Renowacja kuchni - łatwo i bez wydawania pieniędzy

23 Maj, 2020
Miejsce, które kojarzy się z rodzinnym ciepłem - kuchnia. Narażona jest na szereg zanieczyszczeń, które odbierają jej blask. Poznaj prosty sposób na odnowę kuchennej przestrzeni, bez wydawania zbyt wielu pieniędzy. Wystarczy odrobina kolorowego winylu. 

Kuchnia stanowi epicentrum naszego domu. Jest przestrzenią najczęściej używaną, bowiem to w niej właśnie gromadzi się rodzina aby spędzać wspólnie czas, przy ulubionych potrawach. Renowacja kuchni od czasu do czasu jest niezbędna, aby nadać jej utracony blask.

Wszelkie użytkowanie kuchennej przestrzeni – zostawia na niej swój ślad. Tłuszcz, dym przy gotowaniu, świadectwo naszych kulinarnych wyczynów znajdziemy na płytkach, meblach i przyborach kuchennych.

Zauważyłeś, że niezbędna jest renowacja kuchni? W tym artykule przytaczamy kilka przydatnych, skutecznych i niedrogich w wykonaniu sposobów na przywrócenie blasku tego pomieszczenia.

Najczęściej boimy się zmian w domu, bowiem zazwyczaj łączą się z masą pracy i dużymi kosztami. Zazwyczaj unikamy gruntownych przemian. Nie chcemy burzyć ścian i zrywać podłóg, prawda?

Dlatego powinniśmy znaleźć inne sposoby na odnowę naszej przestrzeni. Tym sposobem, między innymi może być zamalowywanie i maskowanie istotnych problemów. Ważne jest, aby uzyskać czysty i estetyczny efekt.

Rozwesel swoją przestrzeń kilkoma trikami, które poznasz w tym artykule. Pamiętaj, że renowacja kuchni jest możliwa i to bez nakładu ogromnych pieniędzy.

Renowacja kuchni – ekonomiczne pomysły i wskazówki

Oczywiście nieuniknione jest wydanie pewnej ilości pieniędzy przy odnowie mieszkania. Jednakże koszty te można zminimalizować, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka wskazówek. Oto one!

tradycyjna renowacja kuchnia

 • Przede wszystkim pamiętaj, że ściany możesz pomalować samodzielnie. To samo tyczy się położenia płytek.
  Jeśli poświęcisz odpowiednią ilość czasu i zdobędziesz niezbędną dawkę cierpliwości – możesz samodzielnie uzyskać doskonałe wykończenie. Zmiana koloru ścian potrafi odmienić całe otoczenie. Efekt jest natychmiastowy.
 • Niestety tłuszcz, kurz i brud bardzo szybko gromadzą się w kuchennych zakamarkach. Odmalowanie ścian pomoże odzyskać świeżość i czystość kuchni.
 • Możesz pomalować też płytki, deski czy ściany. Jeśli nie potrafisz zrobić tego sam, na pewno ktoś w rodzinie posiada takie umiejętności. Co więcej, to świetna zabawa!
  Potraktuj to jako towarzyską inicjatywę. Wystarczy kupić tylko niezbędne farby i materiały.
  Znajdź zaufany sklep, w którym ceny nie są wygórowane. Ustal też dokładną powierzchnię, do której potrzebować będziesz danych produktów.
 • Oczywiście przed malowaniem ochroń meble i urządzenia za pomocą tworzyw sztucznych (folii). Możesz wykorzystać też stare prześcieradła i koce.

Przeczytaj też: Łazienka – co robisz źle? 5 błędów, kiedy ją urządzasz

Renowacja kuchni – odzyskaj stare meble

Odnowa mieszkania wiąże się z ekscytacją i niezwykłą rozrywką. Ma też działanie odstresowujące, jeśli dobrze wybierzemy zakres swoich obowiązków. Meble kuchenne najczęściej zajmują niemal całą przestrzeń w pomieszczeniu.

To one grają pierwsze skrzypce i to też meble najszybciej tracą swój blask. Warto więc odnowić ich powłokę. Możesz tego dokonać nakładając lakier, farbę czy zmieniając uchwyty.

