Renowacja kuchni - łatwo i bez wydawania pieniędzy

Miejsce, które kojarzy się z rodzinnym ciepłem - kuchnia. Narażona jest na szereg zanieczyszczeń, które odbierają jej blask. Poznaj prosty sposób na odnowę kuchennej przestrzeni, bez wydawania zbyt wielu pieniędzy. Wystarczy odrobina kolorowego winylu. 
Renowacja kuchni - łatwo i bez wydawania pieniędzy

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kuchnia stanowi epicentrum naszego domu. Jest przestrzenią najczęściej używaną, bowiem to w niej właśnie gromadzi się rodzina aby spędzać wspólnie czas, przy ulubionych potrawach. Renowacja kuchni od czasu do czasu jest niezbędna, aby nadać jej utracony blask.

Wszelkie użytkowanie kuchennej przestrzeni – zostawia na niej swój ślad. Tłuszcz, dym przy gotowaniu, świadectwo naszych kulinarnych wyczynów znajdziemy na płytkach, meblach i przyborach kuchennych.

Zauważyłeś, że niezbędna jest renowacja kuchni? W tym artykule przytaczamy kilka przydatnych, skutecznych i niedrogich w wykonaniu sposobów na przywrócenie blasku tego pomieszczenia.

Najczęściej boimy się zmian w domu, bowiem zazwyczaj łączą się z masą pracy i dużymi kosztami. Zazwyczaj unikamy gruntownych przemian. Nie chcemy burzyć ścian i zrywać podłóg, prawda?

Dlatego powinniśmy znaleźć inne sposoby na odnowę naszej przestrzeni. Tym sposobem, między innymi może być zamalowywanie i maskowanie istotnych problemów. Ważne jest, aby uzyskać czysty i estetyczny efekt.

Rozwesel swoją przestrzeń kilkoma trikami, które poznasz w tym artykule. Pamiętaj, że renowacja kuchni jest możliwa i to bez nakładu ogromnych pieniędzy.

Renowacja kuchni – ekonomiczne pomysły i wskazówki

Oczywiście nieuniknione jest wydanie pewnej ilości pieniędzy przy odnowie mieszkania. Jednakże koszty te można zminimalizować, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka wskazówek. Oto one!

tradycyjna renowacja kuchnia
 • Przede wszystkim pamiętaj, że ściany możesz pomalować samodzielnie. To samo tyczy się położenia płytek.
  Jeśli poświęcisz odpowiednią ilość czasu i zdobędziesz niezbędną dawkę cierpliwości – możesz samodzielnie uzyskać doskonałe wykończenie. Zmiana koloru ścian potrafi odmienić całe otoczenie. Efekt jest natychmiastowy.
 • Niestety tłuszcz, kurz i brud bardzo szybko gromadzą się w kuchennych zakamarkach. Odmalowanie ścian pomoże odzyskać świeżość i czystość kuchni.
 • Możesz pomalować też płytki, deski czy ściany. Jeśli nie potrafisz zrobić tego sam, na pewno ktoś w rodzinie posiada takie umiejętności. Co więcej, to świetna zabawa!
  Potraktuj to jako towarzyską inicjatywę. Wystarczy kupić tylko niezbędne farby i materiały.
  Znajdź zaufany sklep, w którym ceny nie są wygórowane. Ustal też dokładną powierzchnię, do której potrzebować będziesz danych produktów.
 • Oczywiście przed malowaniem ochroń meble i urządzenia za pomocą tworzyw sztucznych (folii). Możesz wykorzystać też stare prześcieradła i koce.

Renowacja kuchni – odzyskaj stare meble

Odnowa mieszkania wiąże się z ekscytacją i niezwykłą rozrywką. Ma też działanie odstresowujące, jeśli dobrze wybierzemy zakres swoich obowiązków. Meble kuchenne najczęściej zajmują niemal całą przestrzeń w pomieszczeniu.

To one grają pierwsze skrzypce i to też meble najszybciej tracą swój blask. Warto więc odnowić ich powłokę. Możesz tego dokonać nakładając lakier, farbę czy zmieniając uchwyty.

