Energia elektryczna – 10 sposobów na jej oszczędzanie

Po przejrzeniu poniższej listy być może poczujesz się nieco nieswojo. Zdobycie informacji jest jednak niezbędne do tego, aby można było dokonać zmian.
Energia elektryczna – 10 sposobów na jej oszczędzanie

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2018

W świecie, w którym zasoby ulegają coraz większemu wyczerpaniu temat jakim jest energia elektryczna i jej zużycie jest jak najbardziej godny poruszenia. Zdawać by się mogło, że nauczenie się oszczędzania różnych zasobów staje się już koniecznością.

Dzisiaj powiemy więc o tym w jaki sposób sprawić, by energia elektryczna w naszym domu nie była zużywana bez celu.

Energia elektryczna nie powinna być oszczędzana jedynie z przyczyn ekologicznych. Ostatnimi czasy również walory ekonomiczne mają coraz większy wpływ na nasze zwyczaje. Przyjrzyjmy się więc temu bliżej.

Energia elektryczna oszczędzana jest w wielu domach. Niezależnie jednak od tego jak bardzo kładzie się nacisk na to, by jej nie marnotrawić, zawsze znajdzie się jakaś luka, w której wciąż jeszcze nie dopisujemy. Zobaczmy więc co zrobić, by energia elektryczna w naszym domu się nie marnowała.

Energia elektryczna – 10 sposobów na oszczędność

Przyjrzyj się dokładnie liście zamieszczonej poniżej i zastanów się jak jeszcze możesz przyczynić się do oszczędności w Twoim własnym domu. Czas na zmiany!

1. Urządzenia podłączone 24/7

W każdym domu znajdują się urządzenia na stałe podłączone do sieci elektrycznej, nawet jeśli nie używamy ich każdego dnia. Są to między innymi konsola do gier video, mikrofalówka, pralka czy klimatyzacja w sezonie zimowym.

Czy wiesz, że niezależnie od tego, że są wyłączone i tak pobierają energię? Z tego względu odłączanie ich stanowi najprostszy sposób na oszczędzanie energii elektrycznej.

2. Klimatyzacja i ogrzewanie – nieumiejętna korzystanie

Choć urządzenia odpowiadające za schładzanie i ogrzewanie pomieszczenia są dla nas niezwykle istotne, to ich nieumiejętna obsługa może się przyczyniać do nadmiernego zużycia zasobu, jakim jest energia elektryczna.

Aby zoptymalizować użycie klimatyzacji latem i ogrzewania zimą staraj się dbać o to, by zasilane w ten sposób pomieszczenia były zamknięte. Ustaw je również tak, by nie używać skrajnych ustawień, ale by temperatura była zrównoważona.

W przypadku ogrzewania na przykład warto upewnić się również czy pomieszczenia, a nawet cały dom są odpowiednio izolowane od zewnątrz.

3. Gorąca woda w pralce

Wiele osób przyzwyczaja się do używania w pralce gorącej wody, chociaż w rzeczywistości służy on do prania zaledwie kilku rodzajów tkanin. To niezwykle cenna uwaga, ponieważ wspomniany tryb pracy zużywa aż 90 procent pobieranej energii.

Warto więc prać przy użyciu wody zimnej lub letniej, a gorącej używać jedynie wtedy, gdy naprawdę jest ona potrzebna.

Pralka

4. Piekarnik elektryczny

Piekarnik elektryczny zużywa mnóstwo energii. Zalecamy więc, by nie używać go w nadmiarze. Na przykład w celu podgrzania niewielkiego kawałka mięsa czy upieczenia pizzy możesz użyć piekarnika gazowego, który okazuje się być znacznie oszczędniejszy.

5. Stara lodówka

Stare lodówki zużywają o wiele więcej energii, niż te nowe, energooszczędne. Zmiana oczywiście wiąże się z poniesieniem pewnych dodatkowych kosztów. Jednakże ostatecznie pozwoli Ci każdego miesiąca oszczędzać pieniądze w wyniku mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Oblicz więc koszty i zastanów się czy nie warto wymienić starej lodówki na nowszą.

6. Zmywarka do naczyń

To chyba jedno z najbardziej cenionych urządzeń elektrycznych w domu. Co za tym idzie to właśnie nieprawidłowe używanie go często sprawia, że energia elektryczna “przecieka” nam między palcami. Co więc możesz zrobić?

Staraj się nie włączać jej, jeśli nie jest jeszcze zapełniona brudnymi naczyniami. Również gdy naczynia nie są mocno zabrudzone nie ma sensu stosowanie najbardziej rygorystycznych programów do zmywania. Być może wystarczy wybrać krótszą wersję zmywania. 

Warto również wziąć pod uwagę możliwość pominięcia programu odpowiedzialnego za suszenie powietrzem jeśli nie jest ono potrzebne. Właśnie ta część całego zmywania odpowiada za duży pobór energii.

W przypadku urządzeń takich jak pralka, lodówka i zmywarka warto przyjrzeć się rozmiarowi, zwłaszcza w momencie zakupu. Ogólnie rzecz biorąc największe urządzenia nie sprzyjają oszczędności energii. 

7. Oświetlenie o dużym zużyciu energetycznym

Zastępowanie żarówek diodami LED to chyba coś, co zrobiła już większość z nas. Jeśli wciąż używasz starszej wersji oświetlenia, na przykład jeśli chodzi o oświetlenie bożonarodzeniowe, rozważ wymianę na energooszczędne.

8. Komputery

Jeśli skończyłaś używać komputer czy laptop w danym dniu, wyłącz go. Jeśli natomiast wrócisz do niego później, zamknij go, wyłącz monitor i zawieś jego funkcje. Zwróć również uwagę na jego ustawienia dotyczące zużywania energii elektrycznej. Na dłuższą metę może przyczynić się do generowania oszczędności.

9. Tryb czuwania

Telewizor, mikrofalówka, odtwarzacz DVD i wiele innych urządzeń znajdujących się w domu posiadają tryb czuwania ‘stand by’. Choć zużycie energii w tym przypadku wydaje się być mało znaczące, trzeba wiedzieć, że urządzenia te w trybie czuwania zużywają 5 procent energii, którą pobierają podczas, gdy wykonują swoją normalną pracę.

Mikrofalówka

10. Ładowarka do telefonu

Jeśli chodzi o ładowarkę, energia elektryczna ulega zmarnowaniu na dwa różne sposoby. Do marnotrawstwa dochodzi przede wszystkim, gdy zostaje podłączona do sieci podczas gdy telefon został już naładowany. Zużycie wynosi wtedy około 0,25 Watt na godzinę.

Do większego zużycia dochodzi jednak przez pozostawienie telefonu podłączonego do ładowarki. Nawet, gdy bateria telefonu jest pełna, pobór energii przez cały czas wynosi 2,24 watt na godzinę. Choć wydaje się to nie mieć większego znaczenia, warto zastanowić się ile energii mogłybyśmy zaoszczędzić w skali miesiąca.

Ostatecznie podczas samego ładowania telefonu ładowarka zużywa 3,68 watt na godzinę.

Jak łatwo zauważyć, każdy domownik przyczynia się w sposób aktywny do zwiększania lub zmniejszania rachunku, który trzeba ostatecznie zapłacić za prąd. Warto więc zastanowić się nad najważniejszymi w naszym przypadku punktami powyższej listy i czym prędzej dokonać niezbędnych zmian.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.