Zapalenie nerwów i depresja - jak tego uniknąć?

Istnieją badania, które wykazują, że zapalenie układu nerwowego, tzw. zapalenie nerwów może być powiązane z depresją, toksycznymi myślami, które nie dają nam spać. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby ich uniknąć. 
Zapalenie nerwów i depresja - jak tego uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Teoria, która mówi o związku depresji z występowaniem w organizmie pewnych patogenów powodujących zapalenie nerwów – nie jest niczym nowym. Zjawisko staje się coraz bardziej powszechne. Zapalenie nerwów charakteryzowane jest jako reakcja obronna mózgu, ochrona przed pewnymi szkodliwymi dla nas bodźcami.

To rewolucyjna teoria, która może zmienić bieg leczenia depresji. Przed jakimi bodźcami chroni nas nasz układ nerwowy? Przewlekły bądź łagodny stres, doświadczanie traumy oraz depresja, którą bierzemy dziś pod lupę.

Co głosi ta teoria? Mówi się, że niektóre zaburzenia depresyjne mogą być powiązane ze stanem przewlekłego zapalenia nerwów, który wywoływany jest przez stres. Pewne zmiany hemodynamiczne i limfatyczne mogą doprowadzić do zwiększonego uwalniania cytokin, co z kolei prowadzi do stresu psychicznego.

Czy istnieje sposób by temu zapobiec? Dziś przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć tzw. zapalnej depresji.

Zapalenie nerwów i depresja – najważniejsze jest wyeliminowanie stresu

Stres jest jedną z podstawowych przyczyn depresji, która może w konsekwencji doprowadzić do zapalenia układu nerwowego. Związane jest to między innymi z neuroplastycznością neuronalną.

Neuroplastyczność mózgu polega na dostosowywaniu się struktur mózgu do potrzeb funkcjonowania człowieka a także do stresu. Szczególne znaczenie ma umiejętność znoszenia długotrwałego stresu bez aktywowania patologicznych mechanizmów ograniczających stres np. depresji.

Kobieta i laptop

Niestety stres zadomowił się w naszym życiu na stałe. Dzisiejszy świat, który narzuca nam pewne tempo, codziennie wystawia nas na próbę radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia powinniśmy zatrzymać się chociaż na chwilę.

Oczywiście w pewnych sytuacjach stres może mieć nawet pozytywny wydźwięk dla nas samych. Często działa mobilizująco i pobudza myślenie. Jednak w formie chronicznej może nam tylko zaszkodzić. 

Jak możemy zapobiec występowaniu zapalenia nerwów powiązanego z depresją, która wywołana została chronicznym stresem? Oto kilka prostych do wcielenia w życie wskazówek:

  • Bądź asertywny: Naucz się mówić “nie”, kiedy nie możesz lub nie chcesz czegoś zrobić. W ten sposób unikniesz stresujących Cię obowiązków.
  • Naucz się współpracować z innymi: Nie musisz wykonywać całej pracy sam. Jeśli stres wynika z przytłoczenia nadmiarem pracy poproś kogoś o pomoc i wsparcie. Na pewno współpracownicy bądź przyjaciele podadzą Ci pomocną dłoń.
  • Nie potęguj stresu: często stres wynika z wyolbrzymiania pewnych sytuacji i przesadnych myśli. Stań twardo na ziemi i przeanalizuj wszystkie warianty danej sytuacji, bez popadania w najczarniejsze scenariusze.
  • Przestań myśleć o przyszłości: ważne jest tylko to, co jest tu i teraz. To co było nie może Cię już dosięgnąć, a to co ma się stać jeszcze się nie stało. Nie możemy żyć w niepokoju przed potencjalnym wydarzeniem. Nie tylko nie pomoże to w przyszłości ale też zrujnuje nam teraźniejszość. Zabierz się do pracy i realizacji swoich marzeń.

Wyeliminuj obsesyjne i natrętne myśli

Jeśli nadinterpretowanie i nieprzespane noce z powodu świdrujących, natrętnych myśli to Twoja specjalność – czas to zmienić. Pomoże to zminimalizować ryzyko występowania zapalenia nerwów i depresji.

Potrzeba nam więcej luzu! Wcale nie chodzi o beztroskę i dosłowne carpe diemale o rozsądne podejście do życia, bez konieczności rozpamiętywania każdej sytuacji kilkanaście razy.

