Jak dbać o środowisko w swoim domu: 10 praktycznych porad

Jak dbać o środowisko w swoim domu: 10 praktycznych porad

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Martwisz się naszą planetą i środowiskiem? Zmień nawyki! Proste codzienne czynności stanowią odpowiedź na pytanie, jak dbać o środowisko naturalne w zaciszu własnego domu. Zaczynamy?

Jak dbać o środowisko?

Dbanie o środowisko z domu to nie jest misja niemożliwa do wykonania. Musimy tylko dostosować do niego nasze nawyki: ponownie wykorzystywać, przetwarzać to, co konsumujemy, by chronić zasoby, jakie daje nam nasza planeta.

W ostatnich latach „zielony ruch” stał się bardzo popularny. Coraz więcej osób martwi się o środowisko. I słusznie! Jeśli my nie zajmiemy się naszym światem, kto to zrobi?

W tym artykule dzielimy się kilkoma prostymi wskazówkami, jak dbać o środowisko w domu. Wszystkie są łatwe w realizacji, wystarczy tylko większa świadomość i wiedza, co jest ważne.

Jak dbać o środowisko w swoim domu

1. Nie marnuj wody

Oszczędzanie wody pozwoli nam lepiej dbać o środowisko
Woda jest ograniczonym zasobem. Pamiętaj o tym, biorąc prysznic lub odkręcając kran w kuchni.

Pierwszy i jeden z najważniejszych punktów. Dlaczego? Woda bezsprzecznie jest towarem deficytowym i dlatego musimy dbać o jej zasoby! Najlepszym sposobem na to jest zmniejszenie ilości jej zużycia. Jak? Pomogą ci w tym m.in. te proste nawyki:

  • 10-minutowy prysznic zamiast kąpieli w wannie.
  • Recykling deszczówki: możesz zbierać wodę do wiader, a następnie podlewać nią na przykład swój ogród.
  • Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby lub naczynia.
  • Gdy myjesz naczynia, najpierw usuń resztki, wyczyść wilgotną ściereczką i kroplą płynu, a potem umieść je w zlewie. Następnie musisz je tylko przepłukać. W ten sposób zużyjesz mniej wody. Inną opcją jest napełnienie umywalki i umycie wszystkiego w tej samej wodzie. Tak czy inaczej, zużyjesz mniej wody niż przy nieustannie podniesionym kranie.
  • Naprawiaj wycieki w kranach i spłuczkach toaletowych.
  • Kupuj zmywarki klasy A lub A+.

2. Wyłączaj światło, jeśli go nie używasz

Warto zdawać sobie sprawę z kosztów zużycia energii. I mowa to nie tylko o pieniądzach, ale także zanieczyszczeniach powodowanych przez jej wytwarzanie. Dlatego zalecamy wyłączenie światła zawsze, gdy wychodzisz z danego pomieszczenia.

Inną, coraz częściej stosowaną opcją jest zastąpienie wszystkich żarówek w domu energooszczędnymi modelami. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i pomożesz dbać o środowisko w jednym.

3. Wybieraj produkty regionalne i sezonowe

Własny ogród
Sezonowe, lokalne produkty to zdrowa i zrównoważona alternatywa.

Kupowanie żywności zebranej w twoim regionie pozwala dbać o środowisko. W jaki sposób? To bardzo proste. Jeśli kupujesz żywność z własnego obszaru, nie musi ona być transportowana z daleka ciężarówkami, które zanieczyszczają planetę.

Ponadto wybierając owoce i warzywa sezonowe i ze swojego regionu, będziesz jeść zdrowiej i taniej. Przyczynisz się jednocześnie do wsparcia lokalnych firm i producentów w twojej okolicy.

4. Segreguj odpady

Recykling jest jednym z najlepszych sposobów dbania o środowisko naturalne. Spójrzmy prawdzie w oczy: segregacja nie zajmuje zbyt wiele czasu ani nie wymaga wysiłku. Najlepiej jest przy tym stosować recykling całą rodziną, a także nauczyć dzieci, jak to robić.

Możesz kupić specjalne pojemniki na śmieci lub dokonać podziału na worki lub pudła. Dzięki twoim działaniom odpady nadające się do recyklingu będą miały drugie życie!

5. Stwórz własny kompost

Tworzenie kompostu
Domowy kompost dla swoich roślin możesz przygotować z łatwością.

