Ekologiczne dekoracje: zrównoważone sposoby dekoracji domu

Ponownie wykorzystuj i poddawaj recyklingowi przedmioty w Twoim domu, aby uzyskać oryginalny, wyjątkowy i ekonomiczny styl, który będzie przyjazny dla środowiska.
Ekologiczne dekoracje: zrównoważone sposoby dekoracji domu

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jednym z największych trendów są obecnie ekologiczne dekoracje. W dzisiejszym artykule przedstawimy ich główne funkcje i pokażemy pomysły na dekoracje do domu, zgodne z tym nurtem.

Jeśli chcesz, aby Twój dom dobrze wyglądał, a jednocześnie był przyjazny dla środowiska, ekologiczne dekoracje są czymś dla Ciebie! Bez wątpienia zakochasz się w szerokiej gamie dostępnych opcji. Czy jesteś gotowa na dawkę inspiracji?

Czym są ekologiczne dekoracje?

Wykorzystuj ponownie i poddawaj recyklingowi meble i przedmioty, aby ozdobić swoje mieszkanie.

Ekologiczne dekoracje z palet

Ekologiczne dekoracje to trend w urządzaniu wnętrz oparty na recyklingu, ponownym użyciu i redukcji otaczających Cię przedmiotów. Co to wszystko znaczy? Przyjrzymy się kolejno każdej z tych zasad.

1. Recykling

Podstawą ekologicznych dekoracji jest unikanie generowania odpadów. Z tego powodu zalecamy wykonywanie elementów dekoracyjnych z butelek, pojemników, pudełek i innych rzeczy, które już masz w domu.

Możesz wykonywać dekoracje samodzielnie lub kupić przedmioty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Obecnie można je znaleźć na targowiskach, a także w sklepach z rękodziełami.

2. Ponowne wykorzystanie

Drugi z filarów opowiada się za nadawaniem nowego życia przedmiotom, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone. Chodzi tu o przebudowę mebli i innych rzeczy, tak aby stały się tym, czego w danej chwili potrzebujesz.

3. Redukcja

Minimalizm dobrze wpisuje się w ten trend, ponieważ ogranicza użycie elementów dekoracyjnych. Wiemy, że to niemożliwe, aby w ogóle nie kupować przedmiotów do domu, ale możesz jednak zmniejszyć ich ilość.

Co więcej, zalecamy, aby zawsze wybierać materiały, które nie szkodzą środowisku ani gatunkom zwierząt, unikając na przykład futer, koralowców i kości słoniowej.

Pomysły na dekoracje ekologiczne

Jedynym ograniczeniem dla ekologicznych dekoracji jest Twoja kreatywność. Daj się ponieść wyobraźni, przyjrzyj się przedmiotom w Twoim domu i zainspiruj się! Pokażemy Ci kilka pomysłów, które łatwo jest wprowadzić w życie.

1. Rośliny domowe

Rośliny wprowadzą do Twojego domu dużo świeżości.

Ekologiczne dekoracje

To może być główny element dekoracyjny tego trendu. Możesz je znaleźć w dowolnym rozmiarze i kolorze. Możesz umieścić je na oknach, na podłodze, meblach, a nawet na ścianach, aby dodać odrobinę świeżości w Twoim pokoju.

2. Suszone kwiaty

Największą zaletą suszonych kwiatów jest to, że nigdy nie zwiędną! Dodatkowo, nadadzą Twojemu mieszkaniu romantycznego klimatu retro, który każdy pokocha.

3. Lampy wykonane ze słoików

Przetwarzaj słoiki i pojemniki, aby tworzyć wszelkiego rodzaju oryginalne lampy.

Lampy z recyklingu

Chwyć za słoiki po sosie pomidorowym lub oliwkach, porządnie je wyszoruj i zabierz się do pracy! Zrób otwór na środku wieczka, przeprowadź przez niego drucik i owiń od wewnątrz. Zakręć słoik, podepnij kabel i włącz światło. To takie proste!

4. Suszone liście, szyszki i muszle

Wykorzystaj rzeczy, które zebrałaś na wakacjach lub podczas spaceru w parku, aby zrobić z nich dekoracje. Możesz wykonać z nich kolaż lub po prostu ułożyć je na ozdobnym talerzu lub tacy, aby stanowiły dekorację salonu.

5. Wykorzystaj ponownie starą walizkę

Udekoruj swoje mieszkanie starymi walizkami

Stara walizka

Stara walizka może zyskać nowe życie, zamieniając się w doniczkę, stolik, stołek, a nawet element dekoracyjny sam w sobie. Czy masz jakieś inne pomysły, jak ją wykorzystać?

6. Poddaj recyklingowi stare meble

Możliwości jest wiele: można je pomalować, ozdobić szuflady wiklinowymi koszyczkami, przykręcić nowe gałki do szuflad… Jeśli masz małe dzieci, to stary stół, z pomocą specjalnej farby, może zamienić się w tablicę szkolną do zabawy. Stary fotel może zyskać drugą szansę z nową tapicerką.

7. Zamień puszki w coś pożytecznego

Puszki mogą być świetnymi elementami do ekologicznych dekoracji.

Kreatywne puszki

Puszka z ładnymi ozdobami może być ciekawym pojemnikiem na długopisy, doniczką lub świecznikiem. Pamiętaj, aby zagiąć ostre krawędzie puszki, aby uniknąć skaleczenia się podczas jej używania.

8. Ponownie wykorzystaj stare ubrania

Stara para dżinsów może zmienić się w ładną poszewkę na poduszkę, a ze skrawków ubrań w różnych kolorach możesz zrobić patchworkową poduszkę.

9. Meble ze skrzyń i drewnianych palet

Jeśli pomalujesz i oszlifujesz skrzynki po owocach, mogą one stanowić świetną przestrzeń do przechowywania – wystarczy je ułożyć jedna na drugiej i przymocować gwoździami. A palety? Są idealnym materiałem do wykonywania ławek, łóżek czy krzeseł: wystarczy położyć na nie poduszki lub materac, aby otrzymać nowy mebel.

Dołącz do najnowszego trendu, jakim są ekologiczne dekoracje, a nadasz swojemu domowi całkowicie oryginalny i nowoczesny styl. Pamiętaj, że recykling, ponowne wykorzystanie przedmiotów i redukcja ilości ozdób to najlepszy sposób na ochronę naszej planety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Organización Mundial de la Salud. (2015). Waste and human health: Evidence and needs. http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0003/317226/Waste-human-health-Evidence-needs-mtg-report.pdf
  • Salas, J., & Ballestín, S. (2018). Fenomenología de la percepción minimalista aplicada a la experiencia arquitectónica de Can Lis.
  • Mendoza, E. (2017). Diseño de Interiores. Manual de Diseño de Interiores.
  • Pérez Jaimes, A. E. (2004). Diseño interior: solución integral a los espacios. (Spanish). INTERIOR DESIGN: INTEGRAL SOLUTION FOR SPACES. (English).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.