Starsze rodzeństwo: nasi przyjaciele i drudzy rodzice

· Maj 20, 2017
Choć bywa, że pojawiają się między nami pewne różnice, starsze rodzeństwo cechuje bezwarunkowe zainteresowanie swoimi młodszymi braćmi i siostrami. Są oni przykładem w każdym aspekcie życia.

Starsze rodzeństwo wcale nie prosiło o możliwość stania się nim. Pewnego pięknego dnia ich życie po prostu zmieniło się wraz z pojawieniem się młodszego brata lub siostry.

Nagle to małe, nieproszone, rozpieszczone i płaczliwe stworzenie stało się centrum uwagi rodziców.

Musiał upłynąć pewien czas, zanim starsze rodzeństwo zrozumiało, że nie jest już jedynakiem, królewiczem bądź królewną domu, odbiorcą wszystkich zabawek i wszystkich pieszczot rodziców.

Trzeba było nauczyć się dzielić miłością rodziców, dbać o ubrania i książki, żeby móc przekazać je młodszemu rodzeństwu.

Nie wiedząc nawet, w jaki sposób, przez te wszystkie lata małych zazdrości i cięższych chwil, starsze rodzeństwo wyczuwało coś dziwnego. Coś, czego nie było w stanie samo zdefiniować.

Z biegiem lat wyklarowało się, że bycie starszym bratem lub siostrą niesie ze sobą pewną misję, pewne prawo i obligację: dbać o potrzeby młodszego rodzeństwa, troszczyć się o nie i traktować jak najlepszych przyjaciół.

Młodsi bracia i siostry stanowią bowiem część Twojego serca. Poświęć chwilę nad refleksją nad tym wyjątkowym zjawiskiem…

Starsze rodzeństwo, nieodzowni towarzysze naszej podróży

Choć nie wszyscy są w stanie utrzymywać dobre relacje ze swoim starszym rodzeństwem, dla większość z nas stanowi ono wielkie wsparcie psychologiczne i emocjonalne.

Dzielimy z nimi bowiem wspólne korzenie i tę samą historię, co nie zawsze jest najłatwiejszym zadaniem w naszym życiu.

Patrząc na starsze rodzeństwo widzimy naszą przeszłość, to oni właśnie stanowią pomost do naszego dzieciństwa, wczesnej młodości. Oni też pomagali nam przejść trudny okres dojrzewania.

Dzieci leżą na brzuchu

Starsze rodzeństwo jest jak drugi ojciec bądź druga matka

Starszy brat lub siostra wiele razy musiał boleśnie uświadomić sobie, że nie ma już tej samej pozycji, jaką mógł się cieszyć, gdy był jedynakiem.

W życiu wielu dzieci jest to zjawisko bardzo skomplikowane, nawet rodzicom trudno jest sobie z tym poradzić. W rzeczywistości być w stanie kochać wszystkich tak samo to wielka sztuka.

  • Jedynie wtedy, gdy wszystkie dzieci czują się tak samo kochane przez swoich rodziców, pozbywają się strachu i wątpliwości. Pomaga im to pewniej i śmielej wkroczyć w znacznie ważniejszy i cenniejszy wymiar: starsze rodzeństwo staje się opiekunami dla tych młodszych.
  • To właśnie oni przetrą szlaki i przejdą wiele rzeczy, które młodsze rodzeństwo weźmie za przykład.
  • Starsze rodzeństwo służy radą – niejednokrotnie w dziedzinach, w których młodszym wstyd jest pytać o wskazówkę rodziców.

To właśnie starszy brat lub siostra doskonale wyczuwa chwile, w których młodsi potrzebują wskazówek, by pójść tą samą drogą nie popełniając tych samych błędów.

Chłopczyk całuje stopę dziecka

Bardzo często okazuje się również, że gdy więź z rodzicami nie jest tak głęboka i satysfakcjonująca jak powinna być, silna przyjaźń ze starszym rodzeństwem jest właśnie tym, co trzyma nas przy zdrowych zmysłach.

Ta delikatna, żywa więź między młodszym i starszym rodzeństwem jest niczym wysoki mur.

Mur ochronny, za jakim możemy się schronić, gdzie możemy znaleźć wsparcie, emocjonalną strategię aby stawić czoła napotykanym trudnościom.

To, co przeżyliśmy w najmłodszym dzieciństwie zapisuje się bowiem w naszej pamięci na zawsze.

Mimo wszystko ich miłość jest bezwarunkowa

Być może nie mówi Ci o tym często. Faktem jest, że starsze rodzeństwo nie uzewnętrznia się zbyt często. Nie na co dzień słyszysz od starszego brata lub siostry jak bardzo liczysz się w jego lub jej życiu.

  • Miłość tę możesz jednak wyczuć w trosce, jakie starsze rodzeństwo Ci okazuje. Miłość okazują Ci dzwoniąc do Ciebie, spędzając z Tobą czas i dzieląc z Tobą momenty, w których znów możecie być dziećmi.
  • Troskę dostrzeżesz też za każdym razem, gdy starsze rodzeństwo wtrąca się w Twoje życie starając się Ciebie chronić.

Prawda jest taka, że starszy brat lub siostra jest filarem w Twoim życiu. To właśnie dlatego tak często pytasz siebie, jak wyglądałby każdy Twój dzień bez tej wyjątkowej więzi.

Kobieta i mężczyzna: rzeźba

  • Ciekawe, jak bardzo często mówimy, że „rodzeństwo to nasi najukochańsi wrogowie”. Zwłaszcza wspominając nasze wczesne lata dzieciństwa, psoty, krzyki i zazdrość oraz wszystkie te rzeczy, które się działy.
  • Okazuje się jednak, że wszystko to czemuś służy. Ukształtowało nas to, a ponadto obecnie pomaga nam wychowywać nasze własne dzieci.
  • Wiemy, że zazdrość i kłótnie są normalne. Staramy się jednak również zachowywać pewną równowagę, nie dyskryminując nikogo ze względu na płeć czy wiek. Starsze rodzeństwo nie powinno bowiem dźwigać więcej, niż może unieść tylko dlatego, że jest kilka lat starsze.

Dzieciństwo pełne miłości, czułości i szacunku jest niezbędne, aby dziecko wyrosło na osobę dojrzałą, bezpieczną i pewną.

Jeżeli dodatkowo młoda osoba ma przy swoim boku starsze rodzeństwo, odkryje z czasem, że od zawsze miała najlepszych przyjaciół. Takich, o których nie musiała się nawet starać. Przyjaciół, którzy wzbogacają nasze życie każdego jednego dnia.