Masz w domu lub na balkonie rośliny? Możesz zrobić dla nich kompost, tworząc darmowy i ekologiczny nawóz. Tym bardziej że kompostowanie nie jest skomplikowane, wystarczy cierpliwość i niewielka przestrzeń przeznaczona na ten cel.

Wyjaśniamy więc, jak przygotować kompost na małej przestrzeni:

Potrzebujesz:

  • dużego garnka,
  • ziemi,
  • kawałka kartonu wielkości pokrywki garnka,
  • resztek jedzenia.

Jak kompostować?

  1. Umieść garnek na balkonie.
  2. Wypełnij dno garnka ziemią. Następnie dodaj resztki jedzenia (np. skórki warzyw i owoców, resztki sałatki, obierki; unikaj dodawania mięsa i nabiału).
  3. Przykryj je odrobiną ziemi, a następnie zakryj garnek kartonem.
  4. Mieszaj co 3 lub 4 dni łopatą ogrodową.
  5. Kilka razy w tygodniu dodaj wodę, bez mieszania.
  6. Poczekaj, aż resztki przekształcą się w wysokiej jakości kompost, którego możesz użyć do stworzenia miejskiego ogródka lub nawożenia roślin.

6. Stwórz własny ogródek

Jak jeszcze można się przyczynić do naprawy stanu środowiska? Dla planety korzystna jest samowystarczalność. Zastanawiałaś/eś się kiedyś, jak by to było uprawiać własne warzywa w domu?

Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także unikniesz zakupu żywności, która została przetransportowana ciężarówką z drugiej strony kraju (a nawet samolotem z innego kontynentu).

Być może ten wysiłek wydaje się daremny, gdybyśmy jednak wszyscy mieli własny ogródek z warzywami, wywarlibyśmy niebagatelny wpływ o środowisko. To nie wszystko. Mając własne warzywa i owoce, jesteś ponadto pewien, że zawsze są świeże i dobrej jakości!

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Twój własny miniogród: poznaj 6 genialnych pomysłów

7. Reguluj temperaturę w domu

Ogrzewanie i klimatyzacja mają negatywny wpływ na środowisko.

Co jeszcze możesz zrobić? Unikaj bardzo wysokich temperatur w zimie i klimatyzacji w lecie. Jak już wspomnieliśmy, zużycie energii, aby było eko, musi być racjonalne. Planeta, a także twoja kieszeń to docenią!

8. Wybieraj produkty wielokrotnego użytku

Unikaj kupowania produktów jednorazowego użytku. Po co używać papierowych serwetek, jeśli istnieją serwetki z tkaniny, które można uprać i wykorzystać ponownie? Pamiętaj, że każda serwetka, z której korzystasz, została wyprodukowana z wyciętego drzewa.

Podobnie jest z plastikowymi talerzami i filiżankami oraz wszystkimi przedmiotami jednorazowego użytku, które zwykle kupujemy, na przykład na imprezę urodzinową dzieci czy grilla w ogrodzie. Bezkrytyczne wykorzystywanie tworzyw sztucznych jest bardzo szkodliwe dla środowiska.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Dekoracja salonu materiałami z recyklingu – poznaj 5 ciekawych pomysłów

9. Daj nowe życie przedmiotom

Recykling puszek - organizer
Recykling jest jednym z najlepszych sposobów ochrony środowiska.

Masz w domu mnóstwo słoików i nie wiesz, co z nimi zrobić? Stwórz kolorowe lampki! Zebrałeś karton niepotrzebnych puszek? Użyj ich jako pudełka na długopisy w pokoju dzieci. Istnieją nieskończone możliwości ponownego użycia i ożywienia różnorodnych materiałów.

10. Bądź świadomym nabywcą

Wybierz produkty ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Czy wiesz, że istnieją nieszkodliwe dla planety naturalne środki czyszczące? Zamiast używać toksycznych chemikaliów, wybierz octy czyszczące i inne produkty biodegradowalne. Możesz nawet przygotować produkty czyszczące z naturalnych składników w domu!

Podsumowując: dbanie o środowisko to praca każdego. Nie ma wymówek! Wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni. Zmień swoje nawyki, jeszcze bardziej zwracaj uwagę na to, co robisz każdego dnia i przejdź na zieloną stronę mocy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.