Wybielanie odzieży i usuwanie plam za pomocą aspiryny

Aby jak najskuteczniej wybielić ubrania, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj odzieży, jaką zamierzasz oczyścić i dobrać do niego odpowiednio gorącą lub zimną wodę.
Wybielanie odzieży i usuwanie plam za pomocą aspiryny

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Prawie każdy z nas ma jedno lub więcej białych ubrań w swojej szafie. Wiąże się to albo z koniecznością noszenia ich do pracy, albo też dlatego, że po prostu jest to znakomity sposób, aby efektownie uzupełnić praktycznie dowolny styl ubioru. Jednak największym z reguły problemem wiążącym się z białą odzieżą jest to, że już po kilku użyciach niezbędne będzie jej wybielanie.

Niektórzy ludzie starają się nie nosić zbyt często białych ubrań, między innymi z uwagi na chęć uniknięcia powstania na nich plam potu powodujących niepożądane od strony estetycznej żółknięcie materiału.

I choć typowa pralka może pomóc usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia odzieży, które są wynikiem kontaktu z otoczeniem, to jednak prawie niemożliwe jest skutecznie wybielanie tkaniny.

Standardowe środki piorące nie pozwalają uniknąć utraty tej pierwotnej bieli, dla której przede wszystkim nosimy chętnie ubrania w tym kolorze.

Dobrą jednak wiadomością jest to, że przy użyciu dostępnie powszechnie produktów można bez żadnych przeszkód nosić na okrągło białe brania.  I nie ma przy tym potrzeby stosowania agresywnych środków chemicznych niezbędnych do utrzymania ich w dobrym stanie.

Pokruszona aspiryna

Jednym z takich środków, które każdy z nas ma w swoim domu jest aspiryna. Dzięki jej właściwościom można w naturalny sposób wybielić swoje ubrania, bez narażania delikatnych tkanin na działanie agresywnych chemikaliów.

Dziś zaprezentujemy Ci podstawowe informacje jej skuteczności, a także jak ją używać podczas standardowego cyklu prania odzieży.

Gorąco zachęcamy do wypróbowania opisanych przez nas sposobów!

Wybielanie i usuwanie plan z ubrań – dlaczego aspiryna jest tak skuteczna?

W ostatnich latach ludzie odkryli różne ciekawe zastosowania aspiryny w domu, oprócz oczywiście doskonałego spełniania roli silnego środka przeciwbólowego i leku przeciwzakrzepowego.

Wprawdzie wiadomo powszechnie, że aspiryna jest jednym z najlepszych leków na ból i ogólne złe samopoczucie, to jednak niektórzy ludzie nie są w stanie sobie wyobrazić, że można ją również zastosować do różnego rodzaju prac domowych.

Moczenie odzieży

Podstawowe zastosowania tego produktu, w tym także jego właściwości lecznicze, są bezpośrednim wynikiem wysokiej zawartości kwasu salicylowego.

Jest to związek chemiczny organicznego pochodzenia, który cechuje się skłonnością do wchodzenia w liczne reakcje z innymi substancjami. W tym konkretnym przypadku, jakim jest wybielanie ubrań, kwas ten wnika w głąb tkanin białych lub kolorowych usuwając zabrudzenia i sprawiając, że w efekcie odzież wygląda jak nowa.

Aspiryna jest szczególnie polecana w przypadku białych koszulek lub bluzek, na których wyraźnie widoczne są żółte plamy potu.

Jej właściwości skutecznie pomagają wyeliminować z tkaniny ten niepożądany ciemniejszy odcień.

Jak należy używać aspiryny w celu usunięcia plam z odzieży i zapewnić jej wybielanie?

Być może jesteś tego całkowicie nieświadoma, ale faktem jest, że najlepsze rozwiązanie pozwalające na skuteczne pranie i wybielanie Twoich białych ubrań pozostaje zazwyczaj schowane gdzieś w tylnej części Twojej domowej apteczki.

