Co robić w deszczowy dzień – domowe aktywności

Deszczowy dzień może zrujnować nam plany, takie jak wyjście na spacer, ale nie powinien odbierać nam radości, jaką daje czas spędzony z rodziną. Skorzystaj z aktywności, które Ci podpowiemy. Wypróbuj je w domu wraz ze swoimi dziećmi.
Co robić w deszczowy dzień – domowe aktywności

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odwieczne pytanie, które spędza sen z powiek każdemu, a zwłaszcza rodzicom – co robić w deszczowy dzień. Wyobraź sobie, że zaplanowałaś wycieczkę do tego pięknego parku, który już od dłuższego czasu chciałaś odwiedzić. Kiedy jednak nadszedł dzień wyprawy, na zewnątrz leje, jak z cebra. Na szczęście, jest wiele aktywności, którymi możesz cieszyć się w domu!

Być może czujesz rozczarowanie, a Twoje dzieci niecierpliwie spoglądają za okno… Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Weź głęboki oddech, policz do dziesięciu i poczuj swoją kreatywność. Nie jest tak źle, jak Ci się wydaje. Wykorzystaj tę okazję, aby pokazać swoim dzieciom, w jaki sposób profesjonaliści (czyli Ty) improwizują świetną zabawę. Kiedy życie daje Ci cytryny, wyciśnij je do drinka! (Czy coś takiego.)

Czy jest możliwe przekształcenie pozornie frustrującego dnia w czas pełen kolorów i zabawy? Pewnie, że tak!

Co robić w deszczowy dzień – najlepsze zajęcia domowe

Dobry nastrój i nieco kreatywności to wszystko, czego potrzebujesz, aby dobrze się bawić. Tak naprawdę, co takiego jest nie tak z deszczowym dniem? To tylko woda, możesz więc wyjść i chlapać nią naokoło, jeśli tak bardzo chcesz być na zewnątrz.

Gdy skończysz już śpiewać i tańczyć na deszczu, wróć do domu i nie pozwól, by cokolwiek zepsuło Ci humor. Czas się pozbierać i przygotować na wspaniały, przytulny dzień, pełen wesołych zabaw. Co za wspaniała okazja, aby wzmocnić Wasze rodzinne więzi!

1. Wykorzystaj Wasz plan początkowy

A więc, jesteś zmartwiona, bo przed Tobą stoi kosz pełen jedzenia, które przygotowałaś na zaplanowany piknik w parku. A czy byłaś kiedyś może na pikniku w swoim własnym salonie?

Ten sam koc, który planowałaś wziąć na łąkę (który później byłby pełen robaczków i trawy), możesz równie dobrze rozłożyć na podłodze w salonie.

Co więcej, jeśli planowałaś spędzić ten dzień na plaży, wypełnij swoją wannę wodą lub wyciągnij z szafy mały nadmuchiwany basen i wrzuć do niego ulubione zabawki Twoich dzieci. Czy urządziłaś kiedykolwiek kąpiel z bąbelkami w basenie?

2. Robótki ręczne

Rysowanie, malowanie i majsterkowanie to fantastyczne zajęcia, które możesz zorganizować w domu. Twoje możliwości są nieskończone.

Poszukaj różnych pomysłów w internecie. Znajdziesz mnóstwo opcji, które zaspokoją różne gusta, pozwolą Ci wykorzystać dowolne materiały, które być może masz pod ręką. Jest to także świetne rozwiązanie dla osób w każdym wieku.

co robić w deszczowy dzień

Kiedy zdecydujesz się na daną czynność, zbierz wszystkie potrzebne materiały i przypisz dzieciom różne zadania: ktoś będzie musiał namalować obrazek, ktoś inny wycinać kształty z papieru i tym podobne. W ten sposób wszyscy będziecie pracować, jako zespół dążący do wspólnego celu.

Dzieci, które wiekiem są już bardziej zbliżone do okresu dorastania, mogą zająć się malowaniem muralu lub graffiti w swoim pokoju. Zachęć je do swobodnego wyrażania siebie.

3. Olimpiada planszówkowa

Gry planszowe to klasyczny wybór, jeśli chodzi o aktywności domowe. W te dni, kiedy Twoje wcześniejsze plany nie wyjdą, nie ma nic lepszego niż zabawa podczas gry w bingo. Może wybierzesz pokera lub inną grę karcianą? A może puzzle, Scrabble, a może…

Wspólna gra to kolejna okazja, aby zachęcić dzieci do pracy zespołowej. Zaangażuj starsze pociechy do edukowania tych młodszych podczas wspaniałej olimpiady planszowej. Zrób krok dalej i przygotuj Waszą własną grę na przyszłe deszczowe dni!

4. Zorganizuj przyjęcie

Wykorzystaj jedzenie, które spakowałaś na piknik lub które czeka już przygotowane w lodówce, aby zorganizować nieplanowane przyjęcie.

