Zapalenie zatok: zwalcz je 6 olejkami eterycznymi

Zapalenie zatok jest chorobą spowodowaną (jak łatwo odgadnąć na podstawie nazwy) infekcją i stanem zapalnym zatok przynosowych. Chociaż normalnie stan ten znika samoistnie bez konieczności stosowania leków, niektóre olejki eteryczne mogą pomóc w kontrolowaniu tego nieprzyjemnego zjawiska.
Zapalenie zatok: zwalcz je 6 olejkami eterycznymi

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Infekcje lub zapalenie zatok mogą być konsekwencją ataku wirusowego lub bakteryjnego. W rzeczywistości wiele przypadków choroby rozwija się wskutek działalności samego wirusa, który powoduje przeziębienie.

Ale czy wiesz, jak możesz w naturalny sposób zwalczać zapalenie zatok? Odkryj dziś razem z nami zalety olejków eterycznych.

Zapalenie zatok występuje wtedy, gdy zatoki przynosowe stają się podrażnione lub zaognione. Z tego powodu możesz uzyskać stanowiące spory dyskomfort objawy, takie jak przekrwienie błony śluzowej nosa, zmniejszony węch i bóle głowy. I chociaż symptomy te mogą być łagodne, czasami stają się przewlekłym problemem.

Na szczęście istnieje kilka naturalnych środków, których można użyć, takich jak olejki eteryczne pomagające przyspieszyć powrót do zdrowia. Używanie ich w formie aromaterapii lub stosowanie miejscowo może pomóc złagodzić wiele nieprzyjemnych objawów.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka przydatnych opcji. Zapraszamy do lektury!

6 olejków eterycznych pozwalających zwalczyć zapalenie zatok

Zapalenie zatok jest chorobą spowodowaną (jak łatwo odgadnąć na podstawie nazwy) infekcją i stanem zapalnym zatok przynosowych. Chociaż normalnie stan ten znika samoistnie bez konieczności stosowania leków, niektóre olejki eteryczne mogą pomóc w kontrolowaniu tego nieprzyjemnego zjawiska.

Olejki eteryczne są naturalną alternatywą w walce z zapaleniem zatok. Chociaż w przypadkach przewlekłych należy skonsultować się z lekarzem, stosując opisane poniżej składniki można złagodzić ostre lub lekkie przypadki tej choroby. Dlaczego są tak skuteczne?

Lotne związki olejków eterycznych są stosowane w sesjach aromaterapii ze względu na ich relaksujący efekt. W tym konkretnym przypadku wdychanie opisanych poniżej substancji może zminimalizować przekrwienie błony śluzowej i złagodzić objawy, takie jak bóle głowy. Rzućmy więc okiem na kilka przydatnych opcji.

1. Olejek z drzewa herbacianego

Wytwarzanie inhalacji na bazie różnych olejków eterycznych może pomóc nam złagodzić objawy cechujące zapalenie zatok.

Olejek z drzewa herbacianego

Antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest to doskonałe narzędzie do walki z tym nieprzyjemnym zjawiskiem. Wynika to z faktu, że przyczyną tego stanu rzeczy jest zapalenie zatok przynosowych i związany z tym lawinowy wzrost liczby aktywnych bakterii.

Sposób użycia opisywanego olejku eterycznego

  • Na początek dodaj około 20 kropli olejku z drzewa herbacianego do garnka z wrzącą wodą.
  • Następnie pochyl się nad naczyniem i wdychaj unoszącą się z niego parę.
  • Rób to przez około 5 minut, aż poczujesz ulgę.

2. Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest stosowany w leczeniu wielu problemów oddechowych. W tym przypadku, dzięki zawartości cyneolu (zwanego również eukaliptolem), może pomóc w leczeniu zapalenia zatok.

Narodowe Stowarzyszenie Aromaterapii Holistycznej (oryg. National Association of Holistic Aromatherapy – NAHA) zaleca go nawet do oczyszczania powietrza oraz usuwania bakterii i innych zarazków.

Sposób użycia opisywanego olejku eterycznego

  • Podobnie jak w przypadku poprzednio opisywanego olejku, dodaj około 20 kropli tego środka do garnka z wrzącą wodą i wdychaj parę.
  • Jeśli chcesz, możesz użyć też tych oparów do oczyszczenia swojej sypialni i innych obszarów w domu.
  • Inną opcją jest połączenie olejku z oliwą z oliwek lub olejem kokosowym, aby wmasować tak uzyskany środek w swoją klatkę piersiową.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Eukaliptus – 5 sposobów na drogi oddechowe

3. Olej z oregano

Ten olejek eteryczny jest stosowany w różnych schorzeniach dróg oddechowych.