Dobierz wszystko według swoich preferencji i wystroju w kuchni. Może zainteresują Cię marokańskie uchwyty, czy lekko złotawy lakier? Dla minimalistów polecamy betonowe imitacje do wykończenia mebli.

Meble i przedmioty używane

 • Obecnie znalezienie niecodziennych kąsków do aranżacji wnętrz jest bardzo proste. Sprzedawane są w internecie bądź na pchlim targu. Używane elementy, nieco vintage, z piękną historią – wspaniale komponują się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. To świetny sposób na oszczędzanie!
 • Pamiętaj, że kupując używane rzeczy należy podejmować negocjacje, targować się niemal jak na marokańskim targu. Sprzedający specjalnie zawyżają cenę na początku, aby dobić z Tobą targu. Istnieje cały szereg aplikacji mobilnych, które pomogą Ci śledzić najlepsze oferty.
 • Nie zapominajmy też o wielkich wyprzedażach, w centrach komercyjnych. Wielokrotnie świetne oferty pozwalają kupić meble i przybory za połowę ceny!

Rozważ wszystkie te możliwości przed podjęciem decyzji o remoncie.

Rękodzieło wykonane samodzielnie

Własnoręcznie wykonane dzieła zawsze przynoszą nam najwięcej satysfakcji. Stare meble, skrzynki na owoce, drewniane palety, puste słoiki, szklane butelki i wazy – wszystko to możemy poddać recyklingowi. Tak aby nic nie zmarnowało się, nadając jednocześnie nowy wymiar naszej kuchni.

rustykalna ozdoba kuchnia renowacja

Materiały pochodzące z recyklingu też świetnie odnajdą się przy renowacji. Nie trzeba wydawać pieniędzy, a do tego wnętrze zyskuje bardzo personalny charakter.

Nawet nie wiesz ile potencjału skrywają w sobie zwyczajne przedmioty. Być może nigdy nie przyszło Ci do głowy wykorzystanie pewnych rzeczy, ale jeśli dobrze się rozejrzysz, uzyskasz darmowe akcesoria do nowej kuchni.

Renowacja kuchni – szybkie i ekonomiczne zmiany

Przedstawiamy Ci listę szybkich, niedrogich i efektownych sposobów na zmiany i odnowę w kuchni.

 • Przede wszystkim nie czekaj aż kuchnia będzie w bardzo złym stanie. Krok po kroku zmieniaj stopniowo pewne rzeczy i utrzymuj jej czystość.
 • Przemaluj, bądź polakieruj meble w kuchni. Możesz tez obkleić je kolorowym winylem. 
 • Diabeł tkwi w szczegółach – powieś na ścianie dużą tablicę, bądź pomaluj ścianę farbą tablicową. Dzięki temu nadasz kuchni nowoczesnego i oryginalnego wyglądu. Ponadto możesz zostawić na niej miłe słowa dla swoich domowników, czy zapisać ulubione przepisy.
 • Jeśli wolisz, możesz też umieścić białą tablicę, do której przyczepisz pocztówki i zdjęcia na magnesach.
 • Świetnym i prostym rozwiązaniem są też: wspomniany winyl i nowoczesne tapety. Efekty widoczne będą natychmiast.
 • Pewnie o tym nie pomyślałeś, ale kuchnia może zmienić się też dzięki dywanom. Co więcej ochronią one podłogę przed tłuszczem i zanieczyszczeniami.
 • Pomyśl nad dodaniem kwiatów do swojego wnętrza.

To tylko kilka pomysłów, które nie obciążą Twojego domowego budżetu. Oczywiście wszystko zmienia się w zależności od wielkości kuchni i posiadanych mebli. Zawsze istnieją jednak ekonomiczne sposoby, które zastąpią drogie dodatki z ekskluzywnych sklepów. Poproś rodzinę i przyjaciół o pomoc w odnawianiu mebli. To świetny pretekst aby wspólnie spędzić czas.

Niedroga renowacja kuchni jest możliwa! Wystarczy odrobina chęci.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.