Dżinsy Ci się zużyły doszczętnie? Nie wyrzucaj ich!

· Październik 23, 2016
Kieszenie ze starych dżinsów mogą zostać wykorzystane ponownie do tworzenia praktycznych portfeli lub organizerów idealnie nadających się do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, w zależności od ich wielkości.

Niezależnie od marki, niebieskie dżinsy są zazwyczaj jednym z najbardziej przydatnych rodzajów ubrań, z jakimi masz do czynienia w ciągu całego swojego życia. Czasem zdarza się, że wychodzą okresowo z mody, ale Twoje spodnie są akurat jeszcze w dobrym stanie.

Istnieje wiele możliwości ich wykorzystania, możesz na przykład odstąpić dżinsy komuś innemu, kiedy już Ci się już znudziły, albo też rozmiar przestał pasować – na przykład gdy zdarzyło Ci się nieco przybrać na wadze. Albo wręcz przeciwnie, osiągnąłeś swoją wymarzoną sylwetkę.

Ale są też inne metody pozwalające Ci wykorzystać materiał Twoich dżinsów w zupełnie inny sposób.

Potrafią one nieco poćwiczyć swoją kreatywność, ale także pomagają mieć czyste sumienie w kwestii ochrony środowiska naturalnego. Jako że wykorzystując swoje stare spodnie przeprowadzasz po prostu ich recykling!

I choć być może traktujesz to obecnie jako ciekawostkę, to jednak gwarantujemy, że za kilka minut uwierzysz w to, że stare dżinsy mogą znaleźć sporo różnych zastosowań na wiele ciekawych sposobów, zarówno w Twoim domu, jak i poza nim.

Poniżej mamy zamiar zaprezentować Ci 10 ciekawych pomysłów na danie zupełnie nowego życia Twoim starym dżinsom. Z pewnością Ci się spodobają!

1. Zamień swoje stare dżinsy w torbę lub portfel

Istnieje wiele świetnych pomysłów na wykorzystanie dżinsów. Możesz je użyć jako bazę do stworzenia torby na zakupy lub wygodnego w użyciu portfela.

Przytnij materiał do pożądanego przez siebie rozmiaru i kształtu, a następnie zaprojektuj przystrojenie za pomocą cekinów, kawałków innych tkanin, guzików i inne drobiazgów.

W ten sposób zapewnisz sobie efektowny, indywidualny wygląd gotowego portfela lub torby.

Jeśli dysponujesz nieco większą ilością wolnego czasu, możesz wyciąć kilka kawałków tkaniny i zszyć je razem, aby stworzyć odważniejszy lub bardziej swobodny, fantazyjny i nieformalny projekt.

2. Zawieszka do ładowania telefonu komórkowego

Jedną z niedogodności, jeśli chodzi o ładowanie telefonu komórkowego jest to, że nie zawsze jest w okolicy gniazdka elektrycznego wystarczająco dużo miejsca, aby móc odłożyć telefon i pozostawić go tam na tak długo, ile tylko będzie potrzebne do jego naładowania.

Futerał na telefon

Jednym z praktycznych i efektownych sposobów rozwiązania tego problemu może być użycie tylnych kieszeni swoich starych spodni dżinsowych i zrobienie z nich małej kieszonki do przechowywania telefonu.

Upewnij się, aby zrobić mały pasek, dzięki czemu można powiesić go na ścianie lub wyposażysz kieszonkę w dodatkowy zaczep umożliwiający jej zawieszenie na czymś.

3. Organizer ścienny

Jeśli masz kilka par spodni przeznaczonych do recyklingu, możesz wyciąć z nich każdą tylną kieszeń i naszyć je na dużą płachtę gładkiej tkaniny.

Organizer

Możesz dodać także coś ekstra, wedle swojego uznania. Może to być na przykład pasek pozwalający powiesić całość na ścianie. Gdy już skończysz pracę, możesz gotowy organizer zawiesić w swoim pokoju do robótek ręcznych, na ścianie lub na drzwiach.

Może to być naprawdę ładny i dekoracyjny element wystroju wnętrza, a na dodatek znakomicie sprawdza się na potrzeby przechowywania różnorodnych małych przedmiotów.

4. Osłonka na butelkę

Czy chciałabyś poznać inny, mniej typowy sposób dekoracji butelek wina? Wykorzystaj swoje stare dżinsy, aby zapewnić nowoczesny i niesztampowy wygląd dla swojej butelki z winem.

