Malowanie ścian - błędy, których należy unikać

Twoje ściany potrzebują nowego koloru, lekkiego odświeżenia? Jeśli zamierzasz pomalować je samodzielnie, pamiętaj aby wybrać wysokiej jakości materiały, które pozwolą cieszyć się efektem przez wiele lat. Istotne jest też przestrzeganie pewnych zasad.
Malowanie ścian - błędy, których należy unikać

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia, 2023

Z biegiem czasu nasz dom traci swój koloryt i domaga się małego remontu. Jeśli chcesz zaoszczędzać na fachowcach, pamiętaj aby mimo wszystko zainwestować w odpowiednie materiały. Przede wszystkim należy też zainwestować swój czas w naukę. Malowanie ścian nie jest trudne, jednak wymaga pewnych umiejętności i precyzji.

Istnieje wiele technik, dzięki którym malowanie ścian staje się procederem łatwym i efektywnym. Weź pod uwagę przedstawione w tym artykule wskazówki, zanim przejdziesz do działań.

Malowanie ścian, przede wszystkim może stanowić świetną zabawę, towarzyskie wydarzenie a nawet relaksujące zajęcie. Znajdziesz w nim szansę na zacieśnienie rodzinnych więzi, gdyż każdy członek rodziny bez względu na wiek będzie pomocny w tym procederze.

Jednak jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i nie wiemy od czego zacząć – malowanie staje się koszmarem. Nie ma bowiem nic bardziej irytującego niż działania, które zabierają czas a nie przynoszą efektów. Nie chcesz przecież stracić pieniędzy, czasu i energii, jednocześnie niszcząc ściany swojego domu.

W tym artykule znajdziesz pomocne informacje, które dodadzą Ci odwagi, aby podjąć się tego zadania. Malowanie oczekiwać będzie od Ciebie konsekwencji i skupienia. Tylko wtedy uzyskasz dobry wynik.

Malowanie ścian – błędy, których należy unikać

Poniżej poznasz listę najczęściej popełnianych błędów, które towarzyszą malowaniu ścian w domu. Staraj się ich kategorycznie unikać.

malowanie ścian kolory farby

Błąd 1: Brak listy potrzebnych materiałów

Rozpoczęcie malowania bez dobrego planu może utrudnić nam remont. Często okazuje się, że zapomnieliśmy o istotnym, niezbędnym elemencie już w trakcie malowania. Pozostawienie ścian pomalowanych do połowy może przynieść nieestetyczny efekt.

Nie wiesz czego potrzebuje początkujący malarz, przeprowadzający remont w swoim domu? Podpowiemy Ci co powinno znaleźć się na Twojej liście niezbędnych materiałów.

  • Oblicz powierzchnię, która nadaje się do malowania. W sklepie poproś radę fachowca co do ilości farby, potrzebnej do pokrycia ścian.
  • Wałki do malowania, odpowiednie do rodzaju ścian.
  • Wysuwany uchwyt, który pozwoli Ci dosięgnąć do sufitu.
  • Bezpieczna drabina lub dowolny stołek, który pomoże Ci dotrzeć na dowolną wysokość.
  • Taśma malarska.
  • Duże wiadro.
  • Specjalny pędzel do malowania rogów i wnęk.
  • Ochronna folia na meble i podłogi.
  • Stare ubrania. Takie, na których już Ci nie zależy.

Błąd 2: Oszczędzanie na materiałach

Nawet jeśli zauważysz fantastyczną ofertę cenową, która będzie jednak kosztować Cię jakość wykonania remontu – wybierz droższe, lepsze materiały.

Nie chodzi o snobistyczne zachcianki, ale o wytrzymałość i długowieczność Twojej pracy. Może okazać się, że przy produktach niższej jakości, nie osiągniesz oczekiwanego wyniku.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na remoncie, możesz zdecydować się na połączenie farb z tapetą. Czasami takie rozwiązanie okazuje się dużo bardziej ekonomiczne.

Błąd 3: Ochrona podłogi – plastik i gazety

W celu zabezpieczenia podłogi w domu nie zaleca się stosowania plastikowych produktów czy gazet. Przede wszystkim, łatwo jest mimo wszystko pobrudzić niechciane obszary domu. Chociażby roznosząc na butach farbę.

