Choroba Alzheimera - 12-latka stworzyła niezwykłą aplikację

Dzięki aplikacji stworzonej przez 12-latkę, chora na Alzheimera pacjentka może wykorzystać technologię, aby przypominać sobie między innymi powiązania rodzinne
Choroba Alzheimera - 12-latka stworzyła niezwykłą aplikację

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2019

Emma Yang to wyjątkowa dziewczynka. W wieku 12 lat już doświadczyła trudnej sytuacji, która staje się rzeczywistością coraz większej liczby osób. U babci Emmy, mieszkającej obecnie w Hong Kongu, niemal 5 lat temu została zdiagnozowana choroba Alzheimera.

Emma widziała zarówno podczas wizyt, jak i w czasie rozmów na odległość, że babcia stopniowo zaczynała zapominać ważne szczegóły.

Zaczęła zapominać takie informacje, jak swój wiek, a czasem nie potrafiła zrozumieć dlaczego Emma nie przyszła na kolację albo czemu mieszkała tak daleko. Potem stało się to, co dla Emmy było najtrudniejsze – jej własna babcia zaczęła ją mylić z innymi krewnymi.

Nie jest łatwo tak żyć. Bycie blisko z osoba, którą dotknęła choroba Alzheimera jest bardzo trudnym wyzwaniem.

Jest to trudne dla chorego, dla jego rodziny, a szczególnie dla tych, o których zazwyczaj się nie mówi, a mianowicie dla dzieci.

Historia Emmy Yang jest niezwykła ponieważ to, co zrobiła dziewczynka pomoże nie tylko jej babci, ale również wielu innym pacjentom cierpiącym na chorobę Alzheimera.

“Timeless:” aplikacja mobilna, której celem jest choroba Alzheimera i pomoc chorym

Emma Yang najbardziej boi się tego, że jej babcia przestanie ją rozpoznawać i że któregoś dnia umysł tak ważnego członka rodziny  po prostu przestanie funkcjonować.

  • Prędzej czy później musi to nastąpić. Nadejdzie moment, w którym momenty przebłysków będą jedyni chwilowym zaproszeniem do realnego świata, w którym chora będzie mogła nawiązać kontakt z bliskimi. To się będzie jednak zdarzać bardzo rzadko.
  • Warto jednak pamiętać, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera reagują pozytywnie na oznaki miłości, przywiązania i troski.
  • Dla 12-letniej dziewczynki to jednak za mało. Nie godzi się z tym, żeby jej babcia zniknęła na dobre i nie chce pozwolić jej umysłowi zatrzeć wspomnień związanych z wnuczką. W ten sposób bowiem zniknęłaby łącząca je więź.
Emma Yang

Aby zapobiec procesowi zapominania u babci, Emma stworzyła aplikację mobilną i nazwała ją “Timeless”. Ma ona pomóc uchronić to, co najważniejsze, od zapomnienia.

Aplikacja ma sprawić, że piękne i ważne momenty oraz więzi staną się “wieczne.”

Choroba Alzheimera – aplikacja dla pacjentów

Emma Yang współpracowała przy tworzeniu aplikacji z dr Melissą Kramps, lekarzem, której specjalizacją jest właśnie chorobą Alzheimera. Wspólnie zbudowały aplikację, która ma dwa główne cele.

  • Pierwsza z funkcji jest nazwana “aktualizacje” i ma umożliwić chorym na Alzheimera stały kontakt z bliskimi.
  • Dzieci, wnuki, przyjaciele i inne bliskie osoby mogą kontaktować się z pacjentami wysyłając im zdjęcia i wiadomości. Aplikacja za każdym razem informuje pacjenta kim jest osoba, która wysłała daną wiadomość i jakiego rodzaju relacja ich łączy.
  • Druga funkcja to “identyfikacja.” Dzięki niej pacjenci mogą obejrzeć swoje drzewo genealogiczne, przypomnieć sobie jakieś wydarzenia, szczegóły, zdjęcia i chwile spędzone z bliskimi.
  • Chorzy mogą skierować kamerę telefonu na daną osobę, a aplikacja natychmiast im przypomni kim ta osoba jest.
Aplikacja mobilna

Kolejny bardzo użyteczny i ciekawy element aplikacji to przypomnienia i kalendarz. Kiedy użytkownik dzwoni do członka rodziny więcej, niż dwa razy, aplikacja wyświetla mu przypomnienie, że już do tej osoby dzwonił.

Pacjenci otrzymują również powiadomienia o zbliżających się ważnych wydarzeniach, jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie.

Młody talent z jasną wizją

Emma Yang otrzymała sporą pomoc w tworzeniu aplikacji. Oprócz wsparcia dr Kramps miała ona również do dyspozycji stypendium szkolne, które pokryło koszty stworzenia aplikacji.

  • Rodzice Emmy znają się bardzo dobrze na komputerach. Pracują dla firmy, która specjalizuje się w technologii pozwalającej na automatyczne rozpoznawanie twarzy. Zamiłowanie do technologii dziewczynka ma zatem po rodzicach.
  • Kiedy Emma miała zaledwie 8 lat, już doskonale sobie radziła z tworzeniem stron w HTML i CSS. Poza tym znała świetnie Javę i potrafiła robić aplikacje w MIT App Inventor.
  • Jej kariera zawodowa dopiero się zaczęła, ale Emma Yang ma już jasny cel. Chce wykorzystać technologię, a następnie wirtualną rzeczywistość, aby pomóc zachować wspomnienia osobom, które dotknęła choroba Alzheimera.
  • Być może w przyszłości te strategie zostaną połączone z innymi, dzięki czemu zostanie osiągnięty ten cel. Póki co aplikacja stworzona przez Emmę może pomóc jedynie osobom, które nadal są w stanie obsłużyć urządzenie przenośne.

Aplikacja “Timeless” to sposób na spowolnienie procesu utraty zdolności rozpoznawania osób. Kiedy jednak choroba wejdzie w bardziej zaawansowane stadia, chorzy będą i tak potrzebować codziennego wsparcia ze strony rodziny i pracowników medycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anand, R., Gill, K. D., & Mahdi, A. A. (2014). Therapeutics of Alzheimer’s disease: Past, present and future. Neuropharmacology. https://doi.org/10.1016/j.neuropharm.2013.07.004
  • Kumar, A., Singh, A., & Ekavali. (2015). A review on Alzheimer’s disease pathophysiology and its management: An update. Pharmacological Reports. https://doi.org/10.1016/j.pharep.2014.09.004
  • Landy, J. S. (2015). Aplicación móvil para personas con Alzheimer en etapa inicial. Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay.
  • Pastor Diez, G. (2018). Alzheimer Platform. Universidad de Valladolid. Escuela de Ingeniería Informática de Valladolid
  • Schneider, L. S. (2012). Pharmacological treatment of alzheimer’s disease. In Alzheimer’s Disease: Modernizing Concept, Biological Diagnosis and Therapy. https://doi.org/10.1159/000335407

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.