Czy czas leczy rany? - Musisz mu pomóc

Choć często się mówi, że czas leczy rany, prawda jest taka, że trzeba mu pomóc. Jeśli chcesz znowu być szczęśliwy i się uśmiechać, musisz sam nad tym popracować.
Czy czas leczy rany? - Musisz mu pomóc

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2019

Ile razy słyszałeś o tym, że czas leczy rany? Przy okazji każdego rozstania albo jakiegokolwiek trudnego przeżycia, które dosłownie cię rozdziera na kawałki, wchodzisz w bardzo trudny okres i musisz sobie z tym jakoś poradzić.

Ale czy na pewno wybierasz odpowiednią drogę? Czy zdajesz się na to, że czas samoistnie wyleczy cię z całego bólu? Ważne jest pamiętać o tym, że czas leczy rany, ale również o tym, że nie wyleczy ich bez twojej pomocy.

Odpowiedzialność za wyleczenie ran ponosisz ty sam, a nie czas ani losowe zdarzenia.

Czy czas leczy rany?

Byłoby nierozsądne twierdzić, że możesz rozwiązać problem albo zaleczyć ranę w określonym z góry czasie. Życie tak nie działa. Co więcej, nie da się nawet przewidzieć ile czasu zajmie to “leczenie”.

To powiedziawszy, trzeba dodać, że jest jedna rzecz, której powinieneś zawsze unikać. Nie powinieneś żyć przeszłością, bo wtedy rana będzie zawsze otwarta.

Czerwone tkaniny na śniegu

Mnóstwo ludzi wokół ciebie będzie sugerowało, że powinieneś zaprzątnąć sobie czymś innym myśli, spróbować czegoś nowego, wyjść z przyjaciółmi… Może i jest to coś pozytywnego, ale nie powinieneś wykorzystywać tych rzeczy jako rozwiązania swojego problemu.

Takie rozproszenie uwagi spełni jedynie funkcję tymczasowego bandaża i prędzej czy później ból powróci. Daj bólowi trochę czasu. Może miesiąc, może trochę więcej, a może będziesz potrzebował całego roku. Wszystko zależy od tego, co go wywołało.

Nie spiesz się jednak. Wszystko będzie dobrze, a kiedy wreszcie wyzdrowiejesz, poczujesz to. Widok tej blizny nie będzie już wywoływał żadnych uczuć.

Nie zakładaj rąk, tylko działaj

Choć czas jest potrzebny, nie wolno ci robić jednej rzeczy: siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż czas zrobi za ciebie całą robotę. Wiele osób czeka, aż “los” sam rozwiąże ich problemy. Inni zakładają, że tylko czas może wyleczyć ich rany.

Tonąca kobieta

Ale życie nie tak jest ułożone. Musisz przejąć kontrolę nad swoim życiem i podjąć wysiłek, aby przyspieszyć proces leczenia. Czas sam w sobie nie ma takiej mocy, żeby móc wziąć całkowitą odpowiedzialność za to, co ci się przydarza. Sam też musisz podjąć działania.

Jak możesz przejąć kontrolę? Co powinieneś zrobić? Chcemy dać ci kilka wskazówek, które pomogą ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Zapomnij o przeszłości – czas leczy rany

Przeszłość ma ci przypominać o doświadczeniach, z których wyciągnąłeś lekcje, ale jest już za tobą. Teraz przyszedł czas, żeby przestać żyć przeszłością. Musisz o niej zapomnieć i iść przed siebie. Skup się na teraźniejszości, bo tylko ona się liczy.

Poszukaj pomocy

Jesteś bez wątpienia silny, ale czasem potrzebujesz pomocy. Znajdź wsparcie zaufanej osoby, która może ci pomóc ruszyć naprzód i spojrzeć na życie z innej perspektywy. Nie obawiaj się nigdy prosić o pomoc, bo bardzo wiele osób chętnie wyciągnie do ciebie pomocną dłoń.

Bądź optymistą

Musisz otworzyć umysł i spojrzeć na życie z nowym optymizmem. Masz za sobą trudne przejścia, ale to nie oznacza jeszcze końca świata.

Mniszek lekarski - czas leczy rany

Wszystko się ułoży prędzej czy później, więc uśmiechnij się i idź dalej! Życie jest piękne, więc żyj!

Wybacz innym i sobie

Wybaczyć sobie jest jeszcze trudniej, niż wybaczyć innym. Bez względu na to, czy się z tym zgadzasz, jest to bardzo ważny element pokonywania napotykanych trudności. Dopiero wtedy możesz zapomnieć o przeszłości i pójść naprzód.

Nie żyj w rozgoryczeniu – czas leczy rany

Zdałeś się kiedyś w życiu na czas zamiast samemu wziąć za coś odpowiedzialność? Musisz się nauczyć, że czas nie wyleczy rany bez twojego wsparcia. Pomoże ci, owszem, ale ich nie wyleczy.

Bądź dzielny i przejmij kontrolę. Życie jest piękne, nawet jeśli w tym momencie zdaje ci się inaczej. Żyj i bądź szczęśliwy, bo na to zasługujesz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.