Szklane butelki z recyklingu w roli dekoracji

Możesz wykorzystać szklane butelki pochodzące z recyklingu tak, aby stworzyć oryginalne dekoracje do swojego ogrodu. Pokażemy Ci, jak zmienić wystrój, dbając zaraz o środowisko naturalne.
Szklane butelki z recyklingu w roli dekoracji

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Szkło jest wykorzystywane w naprawdę wielu produktach, które kupujemy z reguły w supermarkecie. Mogą to być na przykład słoiki z dżemem i produktami marynowanymi, czy też szklane butelki z sokami owocowymi, mlekiem i winem.

Zazwyczaj, jeśli nazbieramy w swoim domu sporą ilością różnego butelek, po prostu sortujemy je jako odpady szklane z przeznaczeniem do dalszego recyklingu.

Jeśli jednak jesteś pełną fantazji osobą, która jednocześnie uwielbia robić coś z niczego, to zapewne zainteresują Cię zaprezentowane przez nas poniżej pomysły, dzięki którym swoje szklane butelki będziesz w stanie przeznaczyć na udekorowanie ogrodu w niecodzienny i atrakcyjny sposób.

Nawet jeśli nie masz swojego ogrodu, powinieneś zawsze mieć w pamięci nasze propozycje. W ten sposób będziesz także w stanie robić różnego rodzaju prezenty dla swoich znajomych i członków rodziny, którzy mają ogrody.

Wszyscy mamy tendencję do gromadzenia dużej ilości przedmiotów i opakowań, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Mogą to być szklane butelki, plastikowe, a także różnego rodzaju opakowania i pudełka. Mają one także różne kształty, kolory i rozmiary.

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu pokażemy Ci kilka bardzo innowacyjnych i ciekawych wzorów, które możesz wykorzystać w swoim ogrodzie, zwłaszcza przy użyciu butelek z wina. Możesz użyć ich jako elementów dekoracyjnych, do wyraźnego rozgraniczenia różnych obszarów w swoim ogrodzie lub jako budulec do utworzenia nowych rzeczy i obiektów.

Pomysły pozwalające Ci wykorzystać szklane butelki z recyklingu w swoim ogrodzie

Wielką zaletą recyklingu i tego nowego trendu jest możliwość przekształcania wielu zużytych przedmiotów codziennego użytku w nowe, bardzo przydatne produkty. To tak, jakbyśmy dawali im drugie życie i drugą szansę.

Ponadto recykling to świetny sposób na dbanie o środowisko i nasze portfele. Przyjrzyjmy się zatem kilku interesującym naszym zdaniem propozycjom.

Butelki na wino jako doniczki

Jednym z niezwykle oryginalnych pomysłów jest to, aby nasze szklane butelki po winie lub piwie zaczęły pełnić rolę doniczek dla roślin.

Pamiętaj jednak o tym, że nie możesz ich używać w przypadku roślin, które wymagają miejsca do rozrostu lub potrzebują sporych ilości ziemi. Zamiast tego możesz użyć szklane butelki do ziół. Dzięki temu będziesz mógł je na przykład trzymać w swojej kuchni. Mięta, pietruszka i kolendra to świetne opcje, które warto w tym celu rozważyć.

Doniczka z butelek

Możesz umieścić te butelki do góry nogami, aby ich szyjka stanowiła odpływ wody. Następnie możesz odciąć dno każdej z butelek, aby zasadzić w nich rośliny.

Alternatywnie możesz także sadzić inne rodzaje roślin w tych butelkach, jeśli umieścisz je poziomo. Umieszczenie butelek na boku, z jedną stroną otwartą, to bardzo oryginalny pomysł, który również będzie wyglądał świetnie w Twoim domu lub w ogrodzie.

Oryginalne ogrodzenia i separatory

Układając kilka butelek jedną na drugiej, możesz utworzyć w ten sposób ciekawe ogrodzenie lub podzielić swój ogród na różne obszary. To tak, jakby zrobić specjalne separatory z butelek. Efekt wizualny jest bardzo ciekawy, bo utworzone w ten sposób ogrodzenia i separatory są niezwykle kolorowe i jednocześnie stosunkowe proste do wykonania..

Możesz także stworzyć ogrodzenie, aby chronić swoje delikatne rośliny. W ten sposób możesz na przykład powstrzymać swoich znajomych przed przypadkowym nadepnięciem na nie.

 • Zacznij od przygotowania i zakopania w ziemi pierwszego rzędu butelek.
 • Następnie dodaj na górę kolejne warstwy w odpowiednio zorganizowany sposób. Najlepiej byłoby, gdyby poszczególne rzędy były ze sobą sklejone tak, aby cała struktura się nie rozpadła.

