Czy można pić wodę podczas posiłku?

· Styczeń 6, 2016
Wodę najlepiej jest pić przed posiłkiem, aby chronić ściany żołądka i ustrzec nas przed zjedzeniem zbyt dużo. Picie wody podczas posiłku może z kolei spowolnić trawienie.

Istnieją różne szkoły mówiące o tym, czy można pić wodę podczas posiłku. Jednak mimo że płyn ten jest nam niezbędny do życia, a ludzkie ciało jest zbudowane głównie z wody, uważa się, że pijąc wodę podczas jedzenia niekorzystnie wpływa się na swoje trawienie. Aby dowiedzieć się przeczytaj ten artykuł.

Woda ― źródło życia

Znamy już setki powodów, dlaczego należy pić ją codziennie: woda regularnie pita pomaga usunąć toksyny, nawadnia organizm, dostarcza substancje odżywcze i minerały do komórek ciała oraz przyspiesza procesy metaboliczne. Właśnie dlatego zalecane spożycie to 2-2,5 litra wody dziennie.

Wiele osób spiera się, czy można pić wodę podczas jedzenia i w jaki sposób wpływa to na procesy trawienne, ewentualną utratę zbędnych kilogramów, bądź też retencję wody w organizmie. Istnieje wiele mitów na temat tego czy należy pić wodę w trakcie posiłku. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jak jest w rzeczywistości.

Szklanka wody

Po pierwsze, woda jest pozbawiona kalorii. Pijąc ją przed obiadem, czy kolacją zapełnisz swój żołądek, dzięki czemu zjesz mniej. Samo to nie wystarczy jednak, by pozbyć się zbędnych kilogramów.

Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne z Bostonu wykazało, że osoby pijące wodę przed posiłkiem spożywają o 75-90% mniej kalorii. Dzieje się tak dlatego, że woda gasi pragnienie, które czasami mylone jest z lekkim głodem.

Inny mit głosi, że pijąc wodę podczas posiłku narażamy się na zwiększone zatrzymywanie się płynów w organizmie. Eksperci twierdzą jednak, że jest wręcz odwrotnie – pijąc wodę pobudzamy bowiem pracę nerek i regulujemy poziom płynów w organizmie i nie ma znaczenia, czy woda jest pita w przed, w trakcie czy po jedzeniu.

Dziecko pijące wodę

W przypadku niektórych diet podkreśla się, że pijąc wodę w tym samym momencie, kiedy spożywa się węglowodany, znacznie utrudnia się trawienie. Dotyczy to zwłaszcza łączenia wody z ziemniakami, chlebem czy ryżem, gdyż to te produkty najczęściej wywołują stan zapalny w jamie brzusznej i wzdęcia, które sprawiają, że czujesz się ociężały.

Czy można pić wodę podczas posiłku? Różne punkty widzenia

Jak już wspomnieliśmy na początku, istnieją różne teorie na temat tego, czy można pić wodę w trakcie jedzenia. Osoby uważające, że jest to szkodliwy nawyk uzasadniają, iż chłodna woda utwardza treść pokarmową w żołądku, co znacznie utrudnia i spowalnia trawienie.

Jak picie zimnej wody wpływa na trawienie?

Kiedy woda rozchodzi się w organizmie i jest wchłaniana przez jelita, szybko przechodzi do tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że z pokarmu również uzyskuje się tłuszcz, który przemieszcza się bezpośrednio do naczyń krwionośnych. Jeśli taki stan rzeczy się utrzymuje, może prowadzić to do podwyższonego poziomu złego cholesterolu oraz chorób układu krążenia.

Woda gazowana

Jaką reakcję wywołuje ten proces?

Głównym zadaniem żołądka jest produkcja kwasów trawiennych, które dbają o to, aby pokarm został odpowiednio przetrawiony i przyswojony. Tempo i intensywność tego procesu zależy od indywidualnych cech każdego organizmu.

Pijąc chłodną wodę rozcieńczasz i osłabiasz kwasy trawienne, przez co w konsekwencji procesy trawienne trwają dłużej.

Czy lepiej pić wodę przed czy po posiłku?

Pijąc wodę po posiłku lepiej chronisz ścianki swojego żołądka, dlatego też polecamy właśnie to rozwiązanie. Pamiętaj jednak, żeby unikać wody z lodówki i wybierać wodę w temperaturze pokojowej.

Zimna woda podnosi pH w organizmie, przez co staje się ono bardziej zasadowe. Właśnie dlatego procesy trawienne są utrudnione.

Czy inne napoje działają tak samo jak woda?

Soki i inne napoje również wpływają na przebieg procesów trawiennych, gdyż rozcieńczają kwasy żołądkowe. Przede wszystkim radzimy całkowicie zrezygnować z picia sztucznych i przetworzonych napojów, zarówno przed jak i po jedzeniu. Posiłki za to najlepiej spożywać bez popijania.

Woda z cytryną

Jak i kiedy pić wodę?

Zalecane spożycie wody to co najmniej 8 szklanek dziennie pomiędzy posiłkami. Wieczorem dobrze jest wypić 2-3 szklanki wody w ciągu godziny, a następnie odczekać 30 minut przed zjedzeniem kolacji. W ciągu dnia, zwłaszcza latem, warto pić wodę co pół godziny, nawet gdy nie odczuwamy pragnienia.

Spór o to, czy warto pić wodę w trakcie posiłku trwa, ponieważ wciąż nie przeprowadzono zbyt wielu badań na ten temat. Najlepiej jest uznać, że wiele zależy od konkretnych cech naszego organizmu i od tego jakie nawyki nam służą, a jakie nie.

Jeśli jednak zauważasz, że picie wody do posiłku wywołuje u Ciebie wzdęcia lub inne dolegliwości, spróbuj zmienić to przyzwyczajenie i sprawdź czy zauważasz różnicę. Jeśli jednak okaże się, że wciąż Twoje trawienie jest spowolnione, dobrym pomysłem może być picie szklanki wody po każdym posiłku.

Większość osób uważa, że deser powinno się jeść po posiłku. My jednak polecamy jedzenie owoców na około godzinę przed obiadem czy kolacją. Taki nawyk sprawi, że podczas posiłku zjesz mniej, a dodatkowo zapewni odpowiednie nawodnienie Twojego organizmu.