Zdrowie psychiczne - 9 typów ludzi, których warto unikać

Nawet jeśli cieszymy się dobrym zdrowiem psychicznym, fakt otaczania się ludźmi konfliktowymi może w jakiś sposób negatywnie na nas wpłynąć, na przykład ograbiając nas z poczucia własnej wartości oraz zaufania do swoich umiejętności. 
Zdrowie psychiczne - 9 typów ludzi, których warto unikać

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Może Ci się to wydać niewiarygodne, ale nasze zdrowie psychiczne zależy nie tylko od nas samych, ale również od osób w naszym otoczeniu. W ciągu naszego życia jest nam dane poznać ludzi o rozmaitym charakterze, osobowości i sposobie bycia oraz stylu życia.

Niektórzy z nich stają się dla nas wsparciem, budując fundament naszego rozwoju osobistego oraz kariery zawodowej. Inni z kolei jedyne, co robią to zarażanie nas swoją negatywnością i – choć nie zawsze to zaważamy i jesteśmy tego świadomi – stają się wielką przeszkodą stającą nam na drodze do bycia tym, kim chcemy być.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że osoby te zwykle posługują się technikami takimi jak manipulacja. Gdy już zarzucą na nas jej sieć, nagle zdajemy sobie sprawę z tego, że znajdujemy się w sytuacji, której wcale nie chcieliśmy – i dzieje się to zupełnie nie z naszej woli.

Z tego właśnie powodu, aby należycie zadbać o swoje zdrowie psychiczne, należy nauczyć się rozpoznawać tych ludzi i skutecznie ich od siebie oddalać. W przeciwnym razie z powodzeniem dla siebie wpłyną na nasze życie. Odkryj dziewięć typów osobowości, od których lepiej trzymać się z daleka.

1. Człowiek wiecznie nieszczęśliwy przy Twoim boku a zdrowie psychiczne

Człowiek, który chce Cię zmienić bądź przez cały czas wytyka Ci Twoje wady i niedociągnięcia nie jest dla Ciebie źródłem żadnego wsparcia ani nie wnosi nic pozytywnego do Twojego życia.

Kłótnia dwojga partnerów
 • Tego rodzaju więzi sprawiają, że dopasowujesz się do tego, co ich zdaniem jest dobre i poprawne. Choć na początku wygląda to na chęć pomocy, z czasem zauważasz, że osoby takie chcą, żebyś nie zwracał uwagi na swoje potrzeby i pragnienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Manipulator — jak nie wpaść w jego pułapkę?

2. Miłośnik skandalu

Typowy przedstawiciel tego rodzaju jest niestabilny i impulsywny. Może stać się bardzo uciążliwym towarzyszem, zwłaszcza kiedy z każdej sytuacji robi skandal i sensację.

 • Przebywanie z kimś takim jest nie tylko niezręczne, ale też może sprawić, że popadniesz w problemy z innymi, nawet jeśli w niczym osobiście nie uczestniczyłeś.

3. Człowiek zazdrosny a zdrowie psychiczne

Zazdrośnicy to istni złodzieje energii i niestety, prawie zawsze w naszym bliższym lub dalszym otoczeniu znajduje się ktoś taki. Może to być współpracownik, przyjaciel lub nawet bliska rodzina.

 • Ten typ ludzi nieustannie krytykuje drugich, wciąż jest negatywny i – gdy tylko coś osiągniesz – zareaguje złością i uczuciem nieszczęścia.
 • Ludzie tacy nie cierpią, gdy inni odnoszą sukcesy. Tak czy inaczej postarają się, żebyś był gorszy i mniej ważny od nich.
Zazdrosna kobieta a zaburzenia psychiczne

4. Pesymista

Jeżeli otaczają Cię pesymiści, w sposób nieunikniony w jakimś momencie zaczniesz odczuwać niepewność podczas podejmowania decyzji.

 • Ludzie Ci zajmują się niszczeniem marzeń, świadomie lub nieświadomie, ponieważ ich sposób postrzegania rzeczy sprawia, że zawsze znajdują tysiąc powodów, by zarzucić jakiś plan lub projekt.
 • Zamiast szukać możliwych rozwiązań, pesymiści wyolbrzymiają przeszkody sprawiając, że sądzisz, iż ponieważ oni nie byli w stanie niczego dokonać, Ty również nie zdołasz.

5. Osoba arogancka

Ludzie aroganccy uwielbiają osaczać i zawstydzać innych. Mają tyle zaufania do siebie (moglibyśmy je nazwać zadufaniem w sobie), że myślą, że są najlepszymi ludźmi w swoim otoczeniu.

Mężczyzna w biurze z założoną koroną - zdrowie psychiczne a samoocena
 • Gdy przebywasz z takim człowiekiem, wystawiasz się na niepotrzebne cierpienie i poniżanie oraz nieprzyjemne momenty.
 • Co więcej, jeśli masz z taką osobą do czynienia w pracy, wiedz, że bardzo Ci ją utrudni i skomplikuje sprawiając, że otoczenie będzie napięte i niezręczne.