Olejek z oregano

Ze względu na substancje przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze zawarte w olejku z oregano powinien on być w stanie zwalczać zapalenie zatok i inne infekcje dróg oddechowych. Jednak dowody potwierdzające jego skuteczność w tych przypadkach mają charakter jedynie anegdotyczny.

Sposób użycia opisywanego olejku eterycznego

  • Gotuj go razem z wodą, aby wdychać opary lub nakładaj go miejscowo na swoją klatkę piersiową po uprzednim wymieszaniu połączeniu z olejem kokosowym.
  • Powtarzaj jego stosowanie tak długo, aż wszelkie objawy ustąpią.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Układ oddechowy – ochroń go za pomocą oregano i oliwy z oliwek

4. Zwalcz zapalenie zatok za pomocą olejku lawendowego

Jednym z najlepszych olejków eterycznych na potrzeby sesji aromaterapeutycznych jest olejek lawendowy. Ze względu na przyjemny zapach jest bardzo relaksujący i terapeutyczny. Z tego powodu może być też stosowany jako sprzymierzeniec w leczeniu zatorów, bólów głowy i innych objawów związanych z zapaleniem zatok.

Sposób użycia opisywanego olejku eterycznego

  • Możesz wdychać olejek lawendowy za pomocą wspomnianej wcześniej techniki inhalacji na parze.
  • Możesz również użyć go w nebulizatorze lub rozcieńczyć innymi olejkami, aby nałożyć go miejscowo na skórę.

5. Olejek z geranium

Za pomocą tego olejku eterycznego możesz kontrolować objawy przeziębienia i grypy.

Olejek z geranium na zapalenie zatok

Olej z geranium (bodziszka) zawiera substancje, które pomagają zwalczać infekcje dróg oddechowych. Z tego powodu, oprócz stosowania w zapaleniu oskrzeli i kaszlu, jest również przydatny w walce z zapaleniem zatok. Według jednego z badań raptem kilka kropli oleju z geranium może złagodzić objawy przeziębienia.

Sposób użycia opisywanego olejku eterycznego

  • Użyj olejku z geranium w nebulizatorze lub dodaj kilka jego kropel do wanny podczas kąpieli.

6. Olej z tymianku pozwoli Ci pokonać zapalenie zatok

Miejscowe stosowanie olejku tymiankowego może pomóc w zwalczaniu zapalenia zatok i innych infekcji dróg oddechowych. Ze względu na swoje działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne zapobiega rozwojowi bakterii i łagodzi stany zapalne zatok przynosowych.

Sposób użycia opisywanego olejku eterycznego

  • Najpierw połącz go z jakimś olejem bazowym, na przykład kokosowym lub oliwą z oliwek.
  • Następnie wmasuj go w skórę w obszarach takich jak klatka piersiowa.
  • Możesz także wdychać go jako opary w procesie inhalacji.

Czy masz zapalenie zatok? Wypróbuj te naturalne środki. Nie zapomnij porozmawiać z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub utrzymają się przez kilka kolejnych tygodni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carson, C. F., Hammer, K. A., & Riley, T. V. (2006). Melaleuca alternifolia (tea tree) oil: A review of antimicrobial and other medicinal properties. Clinical Microbiology Reviews.
  • Kehrl, W., Sonnemann, U., & Dethlefsen, U. (2004). Therapy for Acute Nonpurulent Rhinosinusitis with Cineole: Results of a Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial. Laryngoscope.
  • Kintzios, S. E. (2012). Oregano. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition.
  • Ueno-Iio, T., Shibakura, M., Yokota, K., Aoe, M., Hyoda, T., Shinohata, R., … Kataoka, M. (2014). Lavender essential oil inhalation suppresses allergic airway inflammation and mucous cell hyperplasia in a murine model of asthma. Life Sciences.
  • Lizogub, V. G., Riley, D. S., & Heger, M. (2007). Efficacy of a Pelargonium Sidoides Preparation in Patients With the Common Cold: A Randomized, Double Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial. Explore: The Journal of Science and Healing.
  • Herbal Medicine for Cough: a Systematic Review and Meta-Analysis. Luise Wagner, Holger Cramer, Petra Klose, Romy Lauche, Florian Gass, Gustav Dobos, Jost Langhorst Forsch Komplementmed. 2015; 22(6): 359–368. Published online 2015 Dec 14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.