Stare tkaniny – wykorzystaj je kreatywnie!

Możliwości wykorzystania starych kawałków tkanin będą zależały od ich rozmiaru. Możesz też połączyć kilka skrawków by zyskać tyle materiału, ile potrzebujesz do swojego projektu.
Stare tkaniny – wykorzystaj je kreatywnie!

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Na pewno masz w domu stare tkaniny, kawałki materiałów, oraz pozostałości po kreatywnych projektach. Znajdź stare ręczniki, szmatki, ubrania a nawet zasłonki i firanki. Możliwości ich ponownego wykorzystania są dosłownie niekończone.

Stare tkaniny można wykorzystać do mnóstwa różnych projektów. Wystarczy tylko odrobina zdolności manualnych, a przede wszystkim trochę wyobraźni. Zamień kawałki materiałów w coś pięknego!

Możesz w ten sposób odmienić garderobę i wystrój wnętrz. Czasem wystarczą drobne, proste zmiany by nadać ubraniom czy pokojom niepowtarzalnego charakteru.

Wyrzucanie starych ubrań jest męczące i kosztowne. Szczególnie żal nam tych ubrań, które wykonane są z tkanin wysokiej jakości. Jeśli więc chcesz zachować te tkaniny i dać starym ubraniom nowe życie – koniecznie czytaj dalej!

Stare tkaniny: mnóstwo możliwości

Tworzenie narzut i koców ze skrawków materiału w połączeniu z pikowaniem to najpopularniejsza metoda zużywania starych tkanin, zwłaszcza takich w niewielkich kawałkach. Wystarczy połączyć je w większą całość by stworzyć niepowtarzalną narzutę.

Materiały i akcesoria do kreatywnych prac ręcznych

Aby wykonać większość z poniższych projektów będziesz potrzebowała tych samych materiałów na wszystkich etapach. Akcesoria z listy pozwolą Ci wyciąć, przykleić, pomalować i złożyć elementy. A więc koniecznie mniej pod ręką:

  • Pistolet do kleju na gorąco i wkłady
  • Taśmę klejącą
  • Farbę akrylową (czarną, białą, niebieską w odcieniu cyjanu, żółtą i magenta. Tych kolorów będziesz potrzebowała, aby stworzyć dowolny inny odcień.)
  • Nożyczki
  • Nożyk i zapasowe ostrza
  • Igła i nitka
  • Maszyna do szycia

Niekoniecznie będziesz potrzebowała wszystkich tych narzędzi do każdego z projektów, ale taka lista pokazuje Ci, jakie mniej więcej akcesoria będą konieczne do kreatywnej pracy z tkaninami.

Stare tkaniny sprawią, że odnajdziesz nowe hobby.

Kolaż

Wykorzystaj sztywny podkład i ramkę dowolnego rozmiaru aby stworzyć kolaż z materiałów w Twojej własnej aranżacji. To prosty ale bardzo kreatywny sposób by wykorzystać każdy, nawet najmniejszy fragment materiału.

Możesz użyć różnych technik. Przyklej tkaniny do podkładu osobno, albo zeszyj je najpierw kolorowymi nitkami. Do szycia możesz wykorzystać maszynę, ale możesz też szyć ręcznie. Ciekawy efekt daje połączenie kilku technik. Na koniec pomaluj ramkę i opraw w nią swój kolaż.

Portfele i kieszonki na drobne monety

Stare tkaniny z powodzeniem można wykorzystać do uszycia małych kieszonek i torebek. Przydają się one choćby do trzymania w torebce drobnych monet. Połącz różne faktury i kolory!

Stare tkaniny jako ozdobne klosze na lampki

Przykryj klosze lamp w domu kawałkami tkanin. Poszukaj cienkich, lekkich materiałów aby nie obciążać lamp i nie ograniczać zbytnio siły światła. Zobaczysz, że taki prosty zabieg nie tylko odmieni wygląd wnętrza, ale wprowadzi też atmosferę spokoju i przytulności.

Okładki na książki

Zamiast chronić okładki książek poprzez oklejanie ich papierem czy gazetami, można sięgnąć po stare tkaniny w różnych kolorach. Takie ochronne okładki wygodnie skleisz klejem silikonowym na gorąco.

Chroń okładki książek przed zniszczeniem.

Wykorzystaj stare tkaniny by stworzyć poszewki na poduszki

Kolejnym pomysłem na to, jak możesz wykorzystać stare tkaniny jest uszycie niepowtarzalnych poszewek ozdobnych na poduszki. Świetnie sprawdzają się z tym celu nieużywane już koszule i koszulki.

Torebki i torby na zakupy

Jeśli lubisz zabawy modą, na pewno docenisz możliwość zaprojektowania i wykonania własnych elementów odzieży. Cóż jest lepszego od noszenia własnoręcznie wykonanych ubrań i dodatków?

Zamień stare tkaniny w torby i torebki. Dobierz dowolnie rozmiar i kształt, wykorzystaj różne kolory i faktury materiałów.

Torby to jedne z najprostszych do wykonania projektów krawieckich, ale zdecydowanie przydaje się wtedy maszyna do szycia.

Stare tkaniny odmienią Twoją pufę

Jeśli masz w domu pufę, której tapicerka jest już nieco zużyta, nie wyrzucaj jej. Użyj drobnych kawałków materiału do stworzenia ozdobnych łatek. Możesz też znaleźć większe fragmenty i obszyć pufę całkowicie na nowo.

To niezawodny sposób na wydłużenie życia ulubionych i przydatnych mebli.

Fartuszki

Jeżeli denerwuje Cię przypadkowe plamienie ubrań podczas gotowania i nie chcesz już ryzykować zniszczenia ulubionych bluzek i sukienek, wykorzystaj stare tkaniny. Zamień koszulki i koszule w fartuszki. Możesz też po prostu zakładać je zamiast nowych ubrań kiedy czeka się gotowanie.

Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!

Zajrzyj na dno szafy i znajdź kawałki tkanin oraz ubrania, które możesz wykorzystać. Dziś pokazaliśmy Ci zaledwie kilka pomysłów, od których możesz zacząć swoją przygodę z szyciem. Pamiętaj – jedynym ograniczeniem jest tu Twoja wyobraźnia i Twoje kreatywne pomysły!

Przygotuj się na to, że szycie ze starych tkanin może stać się Twoim nowym hobby. Co więcej, dasz w ten sposób nowe życie wielu materiałom i ubraniom, które w innym wypadku by się zmarnowały. Zaoszczędzisz pieniądze, a przy tym będziesz mogła obdarować bliskich i przyjaciół niepowtarzalnymi prezentami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.