Człowiek na drodze

Ma to dewastujące skutki dla Twojego zdrowia. Obsesyjne myśli generują pokłady stresu, więc ważne jest aby zrozumieć skąd pochodzą i spróbować je zredukować do minimum. Zdajemy sobie sprawę, że sztuka ” niemyślenia” jest bardzo trudna. 

Co należy zrobić?

Nie powinno zależeć nam na ucieczce od myśli, ale na stawianiu im czoła w odpowiedni i przemyślany sposób. Nie trzymaj w sobie wątpliwości – wyrażaj je. Jeśli masz obsesję na punkcie jakiejś osoby – porozmawiaj z nią. Martwi Cie niewykonany telefon – zadzwoń. Życie może być dużo łatwiejsze niż nam się wydaje.

Często tworzymy wewnętrzny labirynt niepokoju bez wyjścia. Boimy się, że utracimy ukochaną osobą, że partner od nas odejdzie, że nie poradzimy sobie finansowo.

Na każdy problem istnieje rozwiązanie. Zamiast koncentrować się na tym pierwszym, poszukaj tego drugiego. Zapalenie nerwów nie będzie Ci grozić, jeśli w porę przeniesiesz swoje życie na dobre tory.

Zmień swój styl życia

O teorii zapalnej depresji można mówić w przypadkach, kiedy organizm reaguje w szczególny sposób na stres. Ten wzrost poziomu kortyzolu we krwi sprzyja uwalnianiu cytokin, amin wazoaktywnych, tlenku azotu, glikokortykoidów.

Joga

Jak widzisz, aby tego uniknąć należy zrobić wszystko by nie narażać się na przewlekły stres. Kolejną radą jest zmiana stylu życia. Pod tą dość ogólnikową wskazówką kryje się kilka konkretnych rad, które pozwolą zostawić depresję i zapalenie nerwów z daleka od nas.

Zapalenie nerwów i zmiana stylu życia – co należy uwzględnić?

Niektóre ze wskazówek to:

  • Aktywność fizyczna: pomaga utrzymać pozytywny nastrój, dodaje energii, przez co zmniejsza też stres i poprawia naszą samoocenę. Niewątpliwie jest to jedno z najlepszych rozwiązań w walce z atakującym nas stresem. Odpowiednio dobrana dla nas forma ćwiczeń pozwoli uniknąć zapalenia nerwów i depresji.
  • Ćwiczenia relaksacyjne: Spróbuj czegoś nowego i zanurz się w świat jogi i medytacji. Te dwie praktyki pozwolą Ci lepiej poznać siebie i zarządzać swoimi emocjami w zdrowy, świadomy i harmonijny sposób.
  • Zbilansowana dieta i zdrowe odżywianie się: lekkość ciała i ducha. Wybierając naturalne produkty pozwalasz organizmowi odpocząć i należycie funkcjonować. Przetworzone jedzenie i nieregularne posiłki, używki takie jak alkohol i papierosy – zabierają nam siłę i pozytywne nastawienie do życia. Skieruj uwagę na dietę serotoninową. 

Dlaczego zapobieganie zapaleniu nerwów i depresji z tym związanej jest aż takie ważne?

S amopoczucie kieruje całym naszym życiem. Co możemy zrobić kiedy zmagamy się z depresją? Paraliżujący strach i absolutny brak motywacji do życia przyjąć może chroniczną formę, z której bardzo trudno będzie się wyleczyć.

Trzeba reagować w porę wystarczy znaleźć w sobie odrobinę odwagi i zmienić styl swojego życia. Znajdź w życiu to co utrzymuje Cię w harmonii a z resztą pożegnaj się raz na zawsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Courtet, P., Ducasse, D., & Giner, L. (2015). Neuroinflamación en las conductas suicidas. Repercusiones clínicas y sociales de la conducta suicida. Encuentros en Psiquiatria. Enfoque Editorial, Madrid, 29-47.
  • Gárate Pérez, I. (2012). Estudio sobre el papel de la vía del receptor TLR-4 en la neuroinflamación inducida por estrés (Doctoral dissertation, Universidad Complutense de Madrid).
  • Guerrero, J. A. J. Estrés, neuroinflamación y neurotransmisión. Omega3, 4.
  • Brites, D., & Fernandes, A. (2015). Neuroinflammation and depression: microglia activation, extracellular microvesicles and microRNA dysregulation. Frontiers in cellular neuroscience, 9, 476.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.