Dobierz wszystko według swoich preferencji i wystroju w kuchni. Może zainteresują Cię marokańskie uchwyty, czy lekko złotawy lakier? Dla minimalistów polecamy betonowe imitacje do wykończenia mebli.

Meble i przedmioty używane

 • Obecnie znalezienie niecodziennych kąsków do aranżacji wnętrz jest bardzo proste. Sprzedawane są w internecie bądź na pchlim targu. Używane elementy, nieco vintage, z piękną historią – wspaniale komponują się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. To świetny sposób na oszczędzanie!
 • Pamiętaj, że kupując używane rzeczy należy podejmować negocjacje, targować się niemal jak na marokańskim targu. Sprzedający specjalnie zawyżają cenę na początku, aby dobić z Tobą targu. Istnieje cały szereg aplikacji mobilnych, które pomogą Ci śledzić najlepsze oferty.
 • Nie zapominajmy też o wielkich wyprzedażach, w centrach komercyjnych. Wielokrotnie świetne oferty pozwalają kupić meble i przybory za połowę ceny!

Rozważ wszystkie te możliwości przed podjęciem decyzji o remoncie.

Rękodzieło wykonane samodzielnie

Własnoręcznie wykonane dzieła zawsze przynoszą nam najwięcej satysfakcji. Stare meble, skrzynki na owoce, drewniane palety, puste słoiki, szklane butelki i wazy – wszystko to możemy poddać recyklingowi. Tak aby nic nie zmarnowało się, nadając jednocześnie nowy wymiar naszej kuchni.

rustykalna ozdoba kuchnia renowacja

Materiały pochodzące z recyklingu też świetnie odnajdą się przy renowacji. Nie trzeba wydawać pieniędzy, a do tego wnętrze zyskuje bardzo personalny charakter.

Nawet nie wiesz ile potencjału skrywają w sobie zwyczajne przedmioty. Być może nigdy nie przyszło Ci do głowy wykorzystanie pewnych rzeczy, ale jeśli dobrze się rozejrzysz, uzyskasz darmowe akcesoria do nowej kuchni.

Zobacz też: Meble z recyklingu – 8 pomysłów, które możesz zrobić w domu

Renowacja kuchni – szybkie i ekonomiczne zmiany

Przedstawiamy Ci listę szybkich, niedrogich i efektownych sposobów na zmiany i odnowę w kuchni.

 • Przede wszystkim nie czekaj aż kuchnia będzie w bardzo złym stanie. Krok po kroku zmieniaj stopniowo pewne rzeczy i utrzymuj jej czystość.
 • Przemaluj, bądź polakieruj meble w kuchni. Możesz tez obkleić je kolorowym winylem. 
 • Diabeł tkwi w szczegółach – powieś na ścianie dużą tablicę, bądź pomaluj ścianę farbą tablicową. Dzięki temu nadasz kuchni nowoczesnego i oryginalnego wyglądu. Ponadto możesz zostawić na niej miłe słowa dla swoich domowników, czy zapisać ulubione przepisy.
 • Jeśli wolisz, możesz też umieścić białą tablicę, do której przyczepisz pocztówki i zdjęcia na magnesach.
 • Świetnym i prostym rozwiązaniem są też: wspomniany winyl i nowoczesne tapety. Efekty widoczne będą natychmiast.
 • Pewnie o tym nie pomyślałeś, ale kuchnia może zmienić się też dzięki dywanom. Co więcej ochronią one podłogę przed tłuszczem i zanieczyszczeniami.
 • Pomyśl nad dodaniem kwiatów do swojego wnętrza.

To tylko kilka pomysłów, które nie obciążą Twojego domowego budżetu. Oczywiście wszystko zmienia się w zależności od wielkości kuchni i posiadanych mebli. Zawsze istnieją jednak ekonomiczne sposoby, które zastąpią drogie dodatki z ekskluzywnych sklepów. Poproś rodzinę i przyjaciół o pomoc w odnawianiu mebli. To świetny pretekst aby wspólnie spędzić czas.

Niedroga renowacja kuchni jest możliwa! Wystarczy odrobina chęci.