Kuzyni, przyjaciele i dalsze rodzeństwo - doceń ich

Wszystkie trzy wymienione powyżej grupy stanowią zarówno Twoje dalsze rodzeństwo, jak i krąg ludzi, w którym się obracasz. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wzajemnie dzielicie się doświadczeniami, które wzbogacają Wasze życia? Dlatego właśnie relacje ze swoimi kuzynami bywają tak wyjątkowe.
Kuzyni, przyjaciele i dalsze rodzeństwo - doceń ich

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

Twoi kuzyni stanowią element wyjątkowej więzi rodzinnej. Są to z jednej strony bliscy krewni mogący stanowić “drugie rodzeństwo”, pozwalające wzbogacić Twoje dzieciństwo i lata młodości.

Z drugiej strony są to osoby, z którymi nie przebywasz zazwyczaj na co dzień, a więc Twoje więzy z nimi są nieco luźniejsze, niż to ma miejsce w przypadku brata lub siostry. Wciąż jednak kuzyni są Ci znacznie bliżsi, niż „zwykli” przyjaciele lub znajomi.

Psychologiczne i społeczne znaczenie bliskości więzi, jaką możesz utworzyć ze swoimi kuzynami (i oczywiście kuzynkami) jest podobne do tego, jaką mają relacje ze swoimi rodzicami oraz rodzeństwem.

Kuzyni stanowią jednak specyficzne, wręcz unikalne grono osób, które są jednocześnie rodziną, a także i przyjaciółmi. Oprócz tego, że noszą to samo nazwisko, co Ty (jeśli są ze strony ojca) lub Twoja matka (gdy wychodzą się z jej rodziny), to jeszcze możesz mieć z nimi naprawdę wiele wspólnego.

Na przykład wspomnienia tysięcy przygód z lat młodych oraz mnóstwo wspomnień, które wspólnie przyczyniały się do kształtowania waszej osobowości i cech charakteru aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości.

W dzisiejszym artykule zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tym niezwykle cennym relacjom jakie możesz mieć ze swoimi kuzynami.

A nawet jeśli jakimś zrządzeniem losu takich więzi nie wypracowałeś sobie w latach młodości, to z pewnością po przeczytaniu jego treści będziesz chciał zachęcać swoje dzieci do wzmocnienia tych rodzinnych relacji obejmujących bliższych i dalszych krewnych.

Twoi kuzyni, ten wyjątkowy przykład „drugiego rodzeństwa”

Antropolodzy wielokrotnie już stwierdzili, że nie wszystkie kultury kładą taki sam nacisk na wartości rodzinne w życiu codziennym. Istnieją kraje na całym świecie, w których kontakty rodzinne ograniczają się do rozmów telefonicznych lub spotkań zorganizowanych raz na miesiąc lub jeszcze rzadziej.

Ale w innych kulturach z kolei nie jest rzadkością codzienne spotykanie się z członkami dalszej lub bliższej rodziny, czy też utrzymywanie z nimi regularnego kontaktu. Często zdarza się także wspólne zamieszkiwanie ze sobą kilku pokoleń.

Może wiązać się to na przykład z koniecznością opieki nad osobami starszymi, z uwagi na uwarunkowana ekonomiczne lub po prostu zwyczajnie bliskie więzi rodzinne.

Dom rodzinny

Wielu ludzi dorasta w domu rodzinnym, którego nieodłączną częścią składową są także i kuzyni. Być może mieszkają oni o krok od Twojego domu. Może na tej samej ulicy, może w tym samym mieście.

Rodzeństwo

Niezależnie od fizycznego dystansu, dają Ci oni poczucie bliskości i bezpieczeństwa, na przykład gdy Twoi rodzice nie mogą być z Tobą z uwagi na konieczność chodzenia do pracy.

Dorastanie w poczuciu tak regularnego, codziennego kontaktu z dalszą rodziną, pełne oznak miłości i szacunku to wartości naprawdę głęboko zakorzenione w niektórych kulturach i społeczeństwach.

Każdy ich członek może skorzystać z dobrodziejstwa bliskości rodziny – niezależnie od tego, czy jest ona duża, czy też niezbyt liczna.

Zobaczmy zatem, co Twoi kuzyni mogą dobrego zrobić dla Ciebie w okresie Twojego dzieciństwa i jaką rolę mogą także odegrać w Twoim dorosłym życiu.

Sposób nawiązywania kontaktów towarzyskich poza najbliższą rodziną

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego pierwszy krąg towarzyski obejmuje praktycznie wyłącznie rodziców i rodzeństwo. Okazjonalnie do tego grona mogą zaliczać się także dziadkowie.

