Zdrowy sen po ciężkim dniu - 6 wskazówek, które pomogą Ci się wyspać

Zdrowy sen po ciężkim dniu jest niezbędny, ale nie każdy wie jak go osiągnąć. Podstawa to umiejętność odprężenia się, czyli zaprzestanie myślenia o zmartwieniach i zadaniach danego dnia, i poświęcenie czasu na całkowity relaks.
Zdrowy sen po ciężkim dniu - 6 wskazówek, które pomogą Ci się wyspać
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Nic tak bardzo nie zregeneruje Twoich sił jak dobry, zdrowy sen i uczucie wypoczęcia po przebudzeniu. Niestety, nie wszyscy mogą tego doświadczyć. Tymczasem, aby odzyskać całą energię zużytą w ciągu dnia, zdrowy sen po ciężkim dniu musi trwać co najmniej 7 godzin.

Są jednak ludzie, którzy nie mogą się wystarczająco i zdrowo wyspać i zaczynają cierpieć z powodu zaburzeń zdrowotnych. Te zaburzenia snu są wywołane przez stres, lęk, stosowanie leków lub inne przyczyny. Dzisiaj odniesiemy się do złego snu po ciężkim dniu pracy i razem będziemy szukać rozwiązań, które pozwolą najlepiej wykorzystać czas przeznaczony na odpoczynek.

Zwróć uwagę na kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć zdrowy sen po ciężkim dniu pracy.

Zdrowy sen po ciężkim dniu – 6 wskazówek jak go osiągnąć

1. Wypracuj nawyk

Pierwszy krok, który musimy zrobić, aby osiągnąć zdrowy sen, to wypracowanie nawyku kładzenia się spać o tej samej porze. Musisz wybrać określoną godzinę, o której codziennie wieczorem będziesz już leżeć w łóżku. Organizm się już przygotowuje, więc jeszcze jakieś 30 lub 40 minut możemy czekać na sen. 

Zespół ludzi w pracy

W ten sposób, wysyłając naszemu mózgowi sygnał, do którego będzie się przyzwyczajał każdego dnia, informujemy go, że przyszedł czas na sen. Bardzo ważne jednak, aby wybrana godzina była taka sama każdego dnia.

2. Relaks

Istnieje wiele form relaksacji, a jedną z nich jest poświęcenie kilku minut na ćwiczenia oddechowe. Należy wziąć głęboki oddech przez nos i zrobić wydech przez usta, i powtarzać to ćwiczenie przez dziesięć minut. W ten sposób wyeliminujesz toksyny oraz obciążenia stresem i niepokojem ze swojego umysłu i ciała.

Ponadto odzyskasz harmonię duszy. Kolejnym ćwiczeniem, które możemy zastosować, jest liczenie od setki w dół. Pomiędzy każdą liczbą zatrzymamy się i powiemy sobie “Relaks“. Po takich ćwiczeniach zdrowy sen po ciężkim dniu przychodzi spokojny i głęboki.

Zapewniamy Cię, że nawet nie będziesz wiedział, do którego numeru doszedłeś, ponieważ kiedy wrócisz do rzeczywistości, będzie już jutro.

3. Aromaterapia

Jest to tysiącletnia technika używana do leczenia i relaksacji. Olejki aromatyczne mogą nam pomóc osiągnąć zdrowy sen. Weź trochę olejku na palce wskazujące obu rak i posmaruj skórę za uszami, w okolicy szyi i na skroniach. Zamknij oczy i wykonuj masaż bardzo lekkimi ruchami palców.

Dzięki temu wejdziesz w stan relaksu i uzyskasz wymarzony zdrowy sen po ciężkim dniu. Do najbardziej polecanych olejków należą:

4. Sypialnia pełna harmonii

Sypialnia jest naszą świątynią i jest to najlepsze miejsce w domu, w którym możemy odpocząć. Dlatego aranżacja tej przestrzeni powinna być jak najbardziej harmonijna. W sypialni musimy mieć zatem całkowity porządek i zachowywać nienaganną higienę.

Urządź ją tak, aby odgradzała Cię od światła i hałasu. Aby to osiągnąć, powieś na oknach grube zasłony z tkaniny. 

Kiedy odpowiednio urządzisz sypialnię, nie będą do Ciebie docierać dźwięki, które mogą zakłócać nasz odpoczynek i nie pozwalać na zdrowy sen po ciężkim dniu. Jeśli nie będziesz w stanie wyeliminować hałasu i światła, załóż hipoalergiczną maskę na oczy i zatyczki do uszu, aby uzyskać szybkie i skuteczne rozwiązanie.

5. Lekki posiłek

Kolacja to ostatni posiłek dnia, dlatego zalecamy, aby była bardzo lekka i niskokaloryczna. Jeśli przyjmujemy wieczorem duże ilości jedzenia, nasz układ trawienny spędzi więcej czasu pracując nad procesem trawienia i nie pozwoli na zdrowy sen.

Posiłek

Nie zaleca się również picia dużej ilości płynów. Jeśli to zrobimy, będziemy się budzić się co jakiś czas, żeby pójść do łazienki, co spowoduje powtarzające się przerywanie cyklu snu. Jeśli mamy chęć napić się czegoś przed snem, niech to będzie ciepłe mleko lub filiżanka herbaty z odrobiną cukru.

6. Wewnętrzny spokój

Aby osiągnąć naprawdę zdrowy sen po ciężkim dniu, musimy odnaleźć spokój w naszym wnętrzu. Wiemy, że praca jest naszym środkiem utrzymania i że musimy także poświęcić czas domowi, rodzinie i przyjaciołom. Jeśli jednak pójdziemy do łóżka z myślą o tym wszystkim, a także o czekających zajęciach, nie będziemy mogli zasnąć.

Dlatego musimy znaleźć czas na relaks i odnalezienie wewnętrznego spokoju. Tylko w taki sposób obudzimy się następnego dnia pełni energii, z pozytywnym nastawieniem i gotowi do podbicia świata.

To może Cię zainteresować ...
Dobry sen – jak sobie go zapewnić?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dobry sen – jak sobie go zapewnić?

Istotne pytanie brzmi, jak osiągnąć cel, jakim jest dobry sen? Zamieszczone przez nas poniżej wskazówki pomogą Ci dobrze przespać noc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chóliz, M. (1999). Ansiedad y trastornos del sueño. In Emociones y Salud.
  • Karadag, E., Samancioglu, S., Ozden, D. y Bakir, E. (2015). Efectos de la aromaterapia sobre la calidad del sueño y la ansiedad de los pacientes. Enfermería en cuidados intensivos, 22 (2), 105-112. https://doi.org/10.1111/nicc.12198
  • Montserrat Galaa, A. M., & Fortes del Valleb, M. A. (2013). Aprender a dormir. Pediatría de Atención Primaria. http://dx.doi.org/10.4321/S1139-76322013000500004
  • Rosenthal, Leon. (2010). Trastornos del Dormir. Revista de investigación clínica; organo del Hospital de Enfermedades de la Nutricion. 62. 91.
  • Vera, A. (2010). Dormir Bien. Consejo Editorial de Educación Pública Del Royal College of Psychiatrists. http://www.sepsiq.org/file/Royal/DORMIR%20BIEN.pdf

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.