Opisywana tutaj procedura zastosowania aspiryny jest doskonałym sposobem na odzyskanie śnieżnobiałej barwy Twojej bielizny lub usunięcie ciemnych plam z kolorowych ubrań.

Składniki

 • 5 aspiryn, w dawkach po 325 mg
 • 2 litry wody

Sposób postępowania

 • Kiedy tylko zauważysz, że Twoje ubrania stają się stopniowo coraz to bardziej szare lub nabierają żółtawego zabarwienia, powinnaś rozpuścić pięć tabletek po 325 mg aspiryny w dwóch litrach ciepłej wody i namoczyć odzież w tak uzyskanym specyfiku.
 • Dobrym pomysłem jest uprzednie pokruszenie tabletek, zanim dodasz je do gorącej wody.
 • Pamiętaj także o tym, aby swoje ubrania moczyć przez co najmniej osiem godzin lub zostawić po prostu na całą noc.
 • Upewnij się, że każdy kawałek tkaniny będzie w pełni zanurzony w wodzie, a jeśli tak się nie stanie, zwiększ ilość wody dodając przy tym do niej kolejną rozpuszczoną tabletkę aspiryny.
 • Innym wygodnym sposobem na wybielanie ubrań jest dodanie wszystkich pięciu tabletek aspiryny do pralki przed uruchomieniem cyklu prania.
 • Ale musisz przy tym upewnić się, że lek najpierw rozpuści się w wodzie.
 • Po zalecanym czasie namaczania wyjmij odzież z płynu, wypierz normalnie w pralce pamiętając o ustawieniu maksymalnego stopnia płukania. Następnie optymalnym rozwiązaniem będzie rozwieszenie ubrań do wyschnięcia na słońcu.

A co zrobić w przypadku, gdy na odzieży znajdują się ślady krwi?

Zachowaj ostrożność, jeśli na Twoim ubraniu znajdują się plamy krwi! W takim przypadku musisz rozpuścić aspirynę w zimnej wodzie przed namoczeniem odzieży.

Plamy krwi
 • Nie używaj w takim przypadku metody wykorzystującej ciepłą wodę. W taki sposób spowodujesz głębsze wniknięcie białek, z których składa się krew w tkaninę. A to sprawi, że cała plama stanie się znacznie trudniejsza, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa do usunięcia.
 • Pamiętaj, aby namoczyć ubranie w zimnej wodzie. A jeśli plama jest sucha, możesz także wetrzeć rozgniecioną na proszek aspirynę bezpośrednio w nią.
 • Pozostawić całość na kilka godzin tak, aby kwas acetylosalicylowy mógł wejść w reakcję z krwią i następnie przejdź do wyprania odzieży w standardowy sposób.
 • Jest wielce prawdopodobne, że nie będziesz w stanie całkowicie wyeliminować brązowego lub czerwonawego odcienia już za pierwszym razem.
 • Ale w takim przypadku wielokrotnie powtórzone wybielanie aspiryną pozwoli na stopniowe rozjaśnianie plamy, a w końcu zniknie ona całkowicie.
 • Unikaj natomiast stosowania kilku różnych produktów chemicznych w tym samym czasie, ponieważ ich połączone działanie może osłabić tkaninę i wywołać nieodwracalne jej uszkodzenia jej struktury.
 • Bądź cierpliwa i powtórz tę samą metodę kilkakrotnie, aż do uzyskania pożądanych wyników.

Czy kiedykolwiek próbowałaś wykorzystać właściwości aspiryny do prania odzieży?

Teraz, gdy już wiesz, że to właśnie ona stanowi wspaniały trik na skuteczne wybielanie Twoich ulubionych ubrań, możesz użyć jej za każdy razem, gdy pojawi się potrzeba usunięcia niektórych bardziej uporczywych plam.

Postępuj zgodnie z zaleceniami, jakie zaprezentowaliśmy Ci powyżej a zobaczysz sama, że jest to doskonała alternatywa dla innych, bardziej skomplikowanych i kosztownych metod na wybielanie Twojej białej odzieży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.