Olejki eteryczne – 5 przykładów i wpływ na zdrowie

Aby oleje eteryczne dawały nam pełne korzyści, musimy mieć pewność, że są to produkty organiczne, a nie syntetyczne. Mogą one nie mieć właściwości zdrowotnych, o których przeczytasz poniżej.
Olejki eteryczne – 5 przykładów i wpływ na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Olejki eteryczne występują w wielu różnych formach i dostarczają nam różnych właściwości zdrowotnych. W dzisiejszych czasach wielu ludzi wykorzystuje tego typu olejki na bardzo różnorodne sposoby. Właśnie z tego względu podzielimy się z Wami wiadomościami na temat tego, jak można wykorzystać olejki eteryczne.

Patrząc na niektóre olejki eteryczne i ich właściwości możemy sobie uzmysłowić, że wykorzystywane mogą być w kąpielach, masażach i innych czynnościach. W szczególności godnym podkreślenia jest tego  fakt , jak bardzo uniwersalne są te olejki eteryczne, co jest niesamowite!

Olejki eteryczne i ich korzyści

Poniżej przedstawimy Wam niektóre wybrane olejki eteryczne i ich korzyści. Artykuł ten nie jest skupiony na ich właściwościach w wykorzystaniu kosmetycznym, lecz jak mogą poprawić nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

1. Bazylia

W dzisiejszych czasach wielu ludzi cierpi z powodu stresu, zmęczenia psychicznego, lęków i innych problemów natury psychologicznej. Olejek z Bazylii może być bardzo pomocny w utrzymywaniu ogólnego zdrowia psychicznego na dobrym poziomie.

bazylia
  • Bazylia pomaga w walce z bólami głowy, które spowodowane są stresem lub niepokojem.
  • Dodatkowo jest niezwykle silnym specyfikiem, który potrafi łagodzić ciężkie migreny.

Umieść kilka kropel olejku eterycznego z bazylii na wilgotny kompres, umieść go na swoim czole i odczekaj kilka minut do momentu, gdy dyskomfort ustąpi. Inne olejki eteryczne, jakie przychodzą nam z pomocą w walce ze skutkami stresu to lawenda i cedr.

2. Anyż

Anyż i olejek eteryczny na jego bazie jest wysoce zalecany wszystkim tym, którzy mają problemy trawienne i gazy. Zamiast używać standardowych leków, nakładaj olejek anyżowy na obszar ciała objęty objawami chorobowymi.

Anyż pomaga w zwalczaniu bólów w podbrzuszu i gazach, ale może być również pomocny u kobiet cierpiących na bóle menstruacyjne. Łagodzi on dyskomfort i zmniejsza dolegliwości bólowe.

3. Eukaliptus

Eukaliptus zamoczony w gorącej wodzie jest bardzo starą recepturą, która udrażnia drogi oddechowe i nos w trakcie przeziębienia i grypy. W dzisiejszych czasach jest on tak samo efektywny.

eukaliptus

Jak używać eukaliptusa?

  • Używaj tego olejku eterycznego w połączeniu z wrzącą wodą. Wlej wrzątek do dużego naczynia i dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego.
  • W momencie, gdy woda jest w stanie wrzenia umieść ręcznik nad swoją głową i nachyl się bezpośrednio nad naczyniem, oddychając głęboko opary. Uważaj, aby się nie poparzyć.
  • Zaleca się wdychać opary przez 5 do 10 minut. Para z eukaliptusem udrażnia zatkany nos i umożliwia swobodne oddychanie.

Tymianek jest kolejnym olejkiem eterycznym mającym podobne właściwości i działającym na takie same dolegliwości.

4. Mięta

Mięta to kolejny przykład rośliny, z której można wyprodukować olejki eteryczne, które działają pozytywnie na problemy emocjonalne i psychiczne. Wielu ludzi posiada myśli kompulsywne i dokuczliwe, co skutkuje rozwojem niepokoju i stresu, który może skutecznie wyłączyć nas z normalnego, zdrowego funkcjonowania.

Kąpiel relaksacyjna z użyciem olejku eterycznego z mięty może skutecznie uspokoić nasze myśli i oczyścić nasz umysł. Pomocne jest to w chwilach, gdy mamy zły dzień lub nie jesteśmy w stanie na niczym się skoncentrować.

5. Jaśmin

Olejek eteryczny z jaśminu jest uważany powszechnie za afrodyzjak. Właśnie z tego powodu jest polecany w trakcie, gdy dajemy romantyczny masaż swojemu partnerowi. Jest to znakomita alternatywa dla kupowania gotowych olejków do masażu.

olej jaśminowy

Ponadto jaśmin ma działanie stymulujące i poprawia nastrój. Może być użyteczny w chwilach, gdy brakuje Ci motywacji do działania, gdy czujesz się powolny lub masz stany depresyjne.

Olejki eteryczne nie mają żadnych przeciwwskazań w stosowaniu

Bardzo dobrym aspektem w kontekście stosowania olejków eterycznych jest fakt, że nie wywołują one żadnych efektów ubocznych. Przynoszą one jedynie korzyści.

Oleje eteryczne są bezpieczne nawet w momencie, gdy nie odczuwasz żadnych efektów ich działania. Możesz cieszyć się wszystkimi ich korzyściami, używając rozpylacza. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Jednakże, jak już wcześniej wspominaliśmy, można je również nakładać bezpośrednio na naszą skórę.

Na przykład, jeżeli cierpisz na ból głowy, to możesz nałożyć olejek eteryczny na swoje włosy i wymasować skórę głowy (olejek specjalnie przeznaczony do tego celu). Jednakże jeżeli wolisz, to możesz nałożyć olejek eteryczny bezpośrednio na skroń lub czoło.

Niezależnie od metody uzyskasz bardzo podobne rezultaty. Czy już używałeś olejków eterycznych i wykorzystałeś wszystkie korzyści, jakie mogą Ci dawać? Jaka jest Twoja opinia na ich temat?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.