Jak minimalizm w domu może ułatwić Ci codzienne życie?

Minimalizm wcale nie jest nudny. Oferuje prostotę, elegancję, funkcjonalność i porządek. Nasze wskazówki pomogą Ci urządzić dom w minimalistyczny sposób.
Jak minimalizm w domu może ułatwić Ci codzienne życie?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Często przechowujemy wiele przedmiotów w losowych miejscach, ponieważ nie wiemy, gdzie je umieścić. Minimalizm w domu jest dokładnym przeciwieństwem takiego zachowania. Chomikowanie rzeczy może sprawić, że pokoje i przestrzenie w Twoim mieszkaniu będą chaotyczne i niezorganizowane. Minimalizm może pomóc Ci je uporządkować.

Charakterystyczną cechą minimalizmu jest dekorowanie przestrzeni wokół siebie możliwie najmniejszą liczbą elementów. Sprawia to, że cała dekoracja ma swój cel i tworzy harmonijną, zorganizowaną całość. Koncept ten koncentruje się na podstawach i pozbyciu się zbędnych ozdób i mebli.

Dlatego minimalizm w domu przede wszystkim podkreśla przestrzenie i elementy architektoniczne.

8 sposobów na minimalizm w domu ułatwiający życie

1. Posortuj przedmioty, które posiadasz

Celem jest zachowanie tylko tego, co niezbędne. Dlatego też zaleca się usiąść i przejrzeć każdą rzecz, jedna po drugiej, a następnie je posortować. Musisz zastanowić się, czy dany obiekt jest do wyrzucenia, czy można go komuś podarować, czy też go cenisz i powinieneś zatrzymać.

Powinieneś zadać sobie pytanie, dlaczego chcesz zachować dany przedmiot. W minimalistycznym stylu wszystko ma swoją funkcję.

Minimalizm w domu nie popiera sentymentalizmu ani pobłażania. Mniej znaczy więcej.

2. Kiedy jedna rzecz pojawia się w domu, inna go opuszcza

Minimalistyczny styl podkreśla naturalne światło i sprawia, że przestrzeń wydaje się być większa. Jedynym sposobem, aby Twój dom pozostał minimalistyczny, jest to, by nie gromadzić ponownie niepotrzebnych przedmiotów.

Minimalizm w domu

Aby tego uniknąć, jest jedna prosta zasada: za każdym razem, gdy nabywasz coś nowego, musisz pozbyć się jakiegoś starego przedmiotu.

Dlatego kupując nową rzecz lub otrzymując coś od kogoś, musisz najpierw zdecydować, czy przedmiot ten pasuje do Twojego domu i minimalistycznego stylu. Jeśli nie, lepiej nie decydować się na zakup lub przechowywanie tej rzeczy.

3. Nie trzymaj niczego na stołach

Innym sposobem na wprowadzenie minimalizmu do domu i stworzenie porządku jest utrzymanie czystych i pustych przestrzeni.

Wiele osób korzysta z bibelotów, świec lub kwiatów do dekoracji stołów. Jednak według zasad minimalizmu wszystkie blaty powinny być puste, aby stworzyć maksymalne poczucie prostoty, funkcjonalności i porządku.

4. Używaj prostych geometrycznych kształtów

Wybierając meble i inne przedmioty dekoracyjne, lepiej jest decydować się na proste kształty i linie. Unikaj skomplikowanych mebli z wieloma narożnikami lub mebli, które są zbyt dekoracyjne lub ozdobne.

5. Zachowaj minimalizm na ścianach

Ściany powinny mieć niewiele ozdobników, jedynie w formie prostych i małych przedmiotów. Minimalizm w domu obejmie wtedy nie tylko Twoje meble. Przejdzie on również na ściany.

Minimalistyczne ściany

Dlatego też powinieneś unikać przeciążania ścian obrazami lub grafikami, szczególnie bezpośrednio nad meblami. Możesz oczywiście ozdobić swoje ściany. Postaraj się jednak, aby dekoracje były proste i zrównoważone, pasując do reszty wystroju.

Powinieneś również rozważyć użycie luster do dekoracji ścian. Są one nie tylko eleganckie i proste, ale także sprawiają, że pokój wydaje się większy.

6. Wykorzystaj minimalizm w oświetleniu

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów dekoracji. Styl ten stara się unikać cieni i ciemnych przestrzeni, a zamiast tego skupia się na świetle. Dlatego też nie decyduj się na ciężkie i ciemne zasłony, szczególnie te nieprzejrzyste. Lepiej jest używać żaluzji, ponieważ rozpraszają światło, nie blokując go całkowicie.

Co więcej, ważne jest, aby przestudiować charakterystykę pomieszczenia przed wybraniem sztucznego oświetlenia do pokoju. Celem jest uniknięcie umieszczenia niepotrzebnego sztucznego źródła światła.

Jeśli dobrze przyjrzysz się przestrzeni, zobaczysz dokładnie, gdzie potrzebne jest światło. Dzięki temu nie zainstalujesz zbyt wielu lamp.

7. Wybierz minimalistyczne meble

Chociaż minimalizm zwykle obejmuje bardziej surowe meble, nie oznacza to, że powinny one być nudne. Meble powinny być proste i w tej swojej prostocie emanować elegancją. Ponieważ funkcjonalność minimalizmu dotyczy również mebli, najlepiej jest również decydować się na takie, które mogą mieć kilka funkcji. Pomoże to uniknąć bałaganu w domu.

Należy również pamiętać o przestrzeni zajmowanej przez meble. Najlepiej wybierać niższe i szersze meble, zamiast wysokich, której zajmują więcej miejsca.

8. Czarno-białe barwy z odrobiną koloru

W przestrzeniach, w których dominuje jedna barwa, wybierz odważny kolor, który będzie się wyróżniać.

Kolor we wnętrzach

Zazwyczaj minimalizm w domu zakłada dużo czerni i bieli. Jest tak, ponieważ biel może sprawić, że przestrzeń wydaje się większa, a czerń idealnie kontrastuje z bielą, tworząc prostą i elegancką przestrzeń.

Jednak dom nadal potrzebuje nieco koloru. Nie może być cały czarno-biały.

Aby dodać barw do mieszkania, najlepiej jest używać przedmiotów, które nie są meblami. Ściany i duże elementy domu mogą być głównie czarno-białe, ale możesz dodać roślinę z dużymi zielonymi liśćmi lub jaskrawe, kolorowe poduszki, aby Twój pokój miał osobowość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.