Drzewka bonsai - dowiedz się, jak je robić i pielęgnować

Czy drzewka bonsai w twoim ogrodzie umierają ze wstydu na oczach twoich przyjaciół? Powiemy Ci, jak wytrwale i cierpliwie zaradzić tej sytuacji.
Drzewka bonsai - dowiedz się, jak je robić i pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Moda na drzewka bonsai pochodzi z dalekiego wschodu. Technikę tę, pochodzącą z Chin, przejęli i przemianowali mieszkańcy Imperium Wschodzącego Słońca. Potem dotarła także do nas pod nazwą, którą znamy dzisiaj.

Słowo bon-sai, interpretacja japońskich ideogramów, zwykle tłumaczy się jako „zasadzone w małej doniczce”. Koncepcja ta odnosi się do drzewek karłowatych, które można trzymać w płytkich doniczkach. I rzeczywiście, drzewka bonsai uprawia się w zaciszu naszych domów, stosując odpowiednie techniki hamujące ich wzrost.

Historia drzewka bonsai

Historię opisuje artykuł opublikowany w czasopiśmie Nauki Autonomicznego Narodowego Uniwersytetu Meksyku. Donosi on, że sztuka bonsai powstała w starożytnych Chinach, gdzie nazywano ją punsai, penjing lub pensai.

Dużą role odegrali mnisi taoistyczni, żyjący w odosobnieniu w klasztorach i potrzebujący roślin leczniczych. W celu zaoszczędzenia wysiłku, zaczęli przesadzać całe drzewa do małych pojemników, gdzie w trakcie tego procesu ulegały one zmniejszeniu.

Potem starali się umieszczać w gałęziach i pniach roślinnych pigmejów miniaturki zwierząt kultury chińskiej, takich jak ptaki, lamparty i smoki.

Chińscy misjonarze, między X a XI wiekiem, eksportowali tę technikę do Japonii, z założeniem, że uprawa i pielęgnacja tych małych drzew może zbliżyć ich do bogów. Japończycy przyjęli tę technikę, udoskonalili ją i zmienili jej nazwę.

W świecie zachodnim natomiast drzewka bonsai zadebiutowały w Londynie na Wielkiej Wystawie Dzieł Przemysłu Wszystkich Narodów. Odbyła się ona w epoce wiktoriańskiej w 1851 roku. Pierwsza wzmianka w Europie ukazała się w biuletynie Towarzystwa Botanicznego Francji, w artykule napisanym przez J. Vallot w 1889 roku.

Z jakich roślin można zrobić drzewka bonsai?

Ogólnie nie ma poważnych ograniczeń przy wyborze roślin do tworzenia drzewek bonsai. Zaleca się jednak stosowanie odmian roślin, które osiągają duże wysokości, z wieloletnim pniem pokrytym solidną korą. Poniżej przedstawiamy kilka zaleceń.

Drzewko bonsai
Dzięki drzewkom bonsai możesz tworzyć krajobrazy ogrodowe, które reprezentują skompresowane przestrzenie.

Drzewa iglaste

Dziś drzewka bonsai stworzone z tego typu roślin należą do najbardziej podziwianych na dużych wystawach tego gatunku. Już od wieków używa się drzew iglastych do produkcji drzewek bonsai. Być może dlatego, że jest to jeden z najstarszych rodzajów roślin na planecie, który przetrwał do dziś.

Krzewy

Krzewy to rośliny, które idealnie nadają się do tworzenia drzewek bonsai, ponieważ zazwyczaj mają ozdobne kwiaty i liście. Ponadto większość z nich ma małe liście i bardzo łatwo kontrolować ich wzrost.

Rośliny pnące

Rośliny pnące, których należy użyć do zastosowania tej techniki, to te, które mają zdrewniały pień. Należy jednak wziąć pod uwagę, że muszą być regularnie przycinane, aby mogły skupić swoją energię na pogrubianie pnia.

Drzewa

Ponadto do produkcji bonsai można wykorzystać różne gatunki drzew. Drzewa idealnie nadają się do stosowania tej techniki, ponieważ zdecydowana większość dobrze znosi przycinanie i ma zdrewniałe pnie.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie gatunki można przekształcić w drzewka bonsai. Niektóre z najbardziej polecanych do bonsai to Serissa foetida, wiązy, klony i figowiec drobnolistny.

Jak mogę zrobić drzewka bonsai?

Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć, jeśli chcesz zrobić drzewka bonsai, jest to, czy zamierzasz je umieścić w przydomowym ogrodzie, czy w pomieszczeniu.

Te karłowate rośliny nadają wyrafinowany styl w pomieszczeniach, jeśli traktuje się je jako część dekoracji. Należy jednak pamiętać, że to ekstrawaganckie rośliny, które lepiej rosną i rozwijają się na zewnątrz.

