Lampa solna – 5 powodów, dla których warto ją mieć

Lampa solna to wydrążona bryła soli, która służy nie tylko do celów dekoracyjnych, ale także pomaga utrzymać odpowiedni przepływ pozytywnej energii w pomieszczeniach.
Lampa solna – 5 powodów, dla których warto ją mieć

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Bez względu na to, jak czyste jest powietrze w miejscu Twojego zamieszkania, pamiętaj, że zawsze znajdują się w nim liczne bakterie, które każdego dnia wnikają do naszego organizmu i je zanieczyszczają. Oryginalna lampa solna pomoże Ci ograniczyć obecność chorobotwórczych drobnoustrojów w Twoim domu.

Czy wiesz, co to jest lampa solna i na czym polega jej działanie? Taka lampa to kawałek naturalnej bryły soli utworzonej w wyniku procesu zachodzącego przez ostatnie 250 milionów lat. Wbrew nazwie, lampa solna niewiele ma wspólnego z popularną solą kuchenną.

Chociaż oryginalnie lampy solne są produktem polskim, te które dziś zalewają rynek to konkurencyjne, o znacznie niższej jakości, produkty importowane z Himalajów, głównie z Pakistanu. Te dekoracyjne i lecznicze bryły są wydobywane w kopalniach soli kamiennej. Jako że są produktami w 100% naturalnymi, każda z nich ma unikatowy kształt, rozmiar i teksturę.

Odkryj niesamowite właściwości lamp solnych. Stały się one jednym z ulubionych elementów dekoracji ekspertów w dziedzinie domowej harmonii Feng Shui. Oprócz tego, że upiększają wnętrza, dodatkowo przyczyniają się do oczyszczenia energii. Przywracają także harmonię w domu, działają odprężająco na nasz organizm, łagodzą stres, depresję, zaburzenia snu…

Lampa solna i jej zastosowania

Lampa solna to wydrążona w środku bryła soli, w której wnętrzu umieszcza się żarówkę lub świeczkę. Jej podstawowe zastosowanie ma charakter dekoracyjny. Taka lampa ma bardzo oryginalny wygląd i pięknie oświetla – żółtym lub pomarańczowo-różowym światłem – całe pomieszczenie.

W Polsce pierwsze lampy solne były dziełem górników-artystów z kopalni soli w Wieliczce. Początkowo takie lampy stanowiły autentyczne dzieło sztuki. Dopiero po kilkudziesięciu latach (w latach osiemdziesiątych XX wieku) zaczęto je produkować na masową skalę.

Lampiony z himalajskiej soli

Dzisiejsze lampy solne pochodzą z Kopalni Soli Kłodawa lub – znacznie częściej – z Pakistanu i Iranu, gdzie również znajdują się złoża soli kamiennej.

Obok cech natury estetycznej, lampa solna posiada również inne, cenne właściwości. Sól kamienna jest bowiem źródłem cennych minerałów, takich jak lit, halit i selenit. Inną, ciekawą cechą lamp solnych jest to, że naturalna bryła soli kamiennej ma zdolność do emitowania ze swej powierzchni jonów ujemnych, które:

 • Pozytywnie wpływają na układ krążenia
 • Usprawniają procesy trawienne
 • Wzmacniają układ odpornościowy organizmu
 • Pomagają w naturalny sposób oczyścić górne drogi oddechowe

Lampa solna – jakie są jej zalety?

1. Obniża ryzyko wystąpienia alergii i chorób górnych dróg oddechowych

Lampa solna zawiera w swoim składzie cenne minerały, które bardzo korzystnie wpływają na zdrowie górnych dróg oddechowych. Poprzez umieszczenie takiej lampy w pokoju obniżysz ryzyko wystąpienia rozmaitych alergii, gdyż chemiczna kompozycja soli kamiennej w naturalny sposób oczyszcza powietrze z cząsteczek kurzu, grzybów i pleśni.

Sól kamienna, bez względu na to czy z Polski, czy z Himalajów, znakomicie odkaża drogi oddechowe oraz pomaga zachować ich zdrowie, zwłaszcza w okresach zwiększonego zachorowania na przeziębienie i grypę.

Lampa solna okazuje się wielkim sprzymierzeńcem również w przypadku leczenia astmy.

Oryginalna lampa solna

Kiedy bryła soli zaczyna się rozgrzewać pod wpływem ciepła płomienia lub żarówki, wówczas „aktywuje” się jej moc odkażania powietrza z bakterii i innych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Emitowane z powierzchni jony ujemne eliminują niekorzystne dla organizmu jony dodatnie.

2. Odblokowuje przepływ pozytywnej energii w pomieszczeniach

Plaża, wodospady, fontanny, wieś, góry… Wszystkie te miejsca sprzyjają uwalnianiu się negatywnych jonów do atmosfery. Ogólnie mówiąc, panuje w nich pozytywna energia, która uzdrawia organizm i w naturalny sposób dodaje witalności.

