Kwas moczowy - unikaj tych 7 produktów

Jeżeli chcesz, aby poziom kwasu moczowego w twoim organizmie był na odpowiednim poziomie, musisz zadbać o to, aby w twojej diecie nie było produktów, które stymulują jego produkcję. Dowiedz się, jakie zmiany warto wprowadzić w diecie, aby utrzymać poziom kwasu moczowego pod kontrolą.
Kwas moczowy - unikaj tych 7 produktów
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Jeśli kwas moczowy w krwiobiegu występuje w zbyt dużych ilościach, pojawia się ryzyko wystąpienia dny moczanowej lub artretyzmu. Nagromadzenie tego kwasu wokół stawów wywołuje stany zapalne i ból, szczególnie w okolicy kolan i kostek.

Niektóre pokarmy zawierają dużą ilość związków zwanych purynami, które wpływają na podwyższenie poziomu kwasu moczowego w krwiobiegu.

Aby kwas moczowy utrzymywał się w twoim organizmie na odpowiednio niskim poziomie, musisz regularnie wykonywać badania krwi, co pomoże ci skutecznie zareagować np. wprowadzając zmiany w diecie.

Kwas moczowy – jakie produkty podwyższają jego poziom?

1. Skorupiaki

Skorupiaki zawierają dużo puryn, dlatego musisz ograniczyć ich spożycie, jeśli poziom kwasu moczowego jest u ciebie wysoki. Staraj się jak najrzadziej jeść kraby, krewetki i małże.

Zalecenie to dotyczy zarówno produktów świeżych, jak i tych sprzedawanych w puszkach. Nawet przetworzone skorupiaki mogą bowiem wpłynąć na podwyższenie poziomu kwasu moczowego.

Talerz z owocami morza

2. Czerwone mięso

Czerwone mięso jest najczęstszą przyczyną zawyżonego poziomu kwasu moczowego we krwi.

Jeśli wyniki badań wykażą, że kwas moczowy w twoim organizmie jest na zbyt wysokim poziomie, koniecznie wyeliminuj czerwone mięso ze swojej diety.

Zarówno wieprzowina, jak i wołowina zawierają dużą ilość puryn. Staraj się zatem unikać mięsa mielonego, jak również wątróbki i podrobów.

3. Rośliny strączkowe

Soczewica, ciecierzyca, a także popularna fasola znane są z tego, że mają wysokie stężenie puryn. Dlatego osoby, u których stwierdzono wysoki poziom kwasu moczowego powinny ograniczać spożycie tych produktów do najwyżej jednego lub dwóch razy w tygodniu.

Rośliny strączkowe i orzechy

4. Niektóre warzywa

Jeśli masz problemy z kwasem moczowym, powinieneś jeść z umiarem. Jednocześnie unikaj takich warzyw jak szparagi, grzyby, kalafior, szpinak, rzodkiewki i pory.

5. Alkohol

Dla osób o wysokim poziomie kwasu moczowego piwo może być jeszcze bardziej szkodliwe niż skorupiaki czy czerwone mięso.

Dzieje się tak, ponieważ piwo zwiększa produkcję tego kwasu w organizmie, a dodatkowo utrudnia jego eliminację. Rezygnację z piwa i innych napojów alkoholowych zaleca się wszystkim pacjentom cierpiącym na dnę moczanową.

Alkoholowe drinki

6. Desery i słodzone napoje

Zarówno słodzone napoje gazowane, jak i przetworzone soki owocowe zawierają syrop kukurydziany, który stymuluje produkcję kwasu moczowego.

To samo dotyczy przemysłowych wypieków, ciasteczek, ciast i tym podobnych produktów, ponieważ zawierają one bardzo dużą ilość cukru, który pogarsza stan zdrowia osoby z wysokim poziomem kwasu moczowego.

7. Kawa

Picie zbyt dużej ilości kawy może być szkodliwe dla zdrowia, a także stymulować produkcję kwasu moczowego. Najlepiej jest więc ograniczyć jej spożycie do jednej lub dwóch filiżanek dziennie.

Filiżanka kawy

Wysoki poziom kwasu moczowego – objawy

Kiedy kwas moczowy osiąga w organizmie zbyt wysoki poziom, może pojawić się dna moczanowa i problemy z nerkami. Najczęstsze objawy to:

  • Ból w dużym palcu u nogi
  • Silne bóle i stany zapalne stawów
  • Problemy z oddawaniem moczu
  • Przyspieszony puls
  • Ból kolan
  • Kamienie nerkowe
  • Zmęczenie
  • Zgrubienia wokół stawów

Jeśli zauważysz u siebie niektóre z powyższych objawów, koniecznie zgłoś się do lekarza, aby mógł przepisać ci odpowiednie leki i doradził, jakie wprowadzić zmiany w diecie.

Jak obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie?

Ból związany z zawyżonym poziomem kwasu moczowego w organizmie może znacznie nas ograniczać. Jednakże ulgę mogą przynieść m.in. okłady na stawy. 

Lekarz może ci też przepisać niesterydowe leki przeciwzapalne, które dość szybko przynoszą ulgę. W miarę potrzeby, dawka leku może być z czasem zwiększona.

Cały proces leczenia zajmuje zazwyczaj około 12 miesięcy, a w tym okresie należy bezwzględnie trzymać się zaleceń w zakresie diety, a także zażywać przepisane leki.

Warto również zadbać o regularną aktywność fizyczną, nie tylko na czas samego leczenia, ale i po jego zakończeniu.

Przykładowa dieta na obniżenie poziomu kwasu moczowego w organizmie

Zaproponowana poniżej dieta składa się głównie z nabiału i jajek. Możesz również jeść mięso z królika, ponieważ zawiera ono małą ilość puryn. Aby przyniosła skutek, należy wdrożyć ją na długi okres czasu.

Szklanka mleka zmniejsza kwas moczowy

Pierwsze śniadanie

  • 1 szklanka chudego mleka
  • 2 kromki chleba pełnoziarnistego

Drugie śniadanie

  • 1 banan

Obiad

  • Gnocchi z sosem pomidorowym
  • Grillowana corvina (biała ryba)
  • Budyń

Podwieczorek

  • 1 plaster arbuza

Kolacja

  • Bakłażan z parmezanem
  • Sałatka z pomidorów, marchewki i bazylii

Możesz tworzyć dowolne połączenia składników jeżeli tylko zadbasz o odpowiednią ilość białka, węglowodanów, warzyw i owoców. Pamiętaj też, żeby ograniczyć ilość tłuszczu w diecie.

To tylko ogólne zalecenia dla osób, które chcą obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi. Każdy organizm jest inny i w przypadku tej choroby zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby mógł on dostosować dietę i sposób leczenia do indywidualnych potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.