Czytanie w nocy - zalety dla mózgu!

Regularne czytanie przed snem to świetny trening dla mózgu – wspomaga jego funkcje, poprawia pamięć, a nawet może stanowić profilaktykę chorób, włącznie z Alzheimerem!
Czytanie w nocy - zalety dla mózgu!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czytanie w nocy przynosi korzyści zarówno na płaszczyźnie psychologicznej, jak i fizycznej. Co więcej, może nawet pomaga zapobiegać rozwojowi niektórych chorób.

Dowiedz się, jakie korzyści płyną z czytania w nocy! Wiele z nich w niesamowity sposób wpływa na kondycję Twojego mózgu. Generalnie o tym, że czytanie jest dobre, wiemy wszyscy – jednak mimo tego niewielu z nas regularnie sięga po książkę.

Może kiedy dowiesz się, jak chwila zatopienia się w lekturze wpływa na nasz mózg, będziesz czytać chętniej… Co tak naprawdę daje nam czytanie w nocy?

Książki vs. technologia

Ze względu na technologię, którą wiele dzieci zna bardzo dobrze od bardzo młodego wieku, czytanie zostało zastąpione grami wideo, portalami społecznościowymi oraz filmami i serialami, które nie wymagają tak dużego wysiłku jak czytanie.

Prawdą jest jednak, że jeśli nie czytasz regularnie, prawdopodobnie Twój mózg z czasem będzie pracował coraz to gorzej. Być może stu stronicowa książka zajmie Ci tydzień, a osobie, która regularnie czyta – zaledwie dwa, trzy dni. To dlatego, że brakuje Ci praktyki. Jednak wszystko jest kwestią chęci podjęcia zmian!

Czytanie w nocy pomaga poprawić pamięć!

Z pewnością w czasach studenckich niejednokrotnie usłyszałeś, że czytanie w nocy jest dobre, aby pojęcia, których się uczysz, zostały Ci w głowie na dłużej. Być może potraktowałeś to poważnie. Albo wcale nie tak bardzo. Ile jest prawdy w tym stwierdzeniu?

kobieta czytająca książkę na kanapie

Wszyscy wiedzą, że mózg w nocy pracuje więcej niż w innych porach dnia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ odpoczywamy, śpimy, więc cała energia może być skupiona na tym narządzie.

Jeśli czytamy przed pójściem spać wszystkie informacje zostaną utrwalone w naszej pamięci znacznie lepiej. Dlatego czytanie w nocy poprawia naszą pamięć. Mózg będzie odpowiedzialny za przechowywanie ważnych informacji w nocy.

Jeśli tego spróbowałeś, na pewno sam się o tym przekonałeś. To prawda! Ponadto wiele osób koncentruje się lepiej w nocy. Wykorzystanie tego czasu i przeczytanie czegoś użytecznego będzie bardzo korzystne.

Czytanie to ćwiczenie dla mózgu

Kolejną korzyścią z czytania w nocy jest to, że ćwiczymy mózg. Podobnie jak możemy wykonywać ćwiczenia fizyczne, aby cieszyć się zdrowszym i bardziej elastycznym ciałem, możemy również ćwiczyć mózg, aby cieszyć się lepszą pamięcią i szybszą reakcją.

Kiedy czytamy przed pójściem spać, nasz mózg pracuje. Dzięki temu, że musimy skoncentrować się na czytaniu, jeśli chcemy zrozumieć, co czytamy, i żeby koncepcje nam się utrwaliły kiedy śpimy, nasz mózg musi pracować.

Co oznacza czytanie jako trening dla mózgu? Pomaga nam lepiej i szybciej reagować. To może nam bardzo pomóc, gdy przemawiamy publicznie i ma miejsce coś nieoczekiwanego, na co musimy zareagować.

Co więcej ćwiczenie mózgu pomoże nam poprawić naszą inteligencję. Pomyślmy, że podczas czytania nasz mózg musi dużo myśleć, zwiększając wyobraźnię. To może nam pomóc w byciu bardziej kreatywnymi.

Zapobiega niektórym poważnym chorobom

Ostatnia z korzyści płynących z czytania w nocy polega na tym, że możemy w ten sposób zapobiec poważnym chorobom. Kiedy czytanie staje się nawykiem przynosi nam wiele korzyści, o których mówiliśmy do tej pory.

Może to zagrać na naszą korzyść w przypadku, gdy mamy predyspozycje zachorowania na Alzheimera. Fakt ćwiczenia mózgu i wzmocnienia naszej pamięci sprawia, że będziemy bardziej chronieni w obliczu tej choroby.

książka na kolanach i czytanie w nocy

Co się stanie, gdy w końcu jednak rozwinie się u nas choroba Alzheimera? Chociaż możemy bardzo się starać, niektóre rzeczy są nieuniknione, zwyczaj czytania może spowodować opóźnienie choroby i jej wolniejszy rozwój, gdy już na nią zachorujemy.

Jak możemy zauważyć, czytanie w nocy przynosi wiele korzyści dla mózgu. Jest to część doby, w której odpoczywamy, a co lepsze niż przed snem rozkoszować się lekturą, której jesteśmy pasjonatami. To dodatkowo może pomóc nam zasnąć.

Zachęcamy Cię do czytania, niekoniecznie w nocy – o każdej porze dnia. Być może Ty wolisz czytać podczas śniadania, w środku dnia lub w godzinach popołudniowych. Zrób to! Korzyści płynące z takiego nawyku zawsze będą ogromne!

Pamiętaj, że w nocy mózg pracuje więcej i jest bardziej przygotowany na wykorzystanie tego czytania przed pójściem spać. Jednak czytanie o innej porze dnia również ma wiele pozytywnych aspektów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.