Rośliny, które możesz łatwo zasadzić w swoim ogrodzie

W tym artykule ujawniamy dziesięć roślin, które możesz uprawiać z łatwością w zaciszu swojego domu lub w swoim ogrodzie.
Rośliny, które możesz łatwo zasadzić w swoim ogrodzie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Jeśli nie posiadasz wyjątkowych zdolności ogrodniczych, nie przejmuj się. Nadal możesz mieć swój mały ogródek. Istnieją rośliny, które można z łatwością uprawiać w swoim domowym ogrodzie.

Nie wszystkie rośliny są proste w zasadzeniu i utrzymaniu. Jest wiele takich, które nie nadają się do doniczek lub małych przestrzeni.

Z tego powodu powinieneś wiedzieć jak wybierać te właściwe i z radością rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem.

Które rośliny są łatwe w uprawie?

Rośliny mogą uczynić Twój dom bardziej atrakcyjnym oraz gościnnym. Ponadto oczyszczają powietrze, sprawiając że przestrzeń mieszkalna jest przyjemniejsza.

Przygotuj się na ofiarowanie nieco życia każdemu kątowi swojego domu dzięki naszym wskazówkom!

Po pierwsze, warto pamiętać, że możesz również zasadzać drzewka owocowe i inne rośliny jadalne. I oczywiście, istnieje wiele takich, które nie są wymagające jeśli chodzi o ich uprawę. Z odpowiednim zróżnicowaniem gatunków możesz uczynić swój dom czy ogród o wiele piękniejszym.

ogrodnictwo łopatka doniczka rękawice

Po drugie, musisz zdecydować gdzie posadzisz swoje roślinki. Wielkość doniczki, natężenie światła, wilgotność powietrza oraz jakość ziemi (czy ogrodowa czy doniczkowa), to wszystko ma znaczenie.

Jak tylko zasadzisz roślinę oraz ustawisz w miejscu, które spełnia wszystkie powyższe warunki, najlepiej jej już nie przesuwać. Dlaczego? Ponieważ rośliny przyzwyczajają się do swojego otoczenia. Jeśli je zmienisz, jest możliwe, że zabraknie im tego, czego potrzebują, nawet jeśli uważasz, że będą wyglądały lepiej w innym miejscu.

Innymi słowy, estetyka to nie wszystko. Musisz również pamiętać o potrzebach rośliny. Wybór ten może być ograniczony do poniższych zasad:

  • Rozmiar roślin
  • Aspekt dekoracyjny: czy posiada kwiaty, czy nie?
  • Czy przestrzeń dobrze oświetlona czy raczej zacieniona?
  • Czy istnieje potrzeba podlewania jej codziennie?

Chociaż kwiaty ładnie się prezentują i przyciągają wzrok, nie są najlepsze dla początkujących. Generalnie, rośliny kwitnące są zwykle bardziej delikatne i wymagają więcej uwagi niż pozostałe. 

Jednakże niektóre niewielkie, aromatyczne zioła mogą być uprawiane w dość łatwy sposób. To między innymi mięta, lawenda, rozmaryn, rumianek i pietruszka (wszystkie są jadalne!).

5 rodzajów roślin, o które łatwo zadbać

Róże, stokrotki, pelargonie i strelicje królewskie są zaadoptowane do klimatu tropikalnego. Dlatego powinieneś umieścić je w miejscu z dużą ilością światła, dbać o to by nie pojawiały się chwasty oraz dobrze nawadniać.

Jeśli będziesz trzymać się tych zasad, zapewnisz im podstawowe warunki do wzrostu. W przypadku bugenwilli, istnieje kilka rodzajów tej rośliny. Niektóre z nich ni rosną zbyt wiele, co sprawia, że nadają się do małych lub średnich doniczek.

Sadzenie kwiatków rośliny w ogrodzie

Pamiętaj, piękno nie polega na tym ile masz w domu roślin, jednak na tym jak dobrze o nie dbasz.

5 aromatycznych ziół, które nie sprawiają kłopotu w uprawie

1. Mięta pieprzowa. Posiada duże właściwości adaptacyjne i może być uprawiana w przeróżnych warunkach. Jej piękno i aromat nie da się z niczym porównać. Możesz stosować ją w formie naparu lub dodawać do potraw. Możesz posadzić ją w doniczce lub bezpośrednio w ziemi w swoim ogrodzie.

2. Pietruszka. To naprawdę praktyczna roślina o przyjemnym zapachu, która dodaje smaku wielu potrawom. Można też stosować ją jako składnik wielu remediów.  Nie zabiera dużo przestrzeni i możesz ją zasadzić zarówno w doniczce, jak i w ogródku.

3. Lawenda. Możesz uprawiać ją zarówno w doniczce, jak i bezpośrednio w ogrodzie, jednak nie zapominaj, że ma tendencję do rozrastania się. Nadaje się do uprawy w większości klimatów i doda delikatnego i przyjemnego aromatu Twojemu domu.

rośliny domowy ogródek zioła

4. Rumianek. To zioło posiada niezwykłe właściwości lecznicze, które mogą pomóc Ci w trawieniu, odprężeniu, w walce zapaleniami itd. Naprawdę łatwo o niego zadbać, a jego nasiona są powszechnie dostępne.

5. Mięta. Roślina ta bogata jest w mentol, który może być wykorzystywany w leczeniu problemów z układem oddechowym, układem trawiennym i wzdęciami. Jej dzika natura sprawia, że dobrze rośnie niemal w każdego rodzaju ziemi i klimacie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Del Val, E., & Dirzo, R. (2004). Mirmecofilia: Las Plantas con Ejército Propio. Interciencia. https://doi.org/0378-1844/04/12/673-07
  • Cubas, P. (2008). Angiospermas (plantas con flores).
  • Burnie, G. (2010). Botanica. das ABC der Pflanzen; 10.000 Arten in Text und Bild. https://doi.org/10.1109/SAHCN.2014.6990321
  • Gold, K., León-lobos, P., & Way, M. (2004). Manual de recolección de semillas de plantas silvestres para conservación a largo plazo y restauración ecológica. Boletín INIA N° 110,62 P. https://doi.org/10.1007/s11307-010-0388-8
  • Méndez-González, M. E., Torres-Avilez, W. M., Dorantes-Euán, A., & Durán-García, R. (2014). Jardines medicinales en yucatán: Una alternativa para la conservación de la flora medicinal de los mayas. Revista Fitotecnia Mexicana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.