Możesz jednocześnie użyć osłonki na butelkę z takiego materiału do przechowywania otwieracza do butelek, korkociągu lub innych tego rodzaju akcesoriów, które bez wątpienia masz w domu, a które miewają zwyczaj wiecznie się gdzieś zapodziewać.

5. Fartuszek kuchenny

Jeśli masz stare dżinsy w odpowiednio dużym rozmiarze, możesz w łatwy sposób zamienić je na fartuszek idealny do zastosowania w kuchni i do innych zadań często spotykanych w domowym gospodarstwie.

Fartuszek

Rozetnij dżinsy na kawałki składające się razem na wymyślony przez Ciebie kształt fartuszka. Należy przy tym mieć na uwadze rozmiar docelowy, warto więc dobrze przemyśleć całość przed wykonaniem pierwszego cięcia.

Następnie po prostu uważnie pozszywaj razem wszystkie kawałki. Jeśli nie masz odpowiednio dużego, pojedynczego kawałka tkaniny, możesz złączyć razem kilka mniejszych fragmentów, aż uzyskasz rozmiar, który pasuje do Twojej sylwetki.

Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu, możesz dodać do niego kilka akcesoriów.  Na przykład pasków wraz z guzikami, obszyciem, naszytymi kawałkami innych tkanin lub takimi dodatkowymi elementami ozdobnymi, jakie Ci się tylko zamarzą.

6. Efektowna oprawa Twojego notatnika

Uważane powszechnie za modne, nowoczesne i stylowe dżinsy są jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie indywidualnej oprawy dla swoich notatników, wydrukowanych pracy i innych dokumentów.

Wystarczy w tym celu pociąć nieużywane już dżinsy (najlepiej do tego celu nadają się środkowe fragmenty nogawek) na kawałki o odpowiedniej wielkości. Następnie użyć kleju o wysokiej jakości, aby zapewnić odpowiednio trwałe zamocowanie do obu stron oryginalnej okładki Twojego notatnika.

7. Organizer wielofunkcyjny

Innym sposobem zaprojektowania domowego organizera jest połączenie kilku dużych kawałków tkaniny tak, aby utworzyć torbę takiego rodzaju, jaki Ci będzie potrzebny.

Możesz wykorzystać ją do przechowywania dużych rzeczy, a nawet innych części swojej garderoby.

8. Mała torba

Odcinając jedną z nogawek ze starych dżinsów, nawet w górnej ich części, możesz w łatwy sposób zrobić małą torebkę do przechowywania przedmiotów, które na ogół łatwo się gubią.

Mała torebka dżinsowa

Po prostu wytnij odpowiednio duży kawałek odpowiedni do Twoich potrzeb, a następnie zszyj razem oba końce razem i pozostawić mały otwór, przez który przeciągniesz pasek.

9. Portmonetka na monety

Stare dżinsy mają na pośladkach charakterystyczne kieszenie, z których możesz stworzyć efektowną portmonetkę lub pokrowiec do noszenia monet lub drobnych przedmiotów. Możesz także wykorzystać większe kawałki materiału w razie potrzeby.

Wykorzystaj do maksimum swoją kreatywność. Dodaj do tkaniny różnego rodzaju akcesoria dekoracyjne, takie jak przyciski, cekiny lub kolorowe zamki błyskawiczne.

10. Ubranko dla Twojego zwierzaka

Co powiesz na pomysł wykorzystania swoich starych spodni dżinsowych do przygotowania z nich ubranka dla swojego zwierzaka? Chociaż zajmie Ci to z pewnością trochę czasu, możesz z łatwością zaprojektować unikalne ubranko dla swojego psa lub kota.

11. Poduszki

Podaruj nowe życie swoim starym poduszkom. Wystarczy w tym celu kilka par starych spodni dżinsowych, które należy odpowiednio pociąć tak, aby z uzyskanych fragmentów przygotować nowe poszewki na poduszki.

Zszyj je razem według kształtu i wielkości każdej z poduszek.  Baw się dodawaniem do nich różnokolorowych tkanin i dodawaj wszelkiego rodzaju akcesoria i dekoracje, takie jakie lubisz.

Czy jesteś gotowa, aby przetestować swoją kreatywność i talent do prac ręcznych? Wybierz z powyższych propozycji tę, która najbardziej Ci przypadła do gustu i spróbuj zamienić swoje stare dżinsy w coś zupełnie nowego i unikatowego.