Napady złości u dzieci - 5 wskazówek, jak ich uniknąć

Napady złości lub histerii są częścią emocjonalnego rozwoju dzieci. Zaczynają odczuwać emocje, których nie znają i wciąż nie mogą kontrolować. Możesz pomóc swoim dzieciom, unikając sytuacji, które je wyzwalają.
Napady złości u dzieci - 5 wskazówek, jak ich uniknąć

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W wieku od 2 lat do 5 lat każde dziecko może przeżyć furię i właśnie wtedy napady złości zdarzają się najczęściej. Ten wybuch gniewu i frustracji, który je przerasta, napełnia nas poczuciem winy i rodzi pytania do rodziców. Ale można uniknąć napadów złości u dzieci, przewidując niektóre sytuacje.

Ideałem jest unikanie sytuacji, które wywołują takie napady złości. Czasami będzie to wykonalne, czasem nie tak bardzo. W każdym razie nie rozpaczaj. Zachowywanie spokoju jest kluczem do opanowania sytuacji.

Dziecko płacze.

5 kluczowych wskazówek, aby napady złości u dzieci zdarzały się rzadziej

Napady złości u dzieci są wynikiem ich rozwoju emocjonalnego. Dzieci zaczynają odczuwać, rozpoznawać i manifestować emocje, takie jak gniew, złość lub frustracja. Później będą mogły je kontrolować, ale w tak młodym wieku jeszcze nie są w stanie lepiej zarządzać tymi emocjami.

Mniej więcej w wieku dwóch lat dziecko zaczyna czuć się niezależne. Zdaje sobie sprawę, że to, czego pragnie, nie zawsze pokrywa się z tym, czego chcą jego rodzice. Napady złości pojawiają się właśnie dlatego, że chcą narzucić swoją nowo uświadomioną “wolę”, wystawiając rodziców na próbę.

Po trzecie, musimy zrozumieć, że napady złości są częstsze u niektórych dzieci niż u innych. Każde dziecko ma swój temperament, który z pewnością wpłynie na to, jak zachowuje się w obliczu emocji, które odczuwa. Nawet wśród rodzeństwa wychowywanego w ten sam sposób, jedno dziecko może okazywać więcej furii niż drugie.

Rodzina i napady złości.

Zrozumienie tych trzech podstawowych czynników daje nam podstawy do 5 wskazówek, aby uniknąć napadów złości. Mamy nadzieję, że będziesz mogła je zastosować w praktyce, zanim wybuchnie “burza” sprzecznych emocji.

1. Unikaj niepotrzebnego kwestionowania

Są rzeczy, które dziecko “musi zrobić” i takie, których “nie musi robić”. Tak jest. Ale oceń, czy w tym konkretnym momencie konieczne jest wykonanie Twojego polecenia, czy nie. Może możesz pozwolić mu “przejąć kontrolę” przez kilka minut, a następnie zrobić to, co konieczne.

Na przykład: jest zima i Twój maluch powinien ubrać kurtkę. Dziecko odmawia. Jeśli możesz jeszcze poczekać kilka minut zanim pozapinasz kurtkę, dlaczego chcesz je naciskać, aby zapiąć ją od razu? Kiedy poczuje się osaczone, eksploduje, ponieważ nie ma innej opcji.

Pozwól mu “zdecydować” przez kilka minut, że jej nie zapnie. Następnie, kiedy poczuje władzę i zrobi mu się zimno, będziesz mogła je pozapinać.

2. Przewiduj frustrujące sytuacje

Jeśli masz długi dzień pełen zadań, w których Twoje dziecko powinno Ci towarzyszyć, przygotuj się. Zabierz zabawki, wodę, przekąskę. Daleka podróż z dala od domu, zmęczenie i robienie czegoś, co nie jest atrakcyjne dla dziecka, spowoduje dyskomfort, który może doprowadzić do napadu złości.

Jeśli robi coś, co lubi, np. przebywając w parku, ale czas już wracać, poinformuj je z góry, że wkrótce nadejdzie ten moment. Nie musisz zaskakiwać malucha nagłą decyzją.

Zabawa.

Czasami wywołujemy napady złości, ponieważ narażamy dzieci na niepotrzebny stres, lub sytuacje, których nie rozumieją lub nie lubią. Czasem musimy poczekać na eksplozję furii, aby uświadomić sobie, że była to sytuacja całkowicie przewidywalna.

