Dekoracja salonu materiałami z recyklingu - poznaj 5 ciekawych pomysłów

Chcesz wiedzieć, jak ozdobić salon materiałami pochodzącymi z recyklingu? W tym artykule przedstawiamy bardzo kreatywne pomysły.
Dekoracja salonu materiałami z recyklingu - poznaj 5 ciekawych pomysłów

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2019

Pokój dzienny w domu jest zwykle pomieszczeniem, które jest najczęściej używane i gdzie spędza się najwięcej czasu. To w tym pokoju, gdzie rodzina spotyka się i przeżywa wyjątkowe chwile, możemy wprowadzić odrobinę własnego stylu. Dekoracja salonu materiałami z recyklingu może być oryginalną i niedrogą opcją. W tym artykule dajemy Ci więc kilka pomysłów na ekologiczne udekorowanie pokoju dziennego.

Nie trzeba inwestować dużych sum pieniędzy, aby mieć salon naszych marzeń. Przy odrobinie smaku i oryginalności możemy przerabiać materiały, a jednocześnie zachować oryginalny charakter i urok. Tylko dekoracja salonu materiałami z recyklingu oferuje tak różne i niepowtarzalne rozwiązania. Oto kilka pomysłów na początek.

Dekoracja salonu materiałami z recyklingu – 5 pomysłów

1. Pudła z drewna z recyklingu

Na początek, jeśli chcemy zaoszczędzić na zakupie półki na książki lub elementu, który podzieli pomieszczenie, możemy użyć drewnianych skrzynek i ułożyć je w stos na wymaganą wysokość. Musimy tylko upewnić się, że są dobrze oszlifowane, aby nie napotkać żadnych drzazg lub niedoskonałości w drewnie.

Ta opcja pozwala nam również pomalować pudełka na nasze ulubione kolory. Niemal w magiczny sposób otrzymamy ażurowe półki lub oryginalną biblioteczkę. Na takim oryginalnym stojaku możemy teraz pochwalić się naszymi dekoracyjnymi przedmiotami. Jeśli zamierzamy układać w stosy skrzynki z recyklingu, powinniśmy tylko ostrożnie i solidnie je skręcić, dzięki czemu będą bezpieczniejsze i bardziej stabilne.

2. Palety i dekoracja salonu materiałami z recyklingu

Po drugie, dekoracja salonu przy użyciu palet spotkała się z dużym uznaniem już w tysiącach projektów firm i domów. To świetny przykład, jak można stylowo używać materiałów z recyklingu. Dekoracje z wykorzystaniem palet tworzą taką atmosferę w pomieszczeniu, że nie będziemy chcieli z niego wychodzić. Ta niskobudżetowa propozycja ma nieskończone zastosowania i pomysły.

Dekoracja salonu materiałami z recyklingu
Palety to klasyk w dekorowaniu materiałami z recyklingu. Możemy ich użyć do stworzenia szerokiej gamy mebli i półek.

Możemy zbudować sofę na bazie palet, aby nadać nieformalny klimat naszemu salonowi. Mogą być również użyte jako półki ścienne lub jako stolik boczny przy fotelach. Nie zapominajmy też o nieskończonych możliwościach ich wykorzystania w kąciku dla dzieci: szafki na książki i zabawki, łóżka, a nawet domek z zabawkami lub zamek.

3. Drewno

Drewno to szlachetny materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Ponadto ma zdolność przekształcania każdej przestrzeni w wyjątkowe miejsce. Idealnym rozwiązaniem nadającym rustykalny charakter pomieszczeniu przy użyciu materiałów pochodzących z recyklingu jest ponowne użycie odzyskanej belki dachowej.

Ponadto za pomocą tego materiału możemy wykonać zabytkowe obrazy lub poddać recyklingowi stare schody, aby na przykład wykorzystać je jako biblioteczkę. Możemy również pokryć całą ścianę starymi listwami z recyklingu.

4. Krzesła z recyklingu idealne jako dekoracja salonu używanymi materiałami

Jeśli chcemy udekorować nasz stół do salonu w oryginalny i odważny sposób, możemy użyć krzeseł z recyklingu. Istnieje wiele sklepów z antykami i używanymi meblami, w których istnieje szeroki wybór krzeseł z recyklingu, które można odnowić. Dlatego wybierz się tam i dobrze poszukaj. A potem przekształć stare krzesła według własnych preferencji tak, by pasowały do Twojego salonu.

Krzesła z recyklingu
W salonie udekorowanym krzesłami w różnych stylach, każdy członek rodziny może wybrać swoje siedzisko zgodnie ze swoimi upodobaniami i osobowością.

Ponadto fajnym pomysłem jest również dekoracja salonu krzesłami z recyklingu, w której wszystkie krzesła równią się od siebie, i każde jest w innym stylu. Ten prosty sposób na spersonalizowanie przestrzeni sprawi, że każdy członek rodziny będzie miał swoje ulubione krzesło zgodnie z osobistymi kolorami lub gustami.

5. Obrazy i lampy

Wreszcie pamiętaj, że w świecie sztuki i dekoracji wszystkie pomysły i tak zawsze zależą od własnych kryteriów i gustów. Dlatego więc to, co dla niektórych jest okropne, dla innych może być urocze. Ponadto dekoracja salonu przy pomocy obrazów z recyklingu może otworzyć drzwi do najbardziej kreatywnej i pomysłowej strony twojej osobowości.

  • Możesz robić obrazy w formie kolażu lub w połączeniu z tkaninami. A co powiesz na oryginalną chustkę zawieszoną jako gobelin?
  • Inną opcją jest oprawienie w ramki przedmiotów ważnych dla rodziny.
  • Istnieją również obrazy wypukłe, wykonane z liści drzew lub dowolnego materiału, który Cię inspiruje i harmonizuje z przestrzenią, którą zamierzasz ozdobić.
  • Ponadto każdy obraz zawierający zdjęcia rodzinne wraz z osobistymi wspomnieniami może być bardzo emocjonalną opcją dekoracji.

To tylko niektóre pomysły na to, jak może wyglądać dekoracja salonu materiałami z recyklingu. Magia recyklingu polega na umiejętności dostrzeżenia w używanych przedmiotach nowych artystycznych możliwości. Dlatego wszystko, czego nie używamy, może nadać osobisty styl temu pomieszczeniu w naszym domu. Czy odważysz się na takie kreatywne wyzwanie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Borreguero-sanchez. (2015). Arquitectura low tech. Arquitectura Low Tech.
  • Money, A. (2007). Material culture and the living room: The appropriation and use of goods in everyday life. Journal of Consumer Culture. https://doi.org/10.1177/1469540507081630
  • Turney, J. (2004). Here’s One I Made Earlier: Making and Living with Home Craft in Contemporary Britain. Journal of Design History. https://doi.org/10.1093/jdh/17.3.267

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.