Po podjęciu powyższej decyzji w pierwszej kolejności będziesz potrzebować doniczek z odpływami i wody. Ponadto musisz mieć miejsce z naturalnym światłem słonecznym i oczywiście gigantyczne ilości przywiązania do twoich roślin.

Może Cię również zainteresować ten temat: Doniczki DIY z materiałów z odzysku

Jak długo trwa produkcja drzewka bonsai?

Jedną z głównych przyjemności związanych z pielęgnacją drzewek bonsai jest częste ich przycinanie, aby nadać im kształt, który zależy od każdy indywidualnie.

Ten proces może potrwać kilka lat, więc koniecznie trzeba się uzbroić w astronomiczne pokłady cierpliwości.

Materiały

Jak wspomnieliśmy wcześniej, aby profesjonalnie zrobić drzewka bonsai, należy zwrócić uwagę na rodzaj doniczki, w której zostanie posadzone drzewko oraz na jakość gleby. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju drzewa lub rośliny, którą wybraliśmy.

Zobaczmy następujące zalecenia:

  • Wybór drzewa do produkcji bonsai: Istnieje wiele rodzajów drzew, z których można zrobić drzewka bonsai. Mogą to być fikusy, klony lub drzewa oliwne. Opieka, którą należy zapewnić później, będzie zależeć od wybranego typu.
  • Doniczki: aby maksymalnie ograniczyć wzrost korzeni drzewa, należy wybrać doniczkę z otworami w dnie. Ponadto najlepiej, jeśli jest dość szeroka i płytka jednocześnie.
  • Jakość gleby: gleba powinna być ziarnista, mieć dobry drenaż i nie być zbyt zbita. W przeciwnym razie może to oznaczać śmierć dla drzewka bonsai.

Krok po kroku robimy drzewka bonsai

Dzięki przepisowi, który podajemy poniżej, stworzysz mikro ogród drzewek bonsai tak dobrze się rozwijających, że wzbudzisz zazdrość sąsiedztwa i wszystkich Twoich znajomych. Pamiętaj, że aby zahamować wzrost, musisz użyć technik takich jak przycinanie, minimalna podaż kompostu oraz rozróżnianie i usuwanie odrostów.

  1. Przystosowanie doniczki: nad otworami drenażowymi należy umieścić siatkę lub rodzaj sitka, aby uniknąć sytuacji, w której nadmiar wody wypływający z doniczki wypłucze z niej także ziemię.
  2. Oczyść i przystosuj korzenie: za pomocą pędzla wszystkie ślady pierwotnej gleby należy usunąć z korzeni drzewa, ponieważ do zrobienia drzewek bonsai użyjemy innego rodzaju gleby. Jednak jest prawdopodobne, że niektóre korzenie będą musiały zostać pocięte, aby zapewnić roślinie łatwiejsze ułożenie się w doniczce.
  3. Sadzenie drzewa: na koniec roślinę umieszcza się w przygotowanej doniczce i dodaje wysokiej jakości granulowaną glebę, uważając, aby nie uległa nadmiernemu zbiciu.
Roślina w misce
Technika bonsai jest stara i wymaga cierpliwości, aby stosować ją z powodzeniem w domu.

Możesz również przeczytać ten ciekawy artykuł: Japońska dekoracja i jej proste zasady

Drzewka bonsai w sztuce plastycznej

Nie ma wątpliwości, że tworzenie i pielęgnacja drzewek bonsai to sztuka sama w sobie. Świadczy o tym artykuł opublikowany w magazynie Agro Productividad. Jej autor zapewnia, że ​​drzewka bonsai powinny wyrażać piękno i majestat.

Następnie proponuje głębsze spojrzenie na tę technikę, twierdząc, że drzewka bonsai zawierają w sobie wszystkie istotne elementy estetyczne kompozycji plastycznej: głębię, kolor, równowagę, trójwymiar, harmonię i perspektywę.

W ten sposób podnosi się poprzeczkę dla sztuki drzewek bonsai. Wspomina na przykład, że jednym ze sposobów na jej uatrakcyjnienie jest tworzenie miniaturowych krajobrazów, przyjmując dane drzewo jako punkt wyjścia. Elementy krajobrazu obejmują pasma górskie, wiszące klify, poziome skały warstwowe i samotny szczyt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Universidad Nacional Autónoma de México.  Ciencias, Núm. 101. Castilla-Valdés, Yanelis. La Gardenia: características, usos, plagas y enfermedades y aspectos básicos de su cultivo.
  • Agro Productividad, Núm. 2, Vol. 2. Trujillo-Sánchez, E. El bonsái: arte milenario. México 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.