3. Dozuj użycie “nie”

Ciągłe używanie “nie” przez rodziców jest przyczyną wielu napadów złości. Odmowa rodziców powoduje bunt. Oceń, kiedy możesz powiedzieć “tak”. Oceniaj także, kiedy zamiast mówić “nie”, możesz zaoferować możliwą do przyjęcia alternatywę dla dziecka.

Oczywiście są “nie”, które są niekwestionowane. Jeśli dziecko ma zamiar wprowadzić metalowy przedmiot do gniazdka elektrycznego, “nie” nie podlega negocjacjom. Ale nie zawsze są to sytuacje ekstremalne. Oceń, jakie są momenty, kiedy możesz spełnić niektóre z jego próśb.

4. Ustal jasne i rozsądne limity

Zanim w Twoim domu zaczną się napady złości u dzieci, wykorzystaj czas, kiedy jest spokojnie. Konieczne jest ustalenie, jakie są granice, które dzieci muszą szanować, a do których muszą się nauczyć przystosowywać.

Z jednej strony nie możesz kontrolować wszystkiego, co dziecko robi, próbuje, jak się bawi lub ubiera. Zbyt duża kontrola ogranicza bowiem pragnienie dzieci eksperymentowania z swoją niezależnością. Z drugiej strony, dzieci nie mogą mieć nadmiernej swobody.

Maluchy powinny wiedzieć, że istnieją ograniczenia, których nie można przekraczać bez konsekwencji.

5. Zadbaj o dobre samopoczucie dziecka

Chociaż napady złości to wybuchy emocji, mogą być spowodowane fizycznym dyskomfortem. Może się to zdarzyć, jeśli dziecko, które nie zjadło na czas obiadu lub opuściło drzemkę. Wtedy może wybuchnąć z powodu złości, ponieważ nie wie, jak sobie z nią poradzić lub zakomunikować fizyczny dyskomfort, który odczuwa.

W tym celu, Twoim sprzymierzeńcem będzie ustalenie rutynowego rozkładu zajęć. Staraj się przestrzegać harmonogramów drzemek, posiłków, przekąsek lub kąpania. Ta regularność zapewni Twojemu dziecku bezpieczeństwo a także odpowiedni odpoczynek i satysfakcję.

Wówczas napady złości nie będą wybuchały z tych powodów.

Dziewczynka płacze.

Kiedy wybuchnie furia

Pomimo przestrzegania wszystkich tych zaleceń, zaczęła się furia. W sytuacji wybuchu emocji pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, to zachować spokój. Jeśli się zdenerwujesz, nie pomożesz swojemu dziecku.

Ogólnie, napady złości zaskakują nawet dzieci, ze względu na trudną do opanowania energię. Dlatego ważne jest, aby zachować spokój, pomóc mu nie zranić siebie lub nie zaatakować innych. Twoje dziecko potrzebuje Ciebie, aby znowu odzyskać spokój.

Rozmawiaj z nim powoli i bardzo niskim tonem. Wyjaśnij mu, co się dzieje, jakie jest Twoje stanowisko i poproś je, by się uspokoiło. Unikaj poddawania się temu, o co prosi, ponieważ podasz zły komunikat, że poprzez napady złości może uzyskać to, czego chce.

Jeśli jesteś w miejscu publicznym, na pewno znajdzie się ktoś, kto Ci powie, żeby zignorować dziecko lub nawet ukarać je fizycznie. Powtarzamy: napady złości to sytuacje, które wymykają się spod kontroli. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to nie słuchać tego typu opinii.

Ignorowanie lub bicie dziecka w trakcie napadu złości wcale mu nie pomoże. Uczysz go tylko tłumić emocje, a to zawsze ma straszne konsekwencje. Twoje dziecko potrzebuje Cię, by odzyskać spokój, nie odmawiaj mu swojej miłości i czułości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eresmama.com Las etapas del desarrollo emocional del niño [Online] Available at: eresmama.com/las-etapas-del-desarrollo-emocional-del-nino/
  • Eresmama.com Establecer límites en la educación de los niños [Online] Available at: eresmama.com/establecer-limites-la-educacion-los-ninos/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.