Wbrew powszechnym przekonaniom, doskonałym sposobem na zabezpieczenie mieszkania przed roznoszeniem farby, będzie rozłożenie na podłodze starych koców i niepotrzebnych szmatek, np. skrawków prześcieradeł. Wszystko przymocuj do stabilnego obszaru.

Błąd 4: Malowanie i brak ochrony mebli

Wszystko wydaje Ci się proste, bowiem ściana, którą zamierzasz pomalować nie jest ograniczona ani zastawiona żadnymi meblami? Nic bardziej mylnego. Nadal trzeba pamiętać o zabezpieczeniu pobliskich mebli, przed ewentualnymi plamami. Przykryj je tworzywem sztucznym, np. ochronną folią. Nie zapominaj, że farba bardzo łatwo roznosi się po pomieszczeniach.

To samo tyczy się drzwi, framug czy okien. Krótko mówiąc, każdy przedmiot i powierzchnia, która może zostać poplamiona – powinna być przykryta. Miej rozwagę i pamiętaj, że nie jesteśmy profesjonalistami w remontach. Wypadek przy pracy może zdarzyć się każdemu.

Błąd 5: Wybór kolorów, które lubimy i malowanie ścian

Czy to oznacza, że mamy wybierać kolory, których nie lubimy? Nie. Być może jednak Twoim ulubionym kolorem jest czerwień albo mocna fuksja. Nie są one jednak odpowiednimi barwami, w kontekście malowania ścian domu. Szczególnie jeśli w grę wchodzą ściany sypialni czy jadalni. Udowodniono, że tak mocne kolory nie mają dobrego wpływu na nasze samopoczucie. 

Idealnym rozwiązaniem jest więc wykonanie testu kolorystycznego i odnalezienie odcienia, który najlepiej pasuje do wystroju, naszych mebli i naszego samopoczucia. 

Pobierz próbkę koloru, który Cię interesuje i wykonaj test. Zależy nam na podjęciu dobrej decyzji.

Błąd 6: Wszechobecna biel

Istnieją osoby, którym marzy się, żeby wszystkie ściany w domu miały biały kolor. Czystość, nieskazitelność, delikatność i neutralność, a przy tym doza klasycznej elegancji. Owszem, jednakże efekt ten nie potrwa długo. Trudno jest utrzymać białe ściany wolne od zanieczyszczeń i zadrapań.

Z drugiej zaś strony, pomalowanie ścian białych kolorem należy do jednego z najłatwiejszych zadań podczas remontu. Kolor ten bowiem nie wymaga od nas szczególnej precyzji.

Ponadto biel rozjaśnia naszą domową przestrzeń. Wiąże się jednak z ryzykiem, iż kolejny remont będzie trzeba przeprowadzić w najbliższej przyszłości. Zaleca się więc, aby stosować jasne barwy takie jak: biała czekolada, jasna żółć, czy kawa z mlekiem. Nadadzą mieszkaniu charakteru i nie będą wymagały tak szczególnej ostrożności w konserwacji.

Błąd 7: Każdy pokój w innym kolorze

Nasz szalony temperament powinniśmy wyrażać jak najczęściej to możliwe, jednak nie w postaci kolorowego mieszkania. Popadanie ze skrajności w skrajność może odbić się na naszym samopoczuciu.

Być może masz małe dzieci, którym chcesz zaoferować barwne dzieciństwo. Oczywiście, pokój dziecka może być mocnym, barwnym akcentem w domu. Jednak powstrzymaj swoją wyobraźnię. Nie należy malować wszystkich pomieszczeń na odmienne kolory.

Pokój dziecięcy jest uznawanym wyjątkiem. Cała reszta domu powinna utożsamiać harmonię i barwny balans. Zależy nam, aby zachować przytulną, estetyczną aranżację.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy tylko niektóre, z najczęściej popełnianych błędów przy samodzielnym remoncie w domu. Malowanie ścian może okazać się doskonałą rozrywką, wystarczy trzymać się kilku zasad.

Zwróć uwagę na wymienione wskazówki i pamiętaj o odpowiednich materiałach. Wysoka jakość produktów to 80 % sukcesu.
Podziel się ze swoimi domownikami wątpliwościami i wskazówkami. Powodzenia!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.