Zaproponuj wszystkim domownikom, aby się przebrali w wyjściowe ubrania. Niech każdy z Was ma okazję do bycia tancerzem lub DJ-em. Pozwól dzieciom wybrać ich ulubioną muzykę. Niektórzy domownicy mogą tańczyć, inni mogą puszczać Wasze ulubione hity – a wszyscy niech dobrze się bawią.

5. Pidżama-party

Dzieci uwielbiają tę formę spędzania czasu, dlatego też to świetna opcja na zorganizowanie im rozrywki w domu.

Jeśli Twoje dzieci właśnie wstały i okazało się, że na zewnątrz leje jak z cebra, niech zostaną w swoich pidżamach. Tak samo, jak podczas klasycznego pidżama-party, z tym wyjątkiem, że Wasze przyjęcie odbywa się w ciągu dnia.

pidżama party na deszczowy dzień

Pozwól dzieciom pomóc Ci przygotować śniadanie, oglądać filmy, grać w gry… Jest tak wiele możliwości!

6. Wspólne opowiadanie historii

Przygotuj popcorn i zachęć wszystkich domowników do opowiadania różnych historii. Niektórzy członkowie Twojej rodziny mogą opowiadać historie, które znają na pamięć, inni po prostu czytać na głos książkę. Część Twoich dzieci może słuchać opowiadanych historii, a następnie wszyscy uczestnicy zabawy mogą się zamienić rolami.

Czytanie to świetny sposób na pobudzenie wyobraźni u dzieci. Kiedy maluchy czytają na głos, ćwiczą również swoje zdolności wokalne i umiejętność czytania. Nawet jeśli nie potrafią tego jeszcze robić, słuchanie historii opowiadanej przez mamę lub tatę jest dla nich wspaniałym doświadczeniem.

Być może zainteresuje Cię: Balony – 16 pomysłów na dekoracje

7. Eksperymenty naukowe

Jeśli Twoje dzieci lubią naukowe tematy, zorganizuj dla nich pokaz domowych eksperymentów. Tego typu aktywność to świetny sposób na to, aby dzieci uczyły się czegoś podczas zabawy. Możesz także iść o krok dalej i zebrać dodatkowe materiały, podczas gdy Twoje dzieci przebiorą się za „szalonych naukowców”.

Oczywiście najpierw upewnij się, że eksperymenty są odpowiednie dla ich wieku i nie przegap tej okazji, aby przedstawić dzieciom łatwe i zrozumiałe wyjaśnienie, do każdego „pokazu”.

8. Domowe zajęcia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne są nie tylko zdrowe – to także doskonałe zajęcie na deszczowy dzień. Zorganizuj trening dla dzieci i dla dorosłych. Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Bądź kreatywna!

Załóż swoje sportowe ubrania i wybierz swoje ulubione ćwiczenia. Rodzinna sesja jogi może Was wszystkich rozluźnić. Jeśli jednak relaks nie jest tym, czego potrzebujesz, wypróbuj zumbę – energetycznego tańca.

ćwiczenia fizyczne z dziećmi

Improwizuj także z różnymi rodzajami ćwiczeń. Możesz również namówić dzieci na podnoszenie ciężarów i wykorzystać w tym celu woreczki z fasolą lub butelki z wodą.

9. Wykorzystaj ciszę deszczu

Co robić w deszczowy dzień? Po prostu – cieszyć się nim! Nasze codzienne czynności są często wykonywane w biegu i rzadko kiedy masz czas, by po prostu usiąść i porozmawiać z tymi, których kochasz.

Być może kojący dźwięk spadających kropel deszczu rozluźni wszystkich członków Twojej rodziny i będziecie mieli moment, by poruszyć ważne i znaczące tematy lub po prostu porozmawiać przez chwilę.

Możesz, na przykład, poprosić dzieci, aby pomogły Ci coś ugotować. Podczas wspólnej pracy zacznie się między Wami rozmowa. Ciesz się gotowaniem i pogawędkami, a także pysznym jedzeniem, które razem przygotujecie.

Domowe aktywności, gdy przestaje padać

Kiedy deszcz w końcu ustanie, możesz rozważyć swój początkowy plan na ten dzień – ale z innej perspektywy. Jeśli chciałaś iść na plażę, zrób to, a może uda Ci się trafić na piękny zachód słońca, a może nawet tęczę?

Możesz także założyć na nogi kalosze, wyjść na zewnątrz i biegać po kałużach.

Pamiętaj, deszczowy dzień niekoniecznie musi być nudny, zwłaszcza, jeśli daje Ci okazję na wspólne, rodzinne aktywności. Jest tak wiele możliwości! Teraz, gdy już wiesz, co robić w deszczowy dzień, wprowadź nasze pomysły w życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.