Perlit dla roślin: co to jest, do czego służy i jak się go stosuje?

Perlit nie tylko ułatwia osuszanie roślin, ale także upiększa je i utrzymuje w świeżości. Jak używać tego podłoża? Jakie są jego wady? W tej przestrzeni opowiemy Ci o tym wszystko.
Perlit dla roślin: co to jest, do czego służy i jak się go stosuje?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Posiadanie roślin w domu przynosi ciekawe korzyści. Według publikacji w Journal of Physiological Anthropology, pomagają w zmniejszaniu stresu i wnoszą poczucie komfortu i spokoju. Jakby tego było mało upiększają nasze przestrzenie i pomagają oczyszczać powietrze. Czy znasz perlit ogrodniczy dla roślin?

Jeśli jesteś jedną z osób, które już wykorzystują zalety posiadania roślin w domu, zapraszamy do zapoznania się z perlitem. Perlit dla roślin charakteryzuje się zdolnością do odprowadzania wody, poprawia napowietrzenie podłoża a także upiększa doniczki. W dalszej części opowiemy więcej o jego zastosowaniach.

Czym jest perlit dla roślin?

Perlit to naturalny minerał, zaliczany do szkła wulkanicznego. Szacuje się, że 5% jego składu to woda, co pozwala mu na rozszerzanie się pod wpływem wysokich temperatur. Od lat jego zastosowanie w ogrodnictwie zwiększa się, ponieważ nie zmienia równowagi gleby, jest lekki i pomaga uniknąć obecności szkodników i chorób.

Jakby tego było mało, jest niedrogi i można go kupić niemal w każdym specjalistycznym sklepie ogrodniczym. Na ogół stosuje się go dla roślin, w których nadmiar płynu jest szkodliwy, takich jak kaktusy czy aloes, ponieważ pomaga w odprowadzaniu wody.

Poza tym, perlit łatwo miesza się z innymi elementami organicznymi, które dostarczają roślinom składników odżywczych, takimi jak łuski ryżu, włókno kokosowe i mech torfowy.

Perlit
Perlit można mieszać z innymi składnikami organicznymi w celu optymalnego utrzymania roślin.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Kompostowanie w domu – zastosuj te pożyteczne wskazówki!

Jakie zalety ma perlit dla roślin?

Główną zaletą perlitu dla roślin jest to, że ułatwia odpowiednie odprowadzanie wody, a co za tym idzie ich natlenienie. Jednak oprócz tego oferuje inne ciekawe zalety. Poniżej przedstawiamy je szczegółowo.

  • Materiał perlitowy pochłania trochę wody i zatrzymuje ją. Dzięki temu roślina może z niej korzystać, kiedy tego potrzebuje.
  • Nie ingeruje w składniki odżywcze rośliny i gleby, ponieważ ma neutralne pH.
  • Jest uważany za lekki i niepalny.
  • Poprawia konsystencję gęstych gleb.
  • Uważa się, że odstrasza owady, szkodniki i grzyby.

Niektóre wady stosowania perlitu dla roślin

Perlit nie nadaje się jednak do wszystkich rodzajów roślin. W pewnych warunkach działa niekorzystnie. Dlatego przed użyciem go w ogrodzie lub w donicach wewnętrznych należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Ponieważ poddaje się działaniu niskich temperatur, w okresach takich jak zima może uniemożliwić zdrowy rozwój korzeni roślin.
  • Jest uważany za podłoże obojętne, to znaczy nie dostarcza roślinie składników odżywczych. Te ostatnie należy więc dodać w procesie nawożenia innymi materiałami organicznymi.
  • Zwiększa potrzebę nawadniania, ponieważ woda łatwiej odpływa i istnieje większe ryzyko odwodnienia.

Jak używa się podłoża perlitowego?

Często sugeruje się łączenie perlitu z innymi substratami odżywczymi, takimi jak między innymi humus, włókno kokosowe, mech torfowy. Pozwala to zwiększyć jego potencjał do zatrzymywania i odprowadzania płynu oraz ułatwić odżywianie rośliny.

Pamiętaj jednak, by w przypadku stosowania torfu i perlitu nie popadać w ekscesy. Jeśli nie zachowasz ostrożności, ta kombinacja może spowodować zaduszenie korzeni podczas podlewania.

Z drugiej strony, jeśli masz roślinę w gęstej glebie, możesz zmieszać podłoże z perlitem, aby zmiękczyć i zapewnić lepszy drenaż. Masz również możliwość podlewania tego materiału z góry, przez warstwę ziemi, aby chronić korzenie przed słońcem w okresach takich jak lato.

Idealne rośliny do wykorzystania tego materiału to między innymi sukulenty, aloes, kaktus, bonsai. Dobrą praktyką jest dodanie niewielkiej ilości wody zarówno do gleby, jak i do perlitu, kiedy je ze sobą mieszasz.

Roślinka w doniczce
Perlit pomaga chronić rośliny przed działaniem promieni słonecznych, szczególnie w okresie letnim.

Dodaj podłoże perlitowe do pielęgnacji Twoich roślin

Perlit jest produktem łatwym do znalezienia na rynku, a przede wszystkim niedrogim. Pełni funkcję upiększania doniczek lub gleby w ogrodzie. Ułatwia również drenaż i utrzymuje rośliny w chłodzie w czasie upałów. Do tego jego neutralne pH nie ingeruje w składniki odżywcze w glebie.

W zależności od rodzaju rośliny zaleca się mieszać perlit z organicznymi podłożami, aby zwiększyć jego korzyści. Musimy jednak uważać w okresach zimowych, ponieważ może to zakłócić prawidłowy rozwój korzeni. Czy odważysz się wypróbować ten materiał dla swoich roślin?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.