Słodkie, gazowane napoje są szkodliwe

Nadmierne spożycie napojów gazowanych może negatywnie wpłynąć na nerki, zęby oraz przyczynić się do rozwinięcia problemów kardiologicznych.
Słodkie, gazowane napoje są szkodliwe
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Napoje gazowane konsumowane w nadmiarze wpływają negatywnie na Twoje ciało. Produkty te są bowiem wytwarzane w użyciem dodatków chemicznych, a także sztucznych barwników, które narażają Twoje zdrowie na szwank.

W tym artykule opiszemy negatywny wpływ, jaki napoje gazowane wywierają na poszczególne organy.

Napoje gazowane a wątroba

Może to wydawać się niewiarygodne, ale napoje gazowane o ciemnym zabarwieniu mogą doprowadzić do marskości wątroby.

Zasadniczo specjaliści ds. zdrowia ostrzegają, że już spożycie 600 mililitrów napojów gazowanych dziennie może przyczynić się do rozwoju tego schorzenia. Wiedząc więc, jak negatywnie wpływają one na Twoje zdrowie, być może zdecydujesz się ograniczyć lub wyeliminować je ze swojej diety.

Spożywając litr napoju gazowanego dziennie pięciokrotnie zwiększasz prawdopodobieństwo akumulacji dużych ilości tłuszczu w wątrobie.

Gazowane napoje a nerki

Wysoka zawartość kwasu fosforowego w napojach gazowanych może przyczynić się do powstania kamieni nerkowych. Liczne badania wykazały, że osoby stroniące od tego typu napojów mają znacznie mniejszą zachorowalność na kamicę.

otwarte puszki po napojach

Dzienna dawka cukru nie powinna przekroczyć trzech łyżek stołowych. Jedna butelka lub puszka słodzonego napoju gazowanego zawiera aż sześć łyżek stołowych cukru, nie wspominając o sztucznych dodatkach i konserwantach.

Produkty te wytwarzane są przy użyciu cukrów rafinowanych. Są to zasadniczo cukry nieprzetworzone, które nie zawierają żadnych składników odżywczych.

Po ich konsumpcji, podczas procesów trawienia niezbędne są witaminy grupy B. Proces ten będzie więc zużywał takie ilości tej witaminy, które są adekwatne do ilości spożytych cukrów. W rezultacie, po początkowym uderzeniu energii będziesz czuł się zmęczony i mogą wystąpić problemy trawienne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Kwas moczowy – unikaj tych 7 produktów

Napoje gazowane a otyłość

Możesz wierzyć lub nie, ale jedna półlitrowa butelka słodzonego napoju gazowanego jest równoważna jednej dziesiątej dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Lekarze udowodnili, że każda wypita puszka zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości o 1,6 raza.

Negatywny wpływ na zęby

Dodatkowo gazowane napoje niszczą szkliwo zębów. Odpowiedzialne za to są cukry i sztuczne barwniki. Pamiętaj, że próchnica rozwija się głównie na skutek działania produktów kwasowych.

Zdrowe zęby a napoje gazowane

Poza tym większość napojów gazowanych ma pH wynoszące średnio 2,4. Zwiększa to niszczenie tkanek twardych zęba.

Wpływ napojów gazowanych na układ kostny

Przy regularnym spożyciu napojów gazowanych, nasze ciało przestanie wchłaniać wapń. Doprowadzi to do obniżenia gęstości naszych kości. Również dzieci są narażone na konsekwencje niedoboru wapnia z tego powodu.

Jak twierdzą lekarze, prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę jest bezpośrednio związane z gęstością kości osiągniętą podczas kilku pierwszych lat życia.

Zbyt niski poziom wapnia związany z konsumpcja napojów gazowanych wpływa również na większe ryzyko złamań u dzieci i młodzieży. Badania dowiodły, że nadmierne spożycie rafinowanych cukrów i kofeiny odgrywa znaczącą rolę w niedoborze wapnia.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Profilaktyka osteoporozy – 2 koktajle bogate w wapń

Problemy kardiologiczne

Naukowcy udowodnili, że osoby, które spożywają litr napojów gazowanych dziennie są w 50% bardziej narażone na rozwinięcie zespołu metabolicznego. W rezultacie może skutkować to wystąpieniem chorób kardiologicznych, a nawet cukrzycy.

Skład napojów gazowanych

Napoje te zawierają ogromna ilość substancji dodatkowych. Otrzymują dzięki temu charakterystyczny smak i kolor. Prowadzi to jednak do wielu niekorzystnych zmian zdrowotnych, takich jak alergie i hiperaktywność u dzieci.

  • Karmel amoniakalno-siarczynowy. Ten atrakcyjny kolor jest stosowany w napojach o brązowym zabarwieniu. Odcień ten uzyskuje się poprzez łączenie cukru z azotanami i siarczkami i poddanie mieszaniny działaniu  wysokiego ciśnienia. Spożycie tej substancji powoduje zmiany w morfologii krwi. Zanotowano przypadki nowotworów w badaniach na zwierzętach.
  • Kwas karminowy, koszenila, E120. Substancja ta wywołuje reakcje alergiczne u badanych zwierząt.
  • Żółcień spożywcza, tartrazyna, E102. Powoduje astmę, katar sienny i pokrzywkę, jeśli spożyta wraz z lekami przeciwbólowymi takimi, jak aspiryna.

Nie musisz całkowicie eliminować słodzonych, gazowanych napojów ze swojej diety. Powinnaś jednak zwrócić uwagę na ilość, w jakiej je spożywasz. Pamiętaj o ich negatywnym wpływie na Twoje zdrowie i niezbędne do życia organy.

Poza tym składniki zawarte w tych napojach sprzyjają rozwojowi niektórych chorób, takich jak cukrzyca i inne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • El consumo diario de bebidas azucaradas podría inducir al hígado graso no alcohólico.  http://www.nutricion.org/noticias/noticia.asp?id=107
  • Las gaseosas dulces aumentan los depósitos de grasa peligrosos https://www.intramed.net/contenidover.asp?contenidoID=74270
  • Esparza-Olcina, M., & Gonzalez-Rodriguez, M. (2013). El consumo de bebidas azucaradas se asocia a obesidad. Evidencias En Pediatria.
  • Suh, H., & Rodríguez, E. (2016). Determinación del pH y Contenido Total de Azúcares de Varias Bebidas No Alcohólicas: su Relación con Erosión y Caries Dental. Odonto Investigacion.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.