwości, gdyż pokazują fizyczne przyczyny tej choroby.

Podkreślmy jeszcze na koniec, jak ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół w walce z depresją. Gdy ktoś zmaga się z tą chorobą, cierpi na tym niezwykle jego poczucie własnej wartości. To właśnie najbliższe nam osoby mogą pomóc zwalczyć poczucie beznadziei i braku sensu.

Muszą jednak same rozumieć źródło i charakterystykę tego schorzenia, by nie obciążać nas dodatkowo swoimi uprzedzeniami czy brakiem wiedzy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.