Perlit dla roślin: co to jest, do czego służy i jak się go stosuje?
Posiadanie roślin w domu przynosi ciekawe korzyści. Według publikacji w Journal of Physiological Anthropology, pomagają w zmniejszaniu stresu i wnoszą poczucie komfortu i spokoju. Jakby tego było mało upiększają nasze przestrzenie i pomagają oczyszczać powietrze. Czy znasz perlit ogrodniczy dla roślin?
Jeśli jesteś jedną z osób, które już wykorzystują zalety posiadania roślin w domu, zapraszamy do zapoznania się z perlitem. Perlit dla roślin charakteryzuje się zdolnością do odprowadzania wody, poprawia napowietrzenie podłoża a także upiększa doniczki. W dalszej części opowiemy więcej o jego zastosowaniach.
Czym jest perlit dla roślin?
Perlit to naturalny minerał, zaliczany do szkła wulkanicznego. Szacuje się, że 5% jego składu to woda, co pozwala mu na rozszerzanie się pod wpływem wysokich temperatur. Od lat jego zastosowanie w ogrodnictwie zwiększa się, ponieważ nie zmienia równowagi gleby, jest lekki i pomaga uniknąć obecności szkodników i chorób.
Jakby tego było mało, jest niedrogi i można go kupić niemal w każdym specjalistycznym sklepie ogrodniczym. Na ogół stosuje się go dla roślin, w których nadmiar płynu jest szkodliwy, takich jak kaktusy czy aloes, ponieważ pomaga w odprowadzaniu wody.
Poza tym, perlit łatwo miesza się z innymi elementami organicznymi, które dostarczają roślinom składników odżywczych, takimi jak łuski ryżu, włókno kokosowe i mech torfowy.
Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Kompostowanie w domu – zastosuj te pożyteczne wskazówki!
Jakie zalety ma perlit dla roślin?
Główną zaletą perlitu dla roślin jest to, że ułatwia odpowiednie odprowadzanie wody, a co za tym idzie ich natlenienie. Jednak oprócz tego oferuje inne ciekawe zalety. Poniżej przedstawiamy je szczegółowo.
- Materiał perlitowy pochłania trochę wody i zatrzymuje ją. Dzięki temu roślina może z niej korzystać, kiedy tego potrzebuje.
- Nie ingeruje w składniki odżywcze rośliny i gleby, ponieważ ma neutralne pH.
- Jest uważany za lekki i niepalny.
- Poprawia konsystencję gęstych gleb.
- Uważa się, że odstrasza owady, szkodniki i grzyby.
Niektóre wady stosowania perlitu dla roślin
Perlit nie nadaje się jednak do wszystkich rodzajów roślin. W pewnych warunkach działa niekorzystnie. Dlatego przed użyciem go w ogrodzie lub w donicach wewnętrznych należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Ponieważ poddaje się działaniu niskich temperatur, w okresach takich jak zima może uniemożliwić zdrowy rozwój korzeni roślin.
- Jest uważany za podłoże obojętne, to znaczy nie dostarcza roślinie składników odżywczych. Te ostatnie należy więc dodać w procesie nawożenia innymi materiałami organicznymi.
- Zwiększa potrzebę nawadniania, ponieważ woda łatwiej odpływa i istnieje większe ryzyko odwodnienia.
Jak używa się podłoża perlitowego?
Często sugeruje się łączenie perlitu z innymi substratami odżywczymi, takimi jak między innymi humus, włókno kokosowe, mech torfowy. Pozwala to zwiększyć jego potencjał do zatrzymywania i odprowadzania płynu oraz ułatwić odżywianie rośliny.
Pamiętaj jednak, by w przypadku stosowania torfu i perlitu nie popadać w ekscesy. Jeśli nie zachowasz ostrożności, ta kombinacja może spowodować zaduszenie korzeni podczas podlewania.
Z drugiej strony, jeśli masz roślinę w gęstej glebie, możesz zmieszać podłoże z perlitem, aby zmiękczyć i zapewnić lepszy drenaż. Masz również możliwość podlewania tego materiału z góry, przez warstwę ziemi, aby chronić korzenie przed słońcem w okresach takich jak lato.
Idealne rośliny do wykorzystania tego materiału to między innymi sukulenty, aloes, kaktus, bonsai. Dobrą praktyką jest dodanie niewielkiej ilości wody zarówno do gleby, jak i do perlitu, kiedy je ze sobą mieszasz.
Odkryj również te praktyczne informacje: Jaka gleba jest w Twoim ogrodzie? Rodzaje gleby i charakterystyka
Dodaj podłoże perlitowe do pielęgnacji Twoich roślin
Perlit jest produktem łatwym do znalezienia na rynku, a przede wszystkim niedrogim. Pełni funkcję upiększania doniczek lub gleby w ogrodzie. Ułatwia również drenaż i utrzymuje rośliny w chłodzie w czasie upałów. Do tego jego neutralne pH nie ingeruje w składniki odżywcze w glebie.
W zależności od rodzaju rośliny zaleca się mieszać perlit z organicznymi podłożami, aby zwiększyć jego korzyści. Musimy jednak uważać w okresach zimowych, ponieważ może to zakłócić prawidłowy rozwój korzeni. Czy odważysz się wypróbować ten materiał dla swoich roślin?
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lee, M. S., Lee, J., Park, B. J., & Miyazaki, Y. (2015). Interaction with indoor plants may reduce psychological and physiological stress by suppressing autonomic nervous system activity in young adults: a randomized crossover study. Journal of physiological anthropology, 34(1), 21. https://doi.org/10.1186/s40101-015-0060-8
- Perlita (geología). (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 12 de mayo de 2021 de https://es.wikipedia.org/wiki/Perlita_(geolog%C3%ADa)#:~:text=En%20horticultura%20se%20utiliza%20para,como%20aditivo%20de%20la%20arcilla.