Stare ubrania - 8 nowych pomysłów

W Twojej szafie zalega dużo starych ubrań i nie wiesz co z nimi zrobić? Jeśli nie chcesz ich wyrzucać, możesz je sprzedać, oddać potrzebującym lub też wykorzystać w kreatywny sposób.
Stare ubrania - 8 nowych pomysłów

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Stare ubrania nie muszą zajmować miejsca w Twojej szafie – istnieje wiele sposobów, by kreatywnie je wykorzystać i dać im drugie życie. Być może nie przyszło Ci do tej pory do głowy, w jaki sposób wykorzystać stare ubrania, właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę 8 interesujących pomysłów.

1. Oddaj stare ubrania potrzebującym

Stare ubrania

W każdym kraju działa wiele fundacji oraz organizacji charytatywnych i pozarządowych, które zajmują się zbiórką i dystrybucją używanych ubrań. Z pewnością nie raz widziałaś w swojej okolicy ogłoszenia lub specjalne pojemniki przeznaczone właśnie na stare ubrania.

Skorzystaj z nich lub poszukaj w Internecie informacji na temat organizacji, którym możesz przekazać to, czego sama już nie używasz.

Organizacje charytatywne dodatkowo zapewniają także miejsca pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym – pracują one przy sortowaniu przedmiotów i ubrań ofiarowanych przez licznych darczyńców.

Jeśli chcesz zaprowadzić porządek w swojej szafie i przy okazji zrobić coś dobrego, koniecznie weź pod uwagę takie rozwiązanie i przekaż innym swoją nieużywaną odzież.

2. Przekaż bezpośrednio

Nie musisz przekazywać swoich starych ubrań do danej organizacji charytatywnej czy fundacji; możesz też umówić się z konkretnym schroniskiem dla bezdomnych lub inną instytucją w Twojej okolicy, która zajmuje się pomocą niepełnosprawnym, bezrobotnym, bezdomnym czy z innego powodu wykluczonym.

Dana instytucja najlepiej wie, czego potrzebują jej podopieczni; zajmie się więc rozdystrybuowaniem Twoich ubrań lub wykorzysta je w inny, najlepszy sposób.

3. Sprzedaj stare ubrania

Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku ubranek dziecięcych – dzieci wyrastają z nich bardzo szybko, często jeszcze zanim dane ubranie zostanie zniszczone.

Ubranka po naszych dzieciach często przekazujemy później znajomym czy krewnym, jednak równie dobrze możemy zarobić na nich parę groszy, sprzedając je, na przykład za pośrednictwem Internetu.

Istnieje wiele stron internetowych i portali specjalizujących się własnie w pośrednictwie sprzedaży i kupna ubrań.

Co więcej, oprócz sprzedawania starych ubranek dziecięcych, możesz też wymieniać się z innymi użytkownikami takich portali. Internet oferuje Ci nieskończenie wiele opcji, dzięki którym zaoszczędzisz czas, pieniądze i miejsce w szafie.

4. Nie wyrzucaj – napraw

Być może niektóre stare ubrania z Twojej szafy wcale nie wymagają wyrzucenia, a tylko drobnej naprawy czy udoskonalenia.

Możesz zająć się nimi samodzielnie lub też znaleźć zakład krawiecki w swojej miejscowości, który przywróci świetność Twoim dawnym kreacjom. Pozwoli Ci to zaoszczędzić sporo pieniędzy i cieszyć się na nowo daną parą dżinsów czy sukienką!

5. Odśwież swoją garderobę

Kolorowe ubrania

Jeśli dany element garderoby już Ci się znudził, nie musisz go wyrzucać – możesz poeksperymentować. Oto kilka pomysłów, co możesz zrobić ze starymi ubraniami:

  • obetnij nogawki starych dżinsów i zyskaj nowe szorty
  • wyhaftuj coś lub kup gotowe naszywki
  • oddaj za duże spodnie do zwężenia
  • wymień guziki, dodaj inne aplikacje

Przejrzyj strony internetowe w poszukiwaniu innych inspiracji, dzięki którym Twoja garderoba odżyje!

6. Zabawki i okładki ze starych ubrań

Pudełka z zabawkami
Stare ubrania to doskonały materiał do wszelkiego rodzaju robótek ręcznych i tzw. DIY (zrób to sam). Wykorzystaj swoją wyobraźnię; ze starych skarpet i guzików możesz na przykład przygotować urocze pacynki!

Co więcej, niepotrzebne materiały możesz wykorzystać także do przygotowania trwałych i oryginalnych okładek, np. na książki, zeszyty, pamiętnik czy album ze zdjęciami. Użyj swojej kreatywności.

7. Nowy wystrój wnętrza

Oto przykład: materiały ze starych ubrań możesz wykorzystać do renowacji nieużywanej i zapomnianej lampy.

  • Użyj kleju i owiń klosz lampy materiałem.
  • Przytnij materiał dopasowując go do kształtu lampy.
  • Wykorzystaj różne materiały i akcesoria, na przykład kolorowe nici, guziki itp.

Inny pomysł to wyjątkowa ramka na zdjęcie, do której przygotowania również wykorzystasz tkaniny z nieużywanych ubrań.

  • Potrzebny będzie Ci karton lub drewno, które posłuży Ci za ramkę. Owiń ramkę materiałem.
  • Materiał sprawi, że będziesz cieszyć się oryginalną ramką na swoje ulubione zdjęcia.

8. Nowa narzuta na łóżko

Tkanina w kwiaty

Patchworkowa narzuta na łóżko to prawdziwy hit, który odmieni oblicze Twojej sypialni! Możesz połączyć ze sobą fragmenty różnych tkanin i w szybki i prosty sposób uzyskać wymarzony efekt.

Pamiętaj, że im przyjemniejszy w dotyku materiał, tym lepiej. Doskonale sprawdzą się na przykład stare bawełniane T-shirty!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.