Aby uzyskać satysfakcjonujący Cię efekt, będziesz potrzebował naprawdę wielu butelek. Upewnij się więc zawczasu, że masz ich odpowiednio dużo, zanim zaczniesz pracę. Jeśli Ci ich zabraknie, to po prostu nie będziesz w stanie ukończyć swojego dzieła.

Lampy i świeczniki

Bardziej klasycznym pomysłem jest przekształcenie przetworzonych szklanych butelek lub słoików w oprawki do lamp. Z racji tego, że szkło jest materiałem w pełni przezroczystym lub półprzezroczystym i barwionym, bez problemu przepuszcza światło.

Tak więc, gdy umieścisz płomień lub sztuczne światło wewnątrz odpowiednio dobranych butelek, możesz uzyskać naprawdę wspaniale wyglądający efekt końcowy.

Świecąca butelka

Aby zrobić na własną rękę lampę lub świecznik, musisz bardzo uważnie pociąć swoje szklane butelki. Uważaj, aby ich nie robić. I oczywiście staraj się postępować bardzo ostrożnie, jako że podczas takiej operacji nietrudno o zranienie się lub zaprószenie sobie czegoś do oka.

Czego będziesz potrzebował do tego celu? Oto wykaz najbardziej typowych akcesoriów:

 • Butelki szklane pochodzące z recyklingu
 • Wiertarka lub piła
 • Żarówki
 • Wsporniki, oprawki i okablowanie wraz z wtyczką do kontaktu
 • Klosz dla gotowej lampy
 • Taśma izolacyjna

Postępuj zgodnie z zaprezentowanymi poniżej krokami tak, aby zrobić sobie własnoręcznie lampę z butelki szklanej:

 • Wyczyść dokładnie swoją butelkę zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.
 • Zdecyduj, czy chcesz zostawić oryginalną etykietę na butelce. Jeśli ją pozostawisz, nadasz swojej lampie ciekawy, zabytkowy wygląd lub uzyskasz wręcz efekt vintage. Etykieta musi być oczywiście w dobrym stanie.
 • Zrób otwór wiertarką w dolnej części denka butelki.
 • Przełóż kabel przez ten otwór i podłącz go do oprawki żarówki za pomocą taśmy izolacyjnej.
 • Następnie umieść oprawkę na butelce, wkręć żarówkę i nałóż na nią klosz lampy.

Możesz umieścić tę lampę w swoim ogrodzie, a nawet użyć jej w domu. Tak czy inaczej, zapewni ona Twojej przestrzeni niesamowity i bardzo oryginalny efekt wizualny.

Zrób sobie swoje własne terrarium

Terraria są bardzo łatwe do wykonania i świetnie wyglądają. Wszystko, co musisz zrobić, to odpowiednio przygotować butelkę tak, aby móc w niej umieścić ładne kamienie ozdobne, piasek, muszle, małe rośliny itp.

Terrarium z butelki

Do stworzenia swojego własnego terrarium możesz również używać przedmiotów innych niż szklane butelki z recyklingu. Najlepiej byłoby spróbować znaleźć butelki lub słoje o różnych rozmiarach, a nawet małe akwarium.

Następnie możesz umieścić gotowe dzieło w ogrodzie lub w domu. Jest to również świetne rozwiązanie jako centralny element na stole w jadalni!

Świeczniki wykonane z butelek po winie

I na koniec kolejny świetny pomysł na szklane butelki. Tym razem chcemy Ci zaproponować wykonanie świeczników ze starych butelek po winie wina. Są one bardzo proste w wykonaniu, a jednocześnie są tanie i, co najważniejsze, dają bardzo oryginalny efekt. Dzięki temu Twój ogród stanie się miejscem pełnym stylowych akcentów.

 • Na początek rozpuść świecę i pozwól, aby wosk przelał się swobodnie przez szyjkę butelki.
 • Gdy masz już wystarczająco dużo wosku, wsuń do środka knot, którego chcesz użyć i zamocz w w wosku sięgając do samego dna butelki. Następnie pozwól mu ostygnąć i zesztywnieć.
 • Po zastygnięciu wosku Twoja świeczka jest już gotowa.

Jak widać, można zrobić wiele rzeczy wykorzystując do tego celu szklane butelki z recyklingu. Zatem następnym razem, gdy będziesz je wyrzucać do pojemnika na odpady, pomyśl o wypróbowaniu jednego z opisanych przez nas powyżej pomysłów. Naprawdę warto!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.