Kwas moczowy – unikaj tych 7 produktów

· Kwiecień 23, 2018
Jeżeli chcesz, aby poziom kwasu moczowego w twoim organizmie był na odpowiednim poziomie, musisz zadbać o to, aby w twojej diecie nie było produktów, które stymulują jego produkcję. Dowiedz się jakie zmiany warto wprowadzić w diecie, aby utrzymać poziom kwasu moczowego pod kontrolą.

Jeśli kwas moczowy w krwiobiegu występuje w zbyt dużych ilościach, pojawia się ryzyko wystąpienia dny moczanowej lub artretyzmu. Nagromadzenie tego kwasu wokół stawów wywołuje stany zapalne i ból, szczególnie w okolicy kolan i kostek.

Niektóre pokarmy zawierają dużą ilość związków zwanych purynami, które wpływają na podwyższenie poziomu kwasu moczowego w krwiobiegu. Aby kwas moczowy utrzymywał się w twoim organizmie na odpowiednio niskim poziomie, musisz regularnie wykonywać badania krwi, co pomoże ci skutecznie zareagować np. wprowadzając zmiany w diecie.

Kwas moczowy – jakie produkty podwyższają jego poziom?

1. Skorupiaki

Skorupiaki zawierają dużo puryn, dlatego musisz ograniczyć ich spożycie jeśli poziom kwasu moczowego jest u ciebie wysoki. Staraj się jak najrzadziej jeść kraby, krewetki i małże.

Zalecenie to dotyczy zarówno produktów świeżych, jak i  tych sprzedawanych w puszkach. Nawet przetworzone skorupiaki mogą bowiem wpłynąć na podwyższenie poziomu kwasu moczowego.

skorupiaki zwiększają poziom kwas moczowy

2. Czerwone mięso

Czerwone mięso jest najczęstszą przyczyną zawyżonego poziomu kwasu moczowego we krwi.

Jeśli wyniki badań wykażą, że kwas moczowy w twoim organizmie jest na zbyt wysokim poziomie, koniecznie wyeliminuj czerwone mięso ze swojej diety.

Zarówno wieprzowina, jak i wołowina zawierają duża ilość puryn. Staraj się zatem unikać mięsa mielonego, jak również wątróbki i podrobów.

3. Rośliny strączkowe

Soczewica, ciecierzyca i fasola znane są z tego, że mają wysokie stężenie puryn, dlatego osoby, u których stwierdzono wysoki poziom kwasu moczowego powinni ograniczać spożycie tych produktów do najwyżej jednego lub dwóch razy w tygodniu.
rośłiny strączkowe i orzechy źródło puryn zwiększa kwas moczowy

4. Niektóre warzywa

Jeśli masz problemy z kwasem moczowym, powinieneś jeść z umiarem lub unikać takich warzyw, jak: szparagi, grzyby, kalafior, szpinak, rzodkiewka i pory.

5. Alkohol

Dla osób o wysokim poziomie kwasu moczowego piwo może być jeszcze bardziej szkodliwe niż skorupiaki czy czerwone mięso.

>Dzieje się tak, ponieważ piwo zwiększa produkcję tego kwasu w organizmie, a dodatkowo utrudnia jego eliminację. Szczególnie pacjentom cierpiącym na dnę moczanową zaleca się unikanie piwa.

alkohol źródło puryn zwiększa kwas moczowy

6. Desery i słodzone napoje

Napoje słodzone i przetworzone soki owocowe zawierają syrop kukurydziany, który stymuluje produkcję kwasu moczowego.

To samo dotyczy przemysłowych wypieków, ciasteczek, ciast i tym podobnych produktów ponieważ zawierają one bardzo dużą ilość cukru, który pogarsza stan zdrowia osoby z wysokim poziomem kwasu moczowego.

7. Kawa

Picie zbyt dużej ilości kawy może być szkodliwe dla zdrowia i stymulować produkcję kwasu moczowego. Najlepiej jest więc ograniczyć jej spożycie do jednej lub dwóch filiżanek dziennie.
kawa zwiększa kwas moczowy

Wysoki poziom kwasu moczowego – objawy

Kiedy kwas moczowy osiąga w organizmie zbyt wysoki poziom, może pojawić się dna moczanowa i problemy z nerkami. Najczęstsze objawy to:

 • Ból w dużym palcu u nogi
 • Silne bóle i stany zapalne stawów
 • Problemy z oddawaniem moczu
 • Przyspieszony puls
 • Ból kolan
 • Kamienie nerkowe
 • Zmęczenie
 • Zgrubienia wokół stawów

Jeśli zauważysz u siebie niektóre z powyższych objawów, zgłoś się do lekarza, aby mógł przepisać ci odpowiednie leki i doradził jakie wprowadzić zmiany w diecie.

Jak obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie?

Ból związany z zawyżonym poziomem kwasu moczowego w organizmie może znacznie nas ograniczać, ale ulgę przynoszą m.in. okłady na stawy. Lekarz może ci też przepisać niesterydowe leki przeciwzapalne, które dość szybko przynoszą ulgę. W miarę potrzeby, dawka leku może być z czasem zwiększona.

Cały proces leczenia zajmuje zazwyczaj około 12 miesięcy, a w tym okresie należy bezwzględnie trzymać się zaleceń w zakresie diety oraz zażywać przepisane leki.

Warto również zadbać o regularną aktywność fizyczną, nie tylko na czas samego leczenia, ale i po jego zakończeniu.

Przykładowa dieta na obniżenie poziomu kwasu moczowego w organizmie

Zaproponowana poniżej dieta składa się głównie z nabiału i jajek. Możesz również jeść mięso z królika, ponieważ zawiera ono małą ilość puryn.

mleko zmniejsza kwas moczowy

Pierwsze śniadanie

 • 1 szklanka chudego mleka
 • 2 kromki chleba pełnoziarnistego

Drugie śniadanie

 • 1 banan

Obiad

 • Gnocchi z sosem pomidorowym
 • Grillowana corvina (biała ryba)
 • Budyń

Podwieczorek

 • 1 plaster arbuza

Kolacja

 • Oberżyna z parmezanem
 • Sałatka z pomidorów, marchewki i bazylii

Możesz tworzyć dowolne połączenia składników jeżeli tylko zadbasz o odpowiednią ilość białka, węglowodanów, warzyw i owoców. Pamiętaj też, żeby ograniczyć ilość tłuszczu w diecie.

To tylko ogólne zalecenia dla osób, które chcą obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi. Każdy organizm jest inny i w przypadku tej choroby zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby mógł on dostosować dietę i sposób leczenia do indywidualnych potrzeb.