Dżinsy Ci się zużyły doszczętnie? Nie wyrzucaj ich!

Kieszenie ze starych dżinsów mogą zostać wykorzystane ponownie do tworzenia praktycznych portfeli lub organizerów idealnie nadających się do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, w zależności od ich wielkości.
Dżinsy Ci się zużyły doszczętnie? Nie wyrzucaj ich!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niezależnie od marki, niebieskie dżinsy są zazwyczaj jednym z najbardziej przydatnych rodzajów ubrań w naszym życiu. Czasem zdarza się, że wychodzą okresowo z mody, ale Twoje spodnie są akurat jeszcze w dobrym stanie. Zastaw je albo wykorzystaj na mnóstwo różnych sposobów.

Istnieje wiele możliwości ich wykorzystania, możesz na przykład odstąpić dżinsy komuś innemu, kiedy już Ci się już znudziły. Albo też, gdy rozmiar przestał pasować – na przykład gdy nieco przybrałaś bądź straciłaś na wadze.

Ale są też inne metody pozwalające Ci wykorzystać materiał Twoich dżinsów w zupełnie inny sposób.

Dzięki nim możesz wzmocnić swoją kreatywność, a także mieć czyste sumienie w kwestii ochrony środowiska naturalnego, gdyż wykorzystując swoje stare spodnie, przeprowadzasz po prostu ich recykling!

I choć być może potraktujesz to jako ciekawostkę, to jednak gwarantujemy, że za kilka minut uwierzysz w to, że stare dżinsy mogą znaleźć sporo różnych zastosowań na wiele ciekawych sposobów, zarówno w Twoim domu, jak i poza nim.

Poniżej zaprezentujemy Ci 10 ciekawych pomysłów na danie zupełnie nowego życia Twoim starym dżinsom. Z pewnością Ci się spodobają!

1. Zamień swoje stare dżinsy w torbę lub portfel

Istnieje wiele świetnych pomysłów na wykorzystanie dżinsów. Możesz je użyć jako bazę do stworzenia torby na zakupy lub wygodnego w użyciu portfela.

  • Przytnij materiał do pożądanego przez siebie rozmiaru i kształtu. Następnie zaprojektuj przystrojenie za pomocą cekinów, kawałków innych tkanin, guzików i rozmaitych drobiazgów.

W ten sposób zapewnisz sobie efektowny, indywidualny wygląd gotowego portfela lub torby.

Jeśli dysponujesz nieco większą ilością wolnego czasu, możesz wyciąć kilka kawałków tkaniny i zszyć je razem, aby stworzyć odważniejszy lub bardziej swobodny, fantazyjny i nieformalny projekt.

2. Zawieszka do ładowania telefonu komórkowego

Jedną z niedogodności, jeśli chodzi o ładowanie telefonu komórkowego, jest to, że nie zawsze mamy w okolicy gniazdka elektrycznego wystarczająco dużo miejsca, aby odłożyć telefon i pozostawić go tam aż do naładowania.

Futerał na telefon z dżinsu

Jednym z praktycznych i efektownych sposobów rozwiązania tego problemu może być użycie tylnych kieszeni starych spodni dżinsowych. Możesz zrobić z nich małą kieszonkę do przechowywania telefonu.

Upewnij się, aby zrobić mały pasek, dzięki któremu można powiesić go na ścianie. Możesz także wyposażysz kieszonkę w dodatkowy zaczep umożliwiający jej zawieszenie na czymś.

3. Dżinsy – zrób z nich organizer ścienny

Jeśli masz kilka par spodni przeznaczonych do recyklingu, możesz wyciąć z nich każdą tylną kieszeń i naszyć je na dużą płachtę gładkiej tkaniny.

Organizer ścienny z kieszeni dżinsów

Możesz dodać także coś ekstra, wedle swojego uznania. Może to być na przykład pasek pozwalający powiesić całość na ścianie. Gdy już skończysz pracę, gotowy organizer zawieś w swoim pokoju do robótek ręcznych, na ścianie lub na drzwiach.

Może to być naprawdę ładny i dekoracyjny element wystroju wnętrza, a na dodatek znakomicie sprawdza się na potrzeby przechowywania różnorodnych małych przedmiotów.

4. Osłonka na butelkę

Czy chciałabyś poznać inny, mniej typowy sposób dekoracji butelek wina? Wykorzystaj swoje stare dżinsy, aby zapewnić nowoczesny i niesztampowy wygląd dla swojej butelki z winem.

Możesz jednocześnie użyć osłonki na butelkę z takiego materiału do przechowywania otwieracza do butelek, korkociągu lub innych tego rodzaju akcesoriów, które bez wątpienia masz w domu, a które miewają zwyczaj wiecznie się gdzieś zapodziewać.

