Lekarstwo na Alzheimera – wynalazek naukowców!

Jednak naukowcy jednogłośnie twierdzą, że proces leczenia okazałby się bardziej efektywny, gdyby diagnozę stawiano wcześniej. W następstwie badań genetycznych jeszcze zanim pojawią się pierwsze obajwy.
Lekarstwo na Alzheimera – wynalazek naukowców!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Rosnąca liczba osób starszych w dzisiejszym społeczeństwie, spowodowała wzrost przypadków zachorowań na chorobę Alzheimera oraz inne choroby popularne wśród osób starszych.

To lekarstwo, zastosowane we wczesnym stadium choroby, w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną znacznie poprawiło pamięć długoterminową pacjentów.

Według światowego raportu dotyczącego Alzheimera, opublikowanego w 2015 roku, przypadki zachorowań na tę chorobę podwoją się w ciągu następnych 20 lat.

Dlatego też, naukowcy walczą z czasem nie tylko, aby zapewnić pacjentom lepszą jakość życia, ale też aby znaleźć sposób na odwrócenie efektów tej choroby.

Wiemy, że prowadzono wiele badań dotyczących przyczyn i sposobu leczenia Alzheimera, ale niestety nie wniosły one wiele do życia chorych. Z tego względu należy pamiętać, aby ostrożnie podchodzić do nowych wyników badań. Jednakże obecne badania dają nadzieję na “mały przełom” w tej dziedzinie.

W Easton Center (które specjalizuje się w neurodegeneracyjnych chorobach), jednostce Uniwersytetu w Kalifornii, naukowcy zdołali spowolnić, a nawet odwrócić spadek funkcji poznawczych związanych z chorobą Alzheimera.

Poniżej przedstawiamy szczegóły na ten temat.

Nowe lekarstwo na Alzheimera?

Badanie zostało już opublikowane w magazynie “Aging”. Według Dale Bredesena, dyrektora Easton Center oraz dyrektora tych badań, najbardziej nowatorskim aspektem tych badań jest ich podejście do problemu.

Naukowcy do tej pory zdołali opracować unikalne lekarstwo, które jest nadzieją na spowolnienie spadku funkcji poznawczych. Nowym podejściem w tym leczeniu jest podanie każdemu z pacjentów kombinacji leków i witamin w połączeniu ze z góry ustaloną dietą i zmianami w stylu życia.

Wyniki jakie pacjenci otrzymali po leczeniu trwającym od dziewięciu miesięcy do dwóch lat, są bardzo optymistyczne. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Podawane leki

Lekarstwo podawane osobom chorym na Alzheimera znane jest pod nazwą MEND (Metabolic Improvement of Neuro-Degeneration).

Do tej pory tylko dziewięcioro pacjentów otrzymało ten lek. Wykazują oni pozytywne rezultaty, a ich funkcje rozpoznawcze znacznie się poprawiły.

 • Obecnie mówimy tylko o niewielkiej grupie testowej, więc jest za wcześnie, aby opisać korzyści płynące z tego leku oraz ustalić, czy jest on w 100% bezpieczny i sprawdzony. W ciągu najbliższych kliku miesięcy zostanie przeprowadzonych więcej testów, a leczenie zostanie poszerzone o nowych pacjentów.
Staruszka dotyka twarzy mężczyzny
 • Kolejnym faktem wartym zapamiętania jest to, że pacjentami, którzy odnotowują największą poprawę stanu zdrowia, to nie ci, u których zdiagnozowano zaawansowaną chorobę Alzheimera.
 • Po zakończonym leczeniu, trwającym prawie dwa lata, przeprowadzono kolejne badania, a ich wyniki zmierzono na podstawie skanów mózgu i testów neuropsychologicznych.
 • Zgodnie z jednym z wyników badań, hipokampa, struktura neuronowa związana z pamięcią, zwiększyła swoją objętość.

Wraz ze zmianą leków pacjenci zmienili także styl życia na zdrowszy

Grupa badawcza złożona z pacjentów we wczesnej fazie choroby Alzheimera otrzymała oprócz leków specjalnie przygotowaną dietę:

 • Ograniczono gluten i przetworzoną żywność.
 • Wraz z lekami pacjenci przyjmowali także suplementy diety takie jak witaminę D3, melatoninę, metyl kobalaminę, olej rybny i koenzym Q10.
 • Każdy z pacjentów otrzymał instrukcje, aby spać przynajmniej siedem godzin.
 • Terapia hormonalna została przywrócona u pacjentów, którzy ją porzucili.
 • Każdy pacjent ćwiczył przez 30 minut, od czterech do sześciu razy w tygodniu.

Nowe lekarstwo na Alzheimera: niesamowite rezultaty

Podkreślmy jeszcze raz, że to leczenie przynosi lepsze rezultaty w przypadku osób we wczesnej fazie choroby Alzheimera.

Produkty bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe
 • Testy neuropsychologiczne wskazały poprawę pamięci długotrwałej od 3 do 84%.
 • Pacjenci odzyskali zapomniane słownictwo i potrafili lepiej rozpoznawać twarze.

Wyniki te są bez wątpienia optymistyczne. Jednak naukowcy jednogłośnie twierdzą, że proces leczenia okazałby się bardziej efektywny, gdyby diagnozę stawiano wcześniej. W następstwie badań genetycznych jeszcze zanim pojawią się pierwsze obajwy.

Rodziny pacjentów, którzy wzięli udział w badaniu narzekały, że trudno było im wytrwać w utrzymaniu zasad dotyczących diety i ćwiczeń. Jednakże:

 • Kilka różnych tabletek było podawanych: leki oraz dodatkowe suplementy diety i witaminy.
 • Nie jest łatwo pacjentom z Alzheimerem odpoczywać przez siedem godzin na dobę i ćwiczyć codziennie.

Z tego powodu stworzono nowy proces leczenia, drogi i nieco skomplikowany. Mimo tego, wyniki są bardzo zadowalające i na chwilę obecną naukowcy mają nadzieję na dalsze postępy w leczeniu. Czekamy na więcej informacji.

Źródła: MPI Cognition: New Study: Reversal of Cognitive Decline in Alzheimer’s Disease. Science Daily: Pre and post testing show reversal of memory loss from Alzheimer’s disease in 10 patients

To może Cię zainteresować ...
Demencja starcza a Alzheimer – czym się różnią?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Demencja starcza a Alzheimer – czym się różnią?

Demencja starcza nie jest tym samym co choroba Alzheimera. Są jednak bardzo ze sobą powiązane. Poznaj róznice i charakterystykę tych schorzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • MPI Cognition: New Study: Reversal of Cognitive Decline in Alzheimer’s Disease
 • Science Daily: Pre and post testing show reversal of memory loss from Alzheimer’s disease in 10 patients
 • El Confidencial: Un grupo de científicos asegura haber revertido los efectos del alzhéimer

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.