Kurkuma, a zdrowienie pacjentów z Alzheimerem

· Marzec 19, 2017
Choć udowodniono, że kurkuma może poprawiać stan pacjentów z chorobą Alzheimera powinniśmy brać pod uwagę, że poszczególne przypadki różnią się od siebie, i że kurkuma sama w sobie nie stanowi jakiejś przyprawy dokonującej cuda.

Kurkuma znajduje się na liście wielu przypraw, które posiadają właściwości zdecydowanie służące ochronie i poprawie naszego zdrowia. Kurkuma pochodzi z Indii, a stosowanie jej zarówno w kuchni, jak i w medycynie w ciągu wielu lat stało się powszechne praktycznie a całym świecie.

Podstawowe właściwości wynikające ze spożywania kurkumy zawdzięczamy zawartej w niej kurkuminie, która nie tylko nadaje kurkumie charakterystyczny żywy kolor, ale również jest czynnikiem odpowiedzialnym za jakieś 150 aktywności terapeutycznych.

Kurkuma zawiera mnóstwo antyoksydantów, działa przeciwzapalnie, a także wspomaga wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Jej regularne spożywanie znacznie ogranicza ryzyko występowania nowotworów, a także wielu chorób chronicznych.

W rzeczywistości wyniki przeprowadzonych badań dają nam pewność, że przyprawa ta posiada właściwości pozwalające jej przedostawać się poza barierę krew-mózg, co sprawia, że można się w niej doszukiwać rozwiązania wielu problemów o charakterze neurologicznym.

Według pewnych doniesień informuje, że spożywanie codziennie co najmniej jednego grama kurkumy przez okres powyżej trzech miesięcy bardzo dobrze wpływa na pacjentów leczących się na chorobę Alzheimera.

Kurkuma – pomoc dla chorych na Alzheimera

Starsza kobieta

Choroba Alzheimera jest uznawana za jedną z częściej występujących w okresie starczej demencji i charakteryzuje się tym, że dotknięta nią osoba stopniowo traci funkcje poznawcze. Na całym świecie dotkniętych tą chorobą jest jakieś 26 milionów pacjentów i szacuje się, że w roku 2050 choroba ta dotknie jedną na 85 osób.

Przeczytaj również podobny artykuł: Nowe lekarstwo na Alzheimera – wynalazek Naukowców

Na chwilę obecną nie istnieje skuteczne lekarstwo, a konwencjonalne środki medyczne nie dają pożądanego rezultatu, który pozwalałby kontrolować wszystkie objawy. Z tego powodu zainteresowanie wielu osób skierowało się ku ciekawym właściwościom kurkumy.

Ta powszechnie stosowana przyprawa wykazuje bowiem skuteczne działanie u zdiagnozowanych pacjentów i wszystko wskazuje na to, że może ona mieć znaczące rezultaty w kuracji pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera.

W badaniu zatytułowany: „Efekty działania kurkumy u pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera z symptomami behawioralnymi i psychicznymi”, które opublikowano pod koniec wzeszłego roku, naukowcy opisują trzech pacjentów dotkniętych tą przypadłością.

Jak wykazały badania, ich funkcje behawioralne poprawiły się na skutek przyjmowania 100 mg kurkumy dziennie w okresie 12 tygodni. Publikacja informuje:

Przeczytaj również podobny artykuł: Choroba Alzheimera – 12-latka stworzyła niezwykłą aplikację

„Troje pacjentów wykazywało irytację, niepokój i apatię, a dwoje z nich cierpiało na nietrzymanie moczu. Przepisano im kapsułki, w których znajdowała się sproszkowana kurkuma i zaczęli wykazywać poprawę w opisywanych symptomach, bez żadnych reakcji ubocznych”.

Przeprowadzone badanie dowiodło, że zastosowanie kurkumy pomogło pacjentom w zakresie opisywanych symptomów, jak również ich opiekunom, dla których opieka nad pacjentami stała się znacznie mniejszym ciężarem.

Kurkuma i jej właściwości w walce z Alzheimerem

Komórka

Według badań przeprowadzonych na ten temat, za powstawanie pozytywnych rezultatów u badanych pacjentów odpowiedzialna jest właśnie kurkumina zawarta w kurkumie. Ta substancja aktywna, zwłaszcza w połączeniu z witaminą D3, znacznie poprawia funkcjonowanie procesów neuroregeneracyjnych.

Przeczytaj również podobny artykuł: Choroba Alzheimera – wczesne oznaki widać w mowie

  • Kurkumina bez trudu pokonuje barierę krew-mózg.
  • Tutaj łączy się z beta-amiloidami, proteinami nadzwyczajnymi, które znalazły się w mózgu na skutek działania choroby.
  • Przeciwzapalne działanie kurkuminy, jak również to, że jest skutecznym antyoksydantem, powoduje redukcję symptomów, które znajdują swoją przyczynę właśnie w stanach zapalnych powstających w mózgu, a także w utlenianiu komórkowym.

Kurkumina jest w stanie wpłynąć na ponad 700 genów i powstrzymuje reakcje takie jak synteza cyklooxigenazy-2 (COX2) z 5-lipooxygenazą (5-LOX). Enzymy te mają wpływ na stany zapalne w naszym organizmie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Choroba Alzheimera, jak ją wykryć na czas?

Jak włączyć kurkumę do naszej diety?

Korzeń kurkumy

Kurkuma to przyprawa, którą bez trudu możesz włączyć do codziennej diety. Wystarczy, że będziesz dodawać ją w niewielkich ilościach do przyrządzanych zup i innych przyrządzanych dań. Możesz ją także stosować jako dodatek do koktajli i warzyw, jako dodatkowe źródło przeciwutleniaczy.

W sklepach ze zdrową żywnością możesz kupić zarówno ekstrakt z kurkumy, jak i różnego rodzaju suplementy. Wybór jest spory. Jedną z szybkich i skutecznych form dostarczania codziennej dawki kurkumy jest przygotowanie herbaty.

Przeczytaj również podobny artykuł: Kurkuma kontra popularne leki na różne choroby

Składniki

  • 1 łyżka kurkumy (10 g)
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

  • Do przegotowanej wody dodaj łyżkę kurkumy i pozostaw na około 10 minut.
  • Kiedy przestygnie, herbatka jest gotowa do picia. Zaleca się picie dwa razy dziennie.
  • Jeśli odczuwasz taką potrzebę, herbatkę możesz osłodzić używając do tego pszczelego miodu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Taniec i spacery ochronią Cię przed Alzheimerem

Regularne spożywanie kurkumy nie tylko zmniejsza działanie symptomów choroby Alzheimera w przypadku zdiagnozowanych pacjentów, ale również działa profilaktycznie w przypadku wszystkich pozostałych.

Choć kurkuma kryje w sobie wspaniałe dla człowieka właściwości, należy pamiętać, że nie należy jej spożywać w nadmiarze, a także nie powinnyśmy oczekiwać rezultatów zakrawających na cud.