Kurkuma, a zdrowienie pacjentów z Alzheimerem

6 lipca, 2019
Choć udowodniono, że kurkuma może poprawiać stan pacjentów z chorobą Alzheimera, powinniśmy brać pod uwagę, że poszczególne przypadki różnią się od siebie. Kurkuma sama w sobie nie stanowi jakiejś przyprawy dokonującej cuda.

Kurkuma znajduje się na liście wielu przypraw, które posiadają właściwości zdecydowanie służące ochronie i poprawie naszego zdrowia. Kurkuma pochodzi z Indii, a stosowanie jej zarówno w kuchni, jak i w medycynie w ciągu wielu lat stało się powszechne praktycznie na całym świecie.

Podstawowe właściwości wynikające ze spożywania kurkumy zawdzięczamy zawartej w niej kurkuminie. Nie tylko nadaje ona kurkumie charakterystyczny żywy kolor, ale również jest czynnikiem odpowiedzialnym za około 150 aktywności terapeutycznych.

Kurkuma zawiera mnóstwo antyoksydantów, działa przeciwzapalnie, a także wspomaga wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Jej regularne spożywanie znacznie ogranicza ryzyko występowania nowotworów, a także wielu chorób przewlekłych.

W rzeczywistości wyniki przeprowadzonych badań dają nam pewność, że przyprawa ta posiada właściwości pozwalające jej przedostawać się poza barierę krew-mózg, Sprawia to, że można się w niej doszukiwać rozwiązania wielu problemów o charakterze neurologicznym.

Według pewnych doniesień wiemy, że spożywanie codziennie co najmniej jednego grama kurkumy przez okres powyżej trzech miesięcy bardzo dobrze wpływa na pacjentów leczących się na chorobę Alzheimera.

Kurkuma – pomoc dla chorych na Alzheimera

Choroba Alzheimera jest uznawana za jedną z częściej występujących w okresie starczej demencji. Charakteryzuje się tym, że dotknięta nią osoba stopniowo traci funkcje poznawcze. Na całym świecie dotkniętych tą chorobą jest jakieś 26 milionów pacjentów i szacuje się, że w roku 2050 choroba ta dotknie jedną na 85 osób.

Starsza kobieta

Przeczytaj również podobny artykuł: Nowe lekarstwo na Alzheimera – wynalazek Naukowców

Na chwilę obecną nie istnieje skuteczne lekarstwo, a konwencjonalne środki medyczne nie dają pożądanego rezultatu, który pozwalałby kontrolować wszystkie objawy. Z tego powodu zainteresowanie wielu osób skierowało się ku ciekawym właściwościom kurkumy.

Ta powszechnie stosowana przyprawa wykazuje bowiem skuteczne działanie u zdiagnozowanych pacjentów. Wszystko wskazuje na to, że może ona mieć znaczące rezultaty w kuracji pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera.

W badaniu zatytułowany: „Efekty działania kurkumy u pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera z symptomami behawioralnymi i psychicznymi”, które opublikowano pod koniec zeszłego roku, naukowcy opisują trzech pacjentów dotkniętych tą przypadłością.

Jak wykazały badania, ich funkcje behawioralne poprawiły się na skutek przyjmowania 100 mg kurkumy dziennie w okresie 12 tygodni. Publikacja informuje:

Przeczytaj również podobny artykuł: Choroba Alzheimera – 12-latka stworzyła niezwykłą aplikację

„Troje pacjentów wykazywało irytację, niepokój i apatię, a dwoje z nich cierpiało na nietrzymanie moczu. Przepisano im kapsułki, w których znajdowała się sproszkowana kurkuma i zaczęli wykazywać poprawę w opisywanych symptomach, bez żadnych reakcji ubocznych”.

Przeprowadzone badanie dowiodło, że zastosowanie kurkumy pomogło pacjentom w zakresie opisywanych symptomów, jak również ich opiekunom, dla których opieka nad pacjentami stała się znacznie mniejszym ciężarem.

Kurkuma i jej właściwości w walce z Alzheimerem

Według badań przeprowadzonych na ten temat, za powstawanie pozytywnych rezultatów u badanych pacjentów odpowiedzialna jest właśnie kurkumina zawarta w kurkumie. Ta substancja aktywna, zwłaszcza w połączeniu z witaminą D3, znacznie poprawia funkcjonowanie procesów neuroregeneracyjnych.

Komórka

Przeczytaj również podobny artykuł: Choroba Alzheimera – wczesne oznaki widać w mowie

  • Kurkumina bez trudu pokonuje barierę krew-mózg.
  • Tutaj łączy się z beta-amiloidami, proteinami nadzwyczajnymi, które znalazły się w mózgu na skutek działania choroby.
  • Przeciwzapalne działanie kurkuminy, jak również to, że jest skutecznym antyoksydantem, powoduje redukcję symptomów, które znajdują swoją przyczynę właśnie w stanach zapalnych powstających w mózgu, a także w utlenianiu komórkowym.

Kurkumina jest w stanie wpłynąć na ponad 700 genów i powstrzymuje reakcje takie jak synteza cyklooxigenazy-2 (COX2) z 5-lipooxygenazą (5-LOX). Enzymy te mają wpływ na stany zapalne w naszym organizmie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Choroba Alzheimera, jak ją wykryć na czas?

Jak włączyć kurkumę do naszej diety?

Kurkuma to przyprawa, którą bez trudu możesz włączyć do codziennej diety. Wystarczy, że będziesz dodawać ją w niewielkich ilościach do przyrządzanych zup i innych przyrządzanych dań. Możesz ją także stosować jako dodatek do koktajli i warzyw, jako dodatkowe źródło przeciwutleniaczy.

Kurkuma korzeń i proszek

W sklepach ze zdrową żywnością możesz kupić zarówno ekstrakt z kurkumy, jak i różnego rodzaju suplementy. Wybór jest spory. Jedną z szybkich i skutecznych form dostarczania codziennej dawki kurkumy jest przygotowanie herbaty.

Składniki

  • 1 łyżka kurkumy (10 g)
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

  • Do przegotowanej wody dodaj łyżkę kurkumy i pozostaw na około 10 minut.
  • Kiedy przestygnie, herbatka jest gotowa do picia. Zaleca się picie dwa razy dziennie.
  • Jeśli odczuwasz taką potrzebę, herbatkę możesz osłodzić używając do tego pszczelego miodu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Taniec i spacery ochronią Cię przed Alzheimerem

Regularne spożywanie kurkumy nie tylko zmniejsza działanie symptomów choroby Alzheimera w przypadku zdiagnozowanych pacjentów, ale również działa profilaktycznie w przypadku wszystkich pozostałych.

Choć kurkuma kryje w sobie wspaniałe dla człowieka właściwości, należy pamiętać, że nie należy jej spożywać w nadmiarze, a także nie powinnyśmy oczekiwać rezultatów zakrawających na cud.