Dekoracja przedpokoju – kilka wskazówek

Aby uniknąć sytuacji, w której przejścia między pomieszczeniami w domu pozostaną nagie i pozbawione życia, trzeba wiedzieć, jak je udekorować. Odkryj poniżej kilka kluczy, które sprawią, że dekoracja przedpokoju całkowicie go odmieni.
Dekoracja przedpokoju – kilka wskazówek

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dlaczego dekoracja przedpokoju jest istotnym elementem dbałości o miejsce, w którym mieszkamy? Z przedpokoju mamy dostęp do różnych pomieszczeń, dlatego są to miejsca, przez które często przechodzimy. Często jednak zapominamy, że przejścia są częścią domu, którą również należy ozdobić.

Choć nie są one priorytetem, nie zaszkodzi poświęcić im trochę uwagi w odpowiednim momencie. Dekoracja przedpokoju sprawi również, że przejścia między pokojami będą przyjemniejsze.

Kiedy wyobrażamy sobie dekorację przejść, zwykle myślimy tylko o jednej rzeczy: o obrazach na ścianie. I trzeba szczerze przyznać, że naprawdę zieje nudą, gdy tylko wyobrazimy sobie długi przedpokój z idyllicznymi malowidłami, które nigdy nie zachęciły nas do zatrzymania się i poświęcenia im choćby minuty.

Drugim elementem, który przychodzi na myśl, jest typowy stolik z rodzinnymi fotografiami.

Repliki obrazów Moneta można umieszczać w bardziej odpowiednich miejscach niż w przejściach. Dekoracja przedpokoju, która nada mu znacznie atrakcyjniejszą i “zabawniejszą” formę, musi się zacząć od samoanalizy.

Najlepiej jest zdobyć się na uczciwość wobec siebie i wybrać elementy na tyle atrakcyjne, że przechodząc zechcemy poświęcić chwilę, by na nie popatrzeć, lub ich użyć. A zatem jakie ozdoby należy wybrać?

Dekoracja przedpokoju – elementy dekoracyjne

  • Lustro. Tak, podczas dekoracji przedpokoju, zazwyczaj najlepiej sprawdza się lustro, ponieważ daje poczucie przestronności i jasności. Należy zauważyć, że lustro można umieścić razem ze stołem pod spodem lub bez niego.
  • Stół. Powinien być raczej wąski i bez szuflad, ponieważ stoły z szufladami sprzyjają skłonności do przechowywania rzeczy, które następnie popadają w zapomnienie. A nasza dekoracja przedpokoju ma wnosić życie do przejść. Powierzchni stołu nie trzeba zatem zapełniać zdjęciami ani dodatkami. Wystarczy umieścić fajny bieżnik i kilka oryginalnych elementów.
  • Średnie i duże przedmioty dekoracyjne. Jeśli nasz przedpokój jest dość szeroki, możemy umieścić akcesoria o średnim lub dużym rozmiarze. Dekoracja przedpokoju może w takim przypadku obejmować na przykład zabytkowe lampy, duży wazon (z kwiatami, gałęziami lub w połączeniu z innymi wazami o różnych rozmiarach), kule z drewnianych gałęzi i tak dalej.
Przedpokój
  • Lampa. Są ludzie, którzy lubią umieszczać kolorowe lampy, bardzo dekoracyjne, których wykończenie przykuwa uwagę. Jeśli tak jest w naszym przypadku, spróbujmy ograniczyć wykorzystanie pozostałych dodatków. W ten sposób lampa będzie się wyróżniała jako główny element dekoracji.
  • Oczywiście, należy uważać, aby zainstalować ją na takiej wysokości, by zawsze znajdowała się na linii wzroku osób przechodzących przez korytarz! Jeśli zdecydujemy się na prostą lampę, postarajmy się, by dawała dobre oświetlenie, które uwypukli walory dekoracyjne wszystkich elementów ozdobnych.
  • Dywan. To kolejny świetny pomysł, by dekoracja przedpokoju była intrygująca i klimatyczna. Ładny dywanik na wąskim przejściu może sprawić, że dom będzie bardziej przytulny i ciepły. Taki element może również wprowadzić wspólną płaszczyzną do ogólnego wystroju domu.
  • Malowanie lub tapetowanie. Jeśli nasze przejścia są szerokie i chcemy nadać im charakter i kolor, możemy ozdobić ściany tapetą według naszych upodobań lub warstwą farby o wyrazistym kolorze. Innym dobrym pomysłem jest użycie obu elementów, aby trochę “przełamać” wizualną ciągłość i osiągnąć dynamikę.
  • Malowidła ścienne lub fototapety. W dzisiejszych czasach istnieją fototapety, które przedstawiają zdjęcia bardzo ładnych krajobrazów. Na pierwszy rzut oka często tworzą iluzję, że korytarz się nie kończy, ale przechodzi w naturalną przestrzeń. Najlepszą rzeczą w tego typu elementach jest to, że można je dostosować do osobistych preferencji.

Dekoracja przedpokoju – pomysły

Dobrym pomysłem na udekorowanie korytarza jest wybranie jednego elementu na główną ozdobę. Na przykład, jeśli skupimy się na świeczniku, który zawieszamy pośrodku nawy, możemy pomalować sufit jasnym odcieniem i dodać kilka błyszczących elementów, aby po włączeniu światła symulować kamienie szlachetne lub odległe “gwiazdy”.

Jak najlepiej dobrać paletę kolorów? Jeśli świecznik jest złoty lub koloru ochry, najlepiej będzie się komponował z przedpokojem pomalowanym na jasnoniebieski odcień i z jeszcze jaśniejszym kolorem na suficie. Bardzo dobrze prezentują się też kolory bladoróżowe.

Fototapeta

Innym pomysłem, dzięki któremu dekoracja przedpokoju będzie przyciągać uwagę jest wykorzystanie kontrastu. Na przykład poprzez pozostawienie ścian w kolorze białym lub w jednym neutralnym kolorze i położenie różnobarwnego dywanu, który zwróci uwagę nie tylko wzorem, ale również swoją fakturą.

Zrezygnujmy z akcesoriów i postawmy na końcu korytarza kosz z poduszkami o różnej wielkości i kolorze. Rezultat będzie bardzo przytulny.

Dodatkowe elementy

Można również umieścić wymienione wcześniej przedmioty: lampę, lustro i stół, ale starając się, aby jeden z nich zdecydowanie różnił się od tego, co jesteśmy przyzwyczajeni oglądać. Na przykład, zamiast umieszczać kwadratowe, okrągłe lub owalne lustro z prostą ramą, możemy umieścić lustro, które ma inny kształt lub którego ramka przyciąga uwagę.

Oczywiście na stole umieścimy niewiele elementów, takich jak: para świec, drewniana figura lub roślina.

Ostatnie słowo co do tego, jaką formę przybierze dekoracja przedpokoju w Twoim domu, zawsze będzie należeć do Ciebie. Ty sama najlepiej znasz tę przestrzeń i wiesz, co chcesz z nią zrobić. Jakie będzie więc rozwiązanie, jeśli te pomysły zwróciły Twoją uwagę, ale nie pasują do Twoich korytarzy?

Nie bój się eksperymentować i dokonaj niezbędnych adaptacji. Jedna idea może się stać inspiracją do następnej, dając dużo lepszy efekt, niż możesz sobie wyobrazić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.