Przyjaźń - gdy ją tracisz, boli jak rozstanie

Więzy przyjaźni bywają mocniejsze, niż więzy miłości i czasem utrata przyjaciela boli bardziej, niż złamane serce
Przyjaźń - gdy ją tracisz, boli jak rozstanie

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2019

Przyjaźń w naszym życiu może przychodzić i odchodzić. Tak samo jak miłość. Pewne relacje się kończą, ale wchodzimy w inne, nowe, które są równie wspaniałe i które dają nam szczęście.

Wiesz zapewne, że przyjaźń może przybierać różne formy. Twoje serce potrafi stworzyć z nową osobą więź tak bliska i silną, że ten ktoś stanie się ważnym filarem twojego codziennego życia.

Sprawdza się to szczególnie w przypadku kobiet. Według badań przeprowadzonych przez magazyn Epidemiology and Community Health, relacje rodzinne mają większy wpływ na życie i zdrowie mężczyzn, natomiast dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne kobiet jest w dużej mierze uzależnione od wsparcia przyjaciół.

To dlatego bardzo często utrata przyjaźni z powodu kłótni lub jakiegoś problemu może mieć oddźwięk tak silny, jak rozstanie z ukochaną osobą. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Przyjaźń – skarb, codzienne wsparcie

Ucieszysz się zapewne na wieść, że przyjaźń nie jest zjawiskiem występującym tylko wśród ludzi. Time Magazine opublikował badania, według których szympansy, pawiany, konie, hieny, słonie i delfiny również mają swoich “najlepszych przyjaciół”.

Wpływ przyjaźni na emocjonalny świat danej osoby jest nie do przecenienia. Wiesz również, że nie każda przyjaźń jest taka sama i prawdopodobnie jesteś w stanie policzyć swoich prawdziwych przyjaciół na palcach jednej ręki.

Dlatego właśnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że doświadczyłeś opisanych poniżej wymiarów przyjaźni.

Przyjaciel pomaga zadbać o twoje zdrowie

Według badań przeprowadzonych na Uniwesytecie w Virginii, kiedy więź przyjaźni pomiędzy dwojgiem ludzi jest szczera i wzajemna, mogą oni zacząć doświadczać tych samych emocji.

Dzieci i przyjaźń pomiędzy nimi
 • Siła empatii jest tak duża, że może być nawet wykryta za pomocą testów medycznych, na przykład za pomocą rezonansu magnetycznego.
 • Jeżeli zauważysz, że ktoś jest w niebezpieczeństwie i twój przyjaciel również to zauważy, prawdopodobnie zareagujecie w ten sam sposób.
 • Obszary mózgu odpowiedzialne za poczucie strachu i zagrożenia są aktywowane u przyjaciół w taki sam sposób.
 • Przyjaźń wzmacnia nas na co dzień. Jest źródłem ulgi, porady i pocieszenia. Możesz pozbyć się dzięki niej problemów, zredukować stres i napięcie, zrelaksować się i spojrzeć na świat bardziej beztrosko.
 • Jeżeli weźmiesz pod uwagę wszystkie zalety “prawdziwej” przyjaźni, zrozumiesz również, jak ogromny wpływ ma na człowieka utrata przyjaciela.

Kiedy przyjaźń zostaje zerwana…

Zerwanie więzi pomiędzy dwojgiem przyjaciół lub odwrócenie się od tak bliskiej osoby może nastąpić z wielu powodów.

 • Nagłe zmiany zainteresowań, zdrady, kłamstwa, oszustwa, kłótnie… istnieje wiele powodów, dla których można stracić przyjaciela. Konsekwencje takiego oddalenia dotkną jednak obydwie strony w jednakowym stopniu.
 • Utrata przyjaciela zmusza cię do przejścia przez okres, tak samo trudny jak ten po utracie partnera.
 • Przechodzisz przez okres złości i zaprzeczenia, próbując pojąć dlaczego to się w ogóle wydarzyło.
 • Potem następuje faza pytań, kiedy to próbujesz znaleźć powody, dla których przyjaźń się rozpadła.
 • Stopniowo przechodzisz w fazę żalu, po której następuje akceptacja sytuacji.
Mniszek lekarski

Dla wielu osób porównanie utraty przyjaciela z utratą partnera jest prawie niemożliwe. Jednak wielu z nas doświadcza tej niezwykle silnej więzi, którą opisaliśmy wcześniej. Przez to rozstanie z przyjacielem staje się nadzwyczajnie trudne.

Życie po stracie przyjaciela

Wiesz, że przyjaciele przychodzą i odchodzą, zabierając jakąś cząstkę ciebie i pomagając ci się rozwinąć.

 • Strata przyjaciół, którzy zajmowali prawdziwie ważne miejsce w twoim sercu, może zostawić ranę, która nigdy się nie zagoi.
 • Jeśli jest to możliwe, zachowaj tylko dobre wspomnienia z chwil, jakie wspólnie dzieliliście. Jeżeli będziesz się skupiać jedynie na tym, co was rozdzieliło, twój gniew będzie rósł i będziesz mieć jeszcze większy opór przez zawarciem nowej przyjaźni.
 • Życie daje nam mnóstwo lekcji i po prostu musimy je przyjąć. Bez względu na to, co przeszedłeś, nie zamykaj nigdy serca na bliskość lub na szansę znalezienia nowych, wspaniałych przyjaciół.

Przyjaźń to najlepsze lekarstwo, jakie możesz sobie wyobrazić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.