W przypadku lamp solnych możemy mówić o podobnym zjawisku. Po rozgrzaniu emitują one ujemne jony, które zwiększają zawartość tlenu w powietrzu. Co więcej, oczyszczają umysł, zwiększają koncentrację, poprawiają samopoczucie oraz sprawiają, że zachowujemy czujność wobec wszelkiego rodzaju zagrożeń.

Już krótka sesja odpoczynku w świetle lampy solnej naładuje Cię pozytywną energią i sprawi, że z chęcią i zaangażowaniem będziesz wykonywać swe codzienne obowiązki.

3. Ułatwia zasypianie

Kiedy powietrze jest przeładowane jonami dodatnimi, nasz organizm reaguje na nie zaburzeniami prawidłowego krążenia krwi. No naszego mózgu nie dociera wówczas wystarczająca ilość tlenu.

Konsekwencją tego typu zaburzeń są problemy z zasypianiem oraz bezsenność. Staraj się więc na kilka godzin przed pójściem spać zapalić lampę solną. Oczyści ona powietrze w Twoim domu i wyeliminuje z niego szkodzące zdrowemu snowi jony dodatnie.

Śpiąca kobieta relaks lampa solna

4. Poprawia koncentrację

Uwalniane przez rozgrzaną bryłę soli jony negatywne w naturalny sposób stymulują produkcję serotoniny, czyli substancji odpowiedzialnej za dobre samopoczucie, poczucie szczęścia oraz koncentrację mózgu na wykonywanych czynnościach.

Zapalanie każdego dnia na kilka godzin solnej bryły to wspaniały nawyk, który sprawi, że zawsze będziesz w dobrym humorze. Lampa solna emituje bowiem minerały, które naturalnie łagodzą objawy depresji i przygnębienia, w zamian kreując aurę szczęścia i odprężenia.

W takich warunkach nasz umysł pracuje dużo wydajniej i potrafi maksymalnie skupić się na wykonywanych czynnościach. Stąd też używanie solnej lampy jest zalecane osobom uczącym się oraz wszystkim, których praca wymaga skrupulatności i skupienia.

5. Przyspiesza przemianę materii

Zawarte w lampie solnej minerały, zwłaszcza z soli himalajskiej, w naturalny sposób poprawiają funkcje układu pokarmowego. Między innymi przyspieszają przemianę materii, poprawiają ruchy robaczkowe jelit oraz usprawniają krążenie krwi.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że nasz metabolizm funkcjonuje na najwyższych obrotach, a jelita łatwiej i szybciej przyswajają dostarczane mu substancje odżywcze.

Zapalone lampy solne

Warto podkreślić, że funkcjonowanie naszego układ pokarmowego jest ściśle związane z działaniem systemu nerwowego i hormonalnego. Lampa solna bardzo korzystnie wpływa na ich zdrowie, a zatem – pośrednio – dba również o prawidłowe zachodzenie procesów trawiennych.

Dodatkowe zalecenia

 • Utrzymuj czystość w domu. Regularnie ścieraj kurze. Staraj się przecierać lampę solną wilgotną chusteczką przynajmniej co trzy dni.
 • Nigdy nie umieszczaj lampy solnej w pobliżu źródła wody. Pamiętaj, że jest ona z soli i w wyniku zalania może się rozpuścić.
 • Staraj się włączać lampę solną najczęściej, jak to możliwe. Im więcej cennego światła, tym skuteczniej oczyścisz powietrze w swoim domu i naładujesz je pozytywną energią.
 • Jeśli chcesz, możesz umieścić w domu więcej niż jedną lampę solną. Ich nadmiar w żaden sposób nie szkodzi organizmowi. Idealnie, gdy na każde cztery metry kwadratowe przypadnie jedna lampa solna.
 • Jeśli z jakichś powodów przestaniesz używać lampę solną przez krótszy lub dłuższy okres czasu, przechowuj ją w plastikowej torbie.

Gdzie można kupić lampę solną?

Lampy solne to produkty powszechnie dostępne. Można je nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, zielarskich, aptekach, a także zakupić online. Ich cena zależy głównie od wielkości i wagi poszczególnej bryły soli. W większości przypadków ich waga wynosi około 2 kilogramów.

Nie ma na co czekać – kup swoją lampę i już od dziś ciesz się zdrowiem i pozytywną energią w swoim domu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Llerandi Cruz M. El uso de los iones negativos como complemento a la terapia psicológica con el propósito de mejorar estado de ánimo depresivo o depresión. Universidad del Turabo (Puerto Rico), ProQuest Dissertations Publishing, (2017)
 • Rodríguez Picazo A. Meteorología y salud. (1978)
 • Healthline.com Himalayan Salt Lamps: Benefits and Myths [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/himalayan-salt-lamp-benefits
 • Healthline.com Salt Lamps: Your Questions Answered [Online] Available at: www.healthline.com/health/under-review-salt-lamps

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.