Musi upłynąć sporo czasu, zanim dziecko takie zacznie budować relacje przyjacielskie z rówieśnikami. Ale bardzo korzystnym rozwiązaniem może być także budowanie kontaktów społecznych z nieco dalszymi członkami rodziny – mogą nimi być na przykład kuzyni.

Jakość więzi utworzonej pomiędzy spokrewnionymi ze sobą osobami można określić jako analogiczną do relacji łączącej rodzeństwo. Więzi tego rodzaju nigdy nie pojawią się poza najbliższą rodziną.

Tak naprawdę nie jest rzadkością przypadek, w którym ludzie rozpoznają osoby z rodziny, z którymi nigdy nie miały kontaktu w młodości właśnie poprzez szczególny rodzaj łączącej ich więzi.

Rodzina

Jeśli kontakt z kuzynami jest pozytywny i częsty, to z drugiej strony dziecko znajdzie także dla siebie swego rodzaju nagrodę w postaci naprawdę wyjątkowej przyjaźni, która może trwać nawet przez całe życie.

A wchodzący w jej skład unikatowy emocjonalny element będzie wpływał na umacnianie tej więzi. Twoi kuzyni mogą pełnić także rolę „drugiego” lub „dalszego” rodzeństwa.

Dzięki czemu można nap przykład dowiedzieć się więcej o życiu i losach swoich dziadków, cieszyć się wakacjami i weekendowymi przygodami, gubić się w nieznanej okolicy, poznawać nowe otoczenie, spierać się, śmiać i tworzyć wszystkie te “zasoby poznawcze”, które pomagają wszystkim dookoła w rozwoju osobistym.

Twoi kuzyni, przyjaciele na całe życie

Coś, o czym każdy z nas bez wątpienia wie to to, że nie zawsze jesteśmy w stanie dogadać z każdym ze swoich kuzynów, zarówno ze strony matki, jak i ojca.

Warto utrzymywać kontakty z tymi z nich, których wartości i charaktery są zgodne z Twoimi. Ich cechy osobowości powinny stanowić dla Ciebie wsparcie i dawać Ci radość zawsze wtedy, gdy jej najbardziej potrzebujesz.

Są to ci kuzyni, którzy byli z Tobą już od wczesnego dzieciństwa i weszli w wiek dojrzały razem z Tobą.

Inną częstą rzeczą, która może wystąpić, jest to, że bywają osoby twierdzące, że mają lepsze relacje ze swoimi kuzynami niż z własnymi braćmi i siostrami. Są to normalne sytuacje, które nie powinny stanowić powodów do zmartwień.

Spędzanie czasu z rodziną

Obowiązki rodzinne nie powinny stanowić swego rodzaju wymuszenia do udawania uczuć, których tak naprawdę nie żywisz w stosunku do kogokolwiek.

Po prostu zawsze podążaj za głosem swojego serca i zgodnie z własnym sumieniem.

Ale pamiętaj także, aby wykazywać się taktem i szacunkiem nawet w stosunku do tych osób z Twojej rodziny, na relacjach z którymi Ci na dłuższą metę nie zależy.

Kuzyni mogą być czymś znacznie ważniejszym, niż tylko przyjaciółmi – mogą być bratnią duszą, czy też osobą, na którą będziesz mógł liczyć aż do ostatniego dnia swojego życia.

Staraj się zapewnić dobre relacje między Twoimi dziećmi i ich kuzynami

Jeśli wciąż masz dobre stosunki ze swoimi krewnymi, a także rodziną swojego partnera / partnerki, nie wahaj się przed organizowaniem wspólnych spotkań, które będą służyć umacnianiu łączących Was więzi.

Niech osoby dorosłe również pozwolą młodszym członkom rodziny na wspólne spędzanie czasu.

Nie zapominaj, że dzieci, zwłaszcza w ciągu pierwszych sześciu lat życia, są w tej wyjątkowej sytuacji, gdy liczy się dla nich dosłownie każdy element i każde wydarzenie.

Jeśli będziesz zachęcać je do grania, zaliczania różnych przygód, wspólnego zjadania popołudniowych przekąsek, wspólnej zabawy i figlowania wraz z jego kuzynami, nie tylko zapewnisz mu szczęśliwe chwile, ale także także wspaniałe wspomnienia, które pomogą mu rozwijać się z radością i poczuciem bycia kochanym.

Pozwól na to, aby kuzyni wywarli na Twoje dziecko taki sam pozytywny związek, jak to miało miejsce w Twoim przypadku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.