Zdrowy egoizm - 5 cennych porad dla kobiet

Wiele osób, szczególnie kobiet, ma tendencję do poświęcania całej swojej uwagi i czasu wszystkim, oprócz siebie. Zapominają o własnych potrzebach i życie zaczyna je przytłaczać.
Zdrowy egoizm - 5 cennych porad dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Wiele osób, szczególnie kobiet, nadmiernie poświęca się innym i zapomina o tym, że zdrowy egoizm może im pomóc zachować równowagę pomiędzy spełnianiem własnych potrzeb i troską o bliskich. Chyba każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która odsuwa na dalszy plan swoje marzenia czy codzienne potrzeby, aby tylko zrobić coś dobrego dla ludzi wokół siebie.

Choć takie cechy można spotkać również u mężczyzn, to natura sprawia, że tendencje tego rodzaju mają zazwyczaj kobiety.

Dlatego też chcemy skierować dzisiejszy artykuł do pań, które często zapominają o tym, jak bardzo może im posłużyć zdrowy egoizm.

Troska o bliskich jest bardzo ważna, ale wszystko ma swoje granice. Na dłuższą metę staje się ona obciążeniem psychicznym i emocjonalnym. Twój umysł może ci podpowiadać, żebyś nie przestawała, ale twoje ciało będzie odmawiać posłuszeństwa. Zaczynasz fizycznie cierpieć.

Jeśli osiągnęłaś już moment, w którym czujesz, że ilość obowiązków, jakie na siebie wzięłaś cię przytłacza, najwyższy czas, żebyś odpoczęła. Zwolnij i zadaj sobie pięć pytań. Z pewnością otworzą ci oczy.

1. Kiedy ostatnio miałaś chwilę ciszy i spokoju?

Cisza jest bardzo zdrowa dla umysłu i wewnętrznej równowagi. Warto każdego dnia zapewnić sobie chwilę całkowitego spokoju aby nabrać energii do działania i nawiązać lepszy kontakt z samą sobą.

Wiele kobiet poświęca cały swój czas na troskę o innych – dzieci, rodziców, krewnych itd. Nie mają one szansy na choćby krótka chwilę tylko dla siebie. Taki rytm życia prowadzi jednak do wysokiego poziomu stresu i na dłuższą metę obniża nie tylko motywację, ale i zdolność do działania.

jezioro nocą

Konieczne jest zatem wygospodarowanie czasu na to, by nacieszyć się kompletną ciszą. Przekonasz się, że godzina spokoju dziennie będzie miała zbawienny wpływ na twój stan psychiczny.

2. Czy prowadzisz inspirujące rozmowy?

Inspirujące rozmowy prowadzimy z ludźmi, którzy potrafią słuchać i nas zrozumieć oraz podejść z empatią do naszego problemu. W ten sposób możemy zazwyczaj rozmawiać z osobami, które bardzo dobrze nas znają.

Jednocześnie tego rodzaju rozmowa pomaga nam się zrelaksować i zagłębić się w pewne aspekty życia i nabrać innego spojrzenia na nie. W dzisiejszym świecie wszyscy pędzą i niestety, głęboka, szczera rozmowa stała się towarem deficytowym.

Zadbaj jednak o to, aby od czasu do czasu porozmawiać twarzą w twarz z kimś, kto cie naprawdę wysłucha i zrozumie. Pozwól sobie na to, by mieć chwilę relaksu w towarzystwie osoby, przy której naprawdę możesz się otworzyć.

3. Czy pozwalasz sobie na słabość?

Doba nie trwa 30 godzin i nie możesz oddawać innym 90% swojego czasu. Jeśli będziesz powtarzać, że jesteś w stanie zrobić wszystko sama i żyć w przekonaniu, że musisz spełnić oczekiwania wszystkich wokół, może się to skończyć źle dla twojego zdrowia.

liść na wodzie

Prawdopodobnie nie nauczyłaś się mówić “nie”. Już najwyższy czas, żebyś uruchomiła zdrowy egoizm i nauczyła się używać takich zdań, jak:

  • Jestem dzisiaj zbyt zajęta. Nie mogę ci pomóc.
  • Nie, nie mam czasu w ciągu najbliższych kilku dni. Potrzebuję czasu dla siebie.
  • Nie, przemyślałam to i nie mogę ci pomóc. To dla mnie zbyt obciążające.
  • Nie czuję się zbyt dobrze i muszę bardziej o siebie zadbać.

4. Czy cenisz się i jesteś z siebie dumna?

Ludzie, którzy mają zwyczaj nadmiernego poświęcania się dla innych, często czują się niedoceniani. Wszyscy wokół zaczynają traktować ich troskę jak coś naturalnego, na co zawsze mogą liczyć.

Jeśli dbasz o swoich bliskich, zawsze służysz im pomocą i wsparciem, powinnaś czuć, że są ci za to wdzięczni. W momencie, kiedy poczujesz, że ktoś z twojego otoczenia zaczyna cię wykorzystywać, musisz powiedzieć nie. Przekonasz się, że wcale nie musisz być zawsze w pogotowiu, by im pomagać.

Pamiętaj, że zdrowy egoizm i docenianie własnych zasług to nic złego. Powinnaś być dumna z każdej dobrej rzeczy, jaką robisz i nie dawać się wykorzystywać przez osoby, które cię nie doceniają.

5. Zdrowy egoizm – Czy dbasz o własne potrzeby?

Wiemy już, że jesteś specjalistką od spełniania potrzeb innych ludzi. Zabierają cały twój czas, uwagę i energię.

mniszek w wazonie

A gdybyś tak skupiła się bardziej na sobie? Oto kilka przykazań zdrowej egoistki:

  • Znajdź czas tylko dla siebie.
  • Kup sobie prezent, na który od dawna masz ochotę.
  • Każdego dnia rób coś, co sprawia ci radość.
  • Podróżuj.
  • Zadbaj o swój wygląd.
  • Przyjaźnij się z osobami, które potrafią cię rozśmieszyć.

Nie zwlekaj z wprowadzeniem tych przykazań w życie. Jeśli tylko czujesz, że za bardzo się poświęcasz innym, zmień swoje nawyki już dziś.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.