5. Fartuszek kuchenny

Jeśli masz stare dżinsy w odpowiednio dużym rozmiarze, możesz w łatwy sposób zamienić je na fartuszek idealny do zastosowania w kuchni i do innych zadań często spotykanych w domowym gospodarstwie.

Fartuszek - wykorzystaj stare dżinsy

Rozetnij dżinsy na kawałki składające się razem na wymyślony przez Ciebie kształt fartuszka. Należy przy tym mieć na uwadze rozmiar docelowy, warto więc dobrze przemyśleć całość przed wykonaniem pierwszego cięcia.

Następnie po prostu uważnie pozszywaj razem wszystkie kawałki. Jeśli nie masz odpowiednio dużego, pojedynczego kawałka tkaniny, możesz złączyć razem kilka mniejszych fragmentów, aż uzyskasz rozmiar, który pasuje do Twojej sylwetki.

Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu, możesz dodać do niego kilka akcesoriów. Na przykład paski wraz z guzikami, obszyciem, naszytymi kawałkami innych tkanin lub takimi dodatkowymi elementami ozdobnymi, jakie Ci się tylko zamarzą.

6. Efektowna oprawa notatnika

Uważane powszechnie za modne, nowoczesne i stylowe dżinsy są jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie indywidualnej oprawy dla swoich notatników, wydrukowanych pracy bądź innych dokumentów.

Wystarczy w tym celu pociąć nieużywane już dżinsy (najlepiej do tego celu nadają się środkowe fragmenty nogawek) na kawałki o odpowiedniej wielkości. Następnie użyj wysokiej jakości kleju, aby zapewnić odpowiednio trwałe zamocowanie do obu stron oryginalnej okładki Twojego notatnika.

7. Stare dżinsy – zrób z nich wielofunkcyjny organizer

Innym sposobem zaprojektowania domowego organizera jest połączenie kilku dużych kawałków tkaniny tak, aby utworzyć torbę takiego rodzaju, jaki Ci będzie potrzebny.

Możesz wykorzystać ją do przechowywania dużych rzeczy, a nawet rozmaitych części swojej garderoby.

8. Mała torba

Odcinając jedną z nogawek ze starych dżinsów, możesz w łatwy sposób zrobić małą torebkę. Posłuży Ci ona do przechowywania przedmiotów, które na ogół łatwo się gubią.

Mała torebka dżinsowa

Po prostu wytnij odpowiednio duży kawałek odpowiedni do Twoich potrzeb. Następnie zszyj oba końce razem i pozostaw mały otwór, przez który przeciągniesz pasek.

9. Portmonetka na monety

Stare dżinsy mają na pośladkach charakterystyczne kieszenie. Możesz z nich stworzyć efektowną portmonetkę lub pokrowiec do noszenia monet albo innych drobnych przedmiotów. Możesz także wykorzystać większe kawałki materiału w razie potrzeby.

Wykorzystaj do maksimum swoją kreatywność. Dodaj do tkaniny różnego rodzaju akcesoria dekoracyjne, takie jak guziki, cekiny lub kolorowe zamki błyskawiczne.

10. Wykorzystaj stare dżinsy na ubranko dla Twojego zwierzaka

Co powiesz na pomysł wykorzystania swoich starych spodni dżinsowych do przygotowania z nich ubranka bądź zabawki dla swojego zwierzaka? Chociaż zajmie Ci to z pewnością trochę czasu, możesz z łatwością zaprojektować unikalne ubranko dla swojego psa lub kota.

11. Poduszki

Podaruj nowe życie swoim starym poduszkom. Wystarczy w tym celu wykorzystać kilka par starych spodni dżinsowych. Należy je odpowiednio pociąć, tak aby z uzyskanych fragmentów przygotować nowe poszewki na poduszki.

Zszyj je razem według kształtu i wielkości każdej z poduszek. Baw się dodawaniem do nich różnokolorowych tkanin i dodawaj wszelkiego rodzaju ulubione akcesoria i dekoracje.

Czy jesteś gotowa, aby przetestować swoją kreatywność i talent do prac ręcznych? Wybierz z powyższych propozycji tę, która najbardziej Ci przypadła do gustu. Spróbuj zamienić swoje stare dżinsy w coś zupełnie nowego i unikatowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muñoz, G. (2017). 3 manualidades fáciles para Halloween.
  • [email protected], C. © 2016 cositasconmesh. (2015). Manualidades ingeniosas con tapas de botellas.
  • Bermudez, S. (1994). Tijeras, aguja y dedal: elementos indispensables en la vida del bello sexo en el hogar. Historia Crítica.
  • García, M. A., & Hombrados, M. I. (2002). Intervención psicosocial con personas mayores: los talleres de ocio como recurso para incrementar su apoyo social y control percibidos. Intervención Psicosocial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.