Czułość jest pokarmem dla serca

Czułość wzmacnia więzy i pozwala okazywać uczucia i emocje. Niestety, nie praktykujemy wystarczająco często tej cudownej metody okazywania bliskości.

Czułość jest sposobem na okazanie przywiązania, na wzmocnienie relacji, rozbudzenie uczuć, emocji i zwykłej przyjemności. Ludzka skóra zawiera niezliczone receptory, dzięki którym możemy pozbyć się niepokoju, podnieść poziom szczęścia i umocnić więzy.

Wiemy już, że nie każda oznaka jaką jest czułość jest mile widziana i że nie każdy kontakt fizyczny jest komfortowy i przyjemny. Okazywanie czułości jest zarezerwowane tylko dla tych, którzy mają miejsce w naszym sercu. I choć trudno w to uwierzyć, czułość jest dla człowieka niezbędnym „pokarmem”.

Niemowlęta potrzebują czułości, ponieważ dzięki niej one czują się kochane, a ich mózg rozwija się prawidłowo. Podobnie partner, który nie rozumie jak ważny jest dotyk, nie jest w stanie w pełni docenić związku – te proste gesty i miłe słowa działają cuda w związku dwojga osób.

Chcemy dziś poruszyć temat korzyści zdrowotnych płynących z okazywania czułości i z prostych gestów przywiązania.

Okazywanie czułości sercem i zmysłami

Skóra człowieka zawiera ponad 5 milionów zakończeń nerwowych, które przekazują uczucia i wrażenia zmysłowe, które docierają do nas z otoczenia.

Skóra przekazuje nie tylko uczucia chłodu, gorąca, niechęci i przyjemności, ale także nastrój i wiele rodzajów emocji. Wystarczy pomyśleć o kojącym, czułym dotyku, jakim matka obdarza swoje dziecko, przyjaciel – osobę potrzebującą wsparcia lub partner – kogoś bliskiego, komu chce pokazać szczerą miłość i przywiązanie.

Nie można też zapomnieć o pewnym oczywistym fakcie: wszystkie istoty żywe poszukują dotyku innych i go lubią. Zwierzęta obdarzają się wzajemnie czułością, a te domowe okazują przywiązanie właścicielom. Jest to rodzaj języka, który wypływa prosto z emocji mózgu, który rozumie korzyści z dotyku.

Czułość to sztuka empatii

Osoby okazujące czułość rozumieją, że czynność ta jest przyjemnością i że kontakt ze skórą osoby, którą kochasz buduje pozytywną i zdrową relację.

  • Warto podkreślić, że niektórzy mają zwyczaj kojarzenia czułości wyłącznie z grą wstępną lub początkowymi etapami stymulacji seksualnej i podniecenia.
  • Sztuka okazywania czułości nie jest zarezerwowana tylko dla sytuacji związanych z seksem; jest nieodłączną częścią komunikacji międzyludzkiej. Jest sposobem tworzenia więzi, zarówno z członkami rodziny, z przyjaciółmi lub drugą połową.
  • Okazuję ci czułość ponieważ wiem, że tego potrzebujesz, że dzięki temu będziesz czuć wsparcie, miłość i uznanie. Wszystko to jest oznaką empatii, która płynie od kogoś, kto chce, abyś poczuł się lepiej. Należy jednak pamiętać, że niektórzy ludzie okazują czułość i przytulenie z egoistycznych powodów, co może stać się problemem.
Dłonie energia

Oksytocyna, klej relacji istot żywych

Oksytocyna, oprócz bycia hormonem, jest neuroprzekaźnikiem. Może być opisana jako „klej”, który łączy istoty żywe, wzmacniając miłość, przywiązanie i troskę, obniżając poziom stresu, umacniając więź w parach, a także tę pomiędzy matką i dzieckiem.

  • Oksytocyna jest wytwarzana w podwzgórzu i wydzielana przez przysadkę mózgową, a następnie rozprowadzana po całym ciele.
  • Ten fascynujący związek chemiczny prowokuje takie zachowania, jak empatia, troska i współczucie, ale także podwyższa popęd seksualny, a nawet produkcję mleka u matek karmiących piersią.
  • Im więcej oksytocyny jest w naszym ciele, tym mniej agresywne jest nasze zachowanie. Jest to zadziwiające zjawisko.
przytulenie

Nie bój się dotykać tych, których kochasz

Niektóre osoby są nieśmiałe, niepewne siebie i nieprzyzwyczajone do kontaktu fizycznego. Jeśli będą unikać tego rodzaju komunikacji, może im być trudno zbudować głęboką relację z innymi osobami.

Miłość, która nie jest wyrażana przez dotyk, pieszczoty, pocałunki czy przytulanie jest miłością niekompletną, która skutkuje licznymi ofiarami ponieważ osoby, które nie okazują czułości wiele tracą.

  • Nie wahaj się stosować tego typu komunikacji bez użycia słów. Spróbuj tych codziennych gestów. Pogłaskanie po policzku czy dłoni, przytulenie z rana lub kiedy się żegnasz albo niespodziewany pocałunek to drobne rzeczy, które zbliżają nas do siebie.
  • Pamiętaj o stworzeniu szczególnej więzi ze swoimi dziećmi. Upewnij się, że mają bezpośredni kontakt ze skórą matki jako niemowlęta oraz że często są przytulane kiedy są już starsze.
  • Wiemy, że nadejdzie czas, kiedy będą tego unikać z powodu dumy, ale każdy lubi, kiedy kochana osoba okazuje mu czułość.

Jest to gest będący dowodem na twoje wsparcie. To jak powiedzieć „zawsze będę u twego boku” czy „jesteś ważną częścią mojego życia”.

WIĘCEJ DLA CIEBIE