Rośliny w domu - jakie korzyści przynoszą dla Twojego zdrowia

Posiadanie rozsądnej ilości roślin doniczkowych może przynieść ogromne korzyści dla Twojego zdrowia. Rośliny w domu nie tylko oczyszczają środowisko, ale także doskonale wpływają na samopoczucie psychiczne.
Rośliny w domu - jakie korzyści przynoszą dla Twojego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób zastanawia się nad tym czy powinno się trzymać rośliny w domu. Zwłaszcza, gdy mówimy o ustawianiu roślin w sypialni, niektórzy uważają, że jest to wyjątkowo szkodliwe. Jest to jednak przekonanie, które wcale nie jest prawdą. Rośliny w domu działają na nas korzystnie nawet jeśli znajdują się w sypialni.

Oczywiście, nie chcemy przez to powiedzieć, że musisz wypełnić dom roślinami. Konieczne jest, aby ich ilość była rozsądna i żeby w pokoju, w którym śpimy, była tylko jedna roślina. Wtedy nie jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dlaczego ludzie uważają, że rośliny w domu i w sypialniach mogą szkodzić? Ponieważ w nocy rośliny oddychają i wydalają dwutlenek węgla. Jednak przy zachowaniu rozsądku, jeśli chodzi o ilość, korzyści, które wnoszą w ciągu dnia, z nawiązką rekompensują ten fakt.

Rośliny w domu oczyszczają i rewitalizują powietrze

Posiadanie roślin w domu pomaga nam oczyścić i odświeżyć środowisko. Dzieje się tak dzięki temu, że w ciągu dnia rośliny absorbują gazy zanieczyszczające znajdujące się w powietrzu, którym oddychamy. Pomagają również zwiększyć wilgotność powietrza.

Roślina doniczkowa

Czy wiedziałaś, że latem rośliny mogą ochłodzić powietrze w pomieszczeniu, a zimą sprawić, że będzie cieplejsze? Teraz znasz już ich kolejną funkcję, która czyni je tak wyjątkowymi i niezbędnymi w domu.

Rośliny w domu pomagają nam pracować i uczyć się

Posiadanie roślin w domu może być doskonałą pomocą w pracy i nauce. Jest to związane z tym, że rośliny są doskonałym sojusznikiem, redukującym hałas zewnętrzny i wewnętrzny. Jest to zauważalne, zwłaszcza w małych i zamkniętych pomieszczeniach. Rośliny pochłaniają hałas.

Sprawiają na przykład, że jeśli pracujesz w domu, znacznie mniej przeszkadzają Ci dźwięki, które mogą pochodzić z zewnątrz i wpływać na koncentrację. To samo dzieje się, gdy uczymy się w domu.

Ta ogromna korzyść, którą zapewniają rośliny, pozwoli nam poczuć znacznie większy spokój i odprężenie. Dzięki temu możemy poczuć się lepiej, być w stanie pracować z większą wydajnością i radykalnie zredukować stres. Nie ma wątpliwości, że dobrze jest mieć rośliny w domu.

Rośliny w domu redukują kurz

Czy zastanawiasz się czasem, jak szybko kurz osadza się w Twoim domu? W zależności od miejsca zamieszkania lub pewnych okoliczności, których obecnie nie znamy. Twój dom może się pokrywać kurzem stosunkowo szybko i regularnie. Powoduje to konieczność częstego i wielokrotnego odkurzania.

Jeśli jednego dnia odkurzasz wszystkie pomieszczenia, a nazajutrz wszystko od nowa pokrywa się warstwą pyłu, możesz się czuć sfrustrowana i łatwo wpadać w zły nastrój. Rośliny w domu mogą być w tych przypadkach bardzo skuteczną pomocą. Pytanie brzmi: jak to robią?

Roślina w sypialni

Jak widzieliśmy powyżej, rośliny w domu pochłaniają zanieczyszczające gazy znajdujące się w powietrzu. Oczyszczają w ten sposób powietrze, zmniejszając zanieczyszczenie i pomagając zredukować kurz nawet do 20%. Jeśli jesteś uczulona na kurz, będzie to dla Ciebie bardzo korzystne!

Wpływają na poprawę samooceny

Czy wiedziałaś, że rośliny w domu mogą poprawić samoocenę? Jest to związane z efektem wizualnym, jaki wywołują. Dużo więcej przyjemności sprawia patrzenie na dom, w którym są rośliny. Jest dużo bardziej przytulny i piękniejszy. Przebywanie w takim otoczeniu poprawia nastrój i naszą samoocenę.

Jednak rośliny w domu wymagają również opieki. Musimy zapewnić im wodę, której potrzebują, albo przesadzić je, kiedy jest to konieczne. Trzeba dbać o ich zdrowie, a jeśli zostaną zaatakowane przez jakieś szkodniki, należy je wyeliminować… To wszystko oznacza, że musimy być odpowiedzialni i stali w nawykach. Musimy też umieć dbać o dobro kogoś innego niż my.

Dlatego, jeśli mamy niską samoocenę, zajmijmy się roślinami, zobaczmy, jakie są piękne, jak się poprawia ich stan, jeśli były chore… Wszystko to da nam wiele radości i sprawi, że poczujemy się znacznie lepiej. W rzeczywistości, dbając o rośliny w domu, będziemy w jakiś sposób dbać o siebie. To może być miła terapia, aby przywrócić zdrową samoocenę.

Czy w Twoim domu są rośliny? Jeśli ich nie masz, bo wymagają dużej odpowiedzialności i staranności, spróbuj wybrać te, które nie będą wymagać aż tyle Twojej uwagi. W ten sposób już nie będziesz mieć wymówki, aby nie mieć choć jednej rośliny w domu.

Jeśli odważysz się na zakup swojej pierwszej rośliny do domu, zrób to z głową. W miejscu, gdzie ją kupisz, poproś o rady, jak prawidłowo się nią zajmować. Cóż, jeśli tego nie zrobisz, może umrzeć a Ty możesz poczuć, że nie jesteś już w stanie zadbać o żadną następną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar-Støen, M., Moe, S. R., & Camargo-Ricalde, S. L. (2009). Home gardens sustain crop diversity and improve farm resilience in Candelaria Loxicha, Oaxaca, Mexico. Human Ecology. https://doi.org/10.1007/s10745-008-9197-y
  • Díaz, S., Kattge, J., Cornelissen, J. H. C., Wright, I. J., Lavorel, S., Dray, S., … Gorné, L. D. (2016). The global spectrum of plant form and function. Nature. https://doi.org/10.1038/nature16489
  • Medeiros, P. M. De, Soldati, G. T., Alencar, N. L., Vandebroek, I., Pieroni, A., Hanazaki, N., & De Albuquerque, U. P. (2012). The use of medicinal plants by migrant people: Adaptation, maintenance, and replacement. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2012/807452

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.