6. Człowiek stale przybierający rolę ofiary

Uwaga na ten rodzaj osób! Ludzie przybierający ciągle postać ofiary są prawdopodobnie najbardziej toksycznym rodzajem osób, jakie możesz spotkać. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne, oddal je od siebie jak najszybciej i jak najdalej.

 • Przez cały czas nie wykonują swoich obowiązków i mają w zwyczaju stosować rozmaite wymówki, aby to wyjaśnić.
 • Przez cały czas cierpią oraz są nieszczęśliwe i winią za to otaczające je osoby. Ich otoczenie jest winne całemu złu, które je spotyka.
 • Niezależnie od tego, ile czasu i energii włożysz w to, by doradzić i pomóc takim osobom, nie wykazują chęci do zmian i skwapliwie pielęgnują swój kompleks niższości.

7. Osoby złośliwe i mściwe a zdrowie psychiczne

Gdy ktoś jest złośliwy i ma skłonność do chowania urazy, nie jest w stanie zdrowo kochać ani nawiązywać głębokich, długotrwałych więzi. Niezdolność do przebaczania, jakie wykazują te osoby sprawia, że odczuwają one złość i zachowują się coraz bardziej egoistycznie.

 • Jeżeli w Twoim pobliżu znajduje się ktoś o takim usposobieniu, prędzej czy później będzie tak, że zostaniesz surowo zganiony za jakieś niedociągnięcie lub błąd.
 • Bardzo trudno jest utrzymać relacje z takimi osobami, ponieważ ograbiają Cię one z harmonii i zaufania.
Zezłoszczona para

8. Osoby uzależnione

Człowiek uzależniony nie jest w stanie znieść świadomości, że jego przyjaciele, partner oraz rodzice czy członkowie rodziny zajmują się czymś bez uwzględniania ich.

 • Są niezdolni do podejmowania własnych, niezależnych decyzji. Złości ich natomiast, że Ty jesteś w stanie stawiać swoje własne kroki bez ich obecności.
 • Często bywa tak, że opanowuje ich chorobliwa zazdrość. Wymagają wyjaśnienia wszystkiego i czasami ich zachowanie jest wręcz obsesyjne.
 • Ludzie tego typu nie szanują Twojej indywidualności i starają się rozwiązywać problemy robiąc dramatyczne sceny. Uciekają się czasem do wybuchów złości.

9. Plotkarze

Dlaczego twierdzimy, że aby zadbać o zdrowie psychiczne należy odsunąć od siebie osoby wykazujące skłonność do plotkowania? Otóż mogą one wyrządzić Ci dużą krzywdę. Nie są w stanie odróżnić rzeczywistego wydarzenia od zwykłej pogłoski.

Wiele razy zdarza się, że do tego, co mówią, dodają więcej kłamstw – i to jedynie w celu wyrządzenia innym krzywdy. Dlatego nie warto się z nimi zadawać na prywatnej stopie.

Rozmowa
 • Osobom plotkującym brakuje często pewności siebie. Dlatego właśnie lubią rozmawiać z osobami, które nie analizują dokładnie tego, co słyszą.
 • Jeżeli naszym znajomym lub przyjacielem jest plotkarz bądź plotki pojawiają się w naszym środowisku pracy, jest to bardzo destrukcyjne. Pamiętaj, że jest szkodliwe dla Twojego stanu psychicznego.
 • Często bywa tak, że plotkowaniem żywią się osoby zazdrosne, zawistne i nieszczęśliwe. Jak najszybciej oddal je od siebie!

Czy chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne i zachować w życiu równowagę? Dokładnie przyjrzyj się wręcz osobom, które Cię otaczają. Dlatego oddal od siebie ludzi, którzy nie wnoszą do Twojego życia nic dobrego.

Choć nawet wydaje Ci się, że dysponujesz wszystkimi narzędziami potrzebnymi do tego, by się przed nimi ochronić, prędzej czy później sprowadzą na Ciebie problemy i negatywnie na Ciebie wpłyną. Zadbaj o siebie i wybrednie dobieraj sobie towarzystwo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Arabi, S. (2020). The Highly Sensitive Person’s Guide to Dealing with Toxic People: How to Reclaim Your Power from Narcissists and Other Manipulators. New Harbinger Publications.
 • Mall, R., Nagpal, M., Salminen, J., Almerekhi, H., Jung, S. G., & Jansen, B. J. (2020, October). Four Types of Toxic People: Characterizing Online Users’ Toxicity over Time. In Proceedings of the 11th Nordic Conference on Human-Computer Interaction: Shaping Experiences, Shaping Society (pp. 1-11).
 • Gillespie, D. (2017). Taming Toxic People: The Science of Identifying and Dealing with Psychopaths at Work & at Home. Macmillan Publishers Aus..

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.