Recykling drewnianych mebli – 5 oryginalnych pomysłów

14 sierpnia, 2019
Przedstawimy Ci kilka pomysłów, które mogą Cię zainspirować, jeśli chodzi o przekształcenie starych drewnianych mebli w prawdziwe dzieła sztuki.

Meble drewniane mogą przetrwać wiele lat, ale z czasem psują się a moda całkowicie się zmienia. Jednak zakup nowych mebli może oznaczać znaczny wydatek. Być może lepszym rozwiązaniem jest recykling drewnianych mebli.

Zanim zdecydujesz się na zakup nowych mebli udzielimy Ci wskazówek, jak naprawić i przywrócić do dobrego stanu te, które już masz. Ponadto wyjaśnimy ci, jak możesz je przekształcić, aby stworzyć z nich prawdziwe dzieła sztuki.

Recykling drewnianych mebli przyniesie korzyści nie tylko Twojej kieszeni, ale także rozwiniesz swoją kreatywność i wyobraźnię. Pozostawiamy do twojej dyspozycji kilka pomysłów, które zainspirują Cię do przekształcenia starych drewnianych mebli w coś zupełnie nowego. Czy odważysz się podjąć wyzwanie majsterkowicza?

Rozpocznij recykling drewnianych mebli

1. Stół wykonany z pojemników na warzywa

Prostym sposobem na recykling tych drewnianych skrzynek, w których przewozi się warzywa i owoce, jest przekształcenie ich w piękny rustykalny stolik. Możesz postawić go w salonie jako stolik pomocniczy. Możesz go polakierować lub pomalować na kolor najlepiej pasujący do Twojego salonu.

Stolik ze skrzynki na warzywa
Prosta dekoracja, która nadaje przestrzeni bardziej rustykalny styl. Dobry sposób na recykling drewnianych mebli.

Następnie możesz go używać do przechowywania czasopism lub do umieszczania w nim koców. Jeśli chcesz, możesz również zamontować koła. Bez wątpienia jest to fantastyczna opcja na tanią i praktyczną dekorację.

2. Recykling drabiny: oryginalny regał jako dodatek do drewnianych mebli

Czy masz w domu starą drewnianą drabinę? Nie wyrzucaj jej, ponieważ możesz ją wykorzystać jako oryginalny element dekoracyjny. Musisz tylko ustawić otwartą drabinę, odrestaurować obszary, które tego potrzebują i dodać kilka ograniczników na nogach, aby stała bardziej stabilnie.

Po tych wstępnych pracach, umieść drewniane półki między stopniami. Zaleca się przykręcanie desek do konstrukcji, aby wszystko było mocniejsze i bezpieczniejsze. Teraz możesz umieścić na drabinie elementy dekoracyjne.

3. Biblioteka ze skrzynek na warzywa

Innym sposobem na wykorzystanie starych skrzynek z warzywami, o których wspominaliśmy już na początku, jest zbudowanie z nich półki z książkami lub biblioteki. Aby to zrobić, wykonamy następujące kroki:

  • Możesz pomalować skrzynki po warzywach na kolor, który chcesz dopasować do dekoracji domu.
  • Następnie musisz skręcić ze sobą kilka skrzynek i upewnić się, że konstrukcja jest stabilna.

Jak widać, ta biblioteka jest najłatwiejsza do zbudowania wśród innych mebli z recyklingu. Po wykonaniu tych czynności możesz już ułożyć książki i ustawić jakiś dodatkowy element dekoracyjny.

4. Zamień łóżeczko w biurko – świetny pomysł na recykling drewnianych mebli

Dzieci rosną bardzo szybko, a jeśli masz łóżeczko, którego nie użyjesz ponownie, nie wyrzucaj go. Wykorzystując jego konstrukcję prawie bez poprawek możesz łatwo zbudować biurko. Wystarczy umieścić drewnianą lub szklaną powierzchnię jako blat biurka.

Na nim możesz ustawić wszystkie swoje rzeczy. Jeśli masz ochotę ozdobić Twoje biurko, pomaluj łóżeczko w całości na jakiś kolor, aby nadać jej inny akcent. Zabezpiecz nogi łóżeczka, aby nie poruszało się i było o wiele stabilniejsze.

Biurko z łóżeczka
Łóżeczko to jedna z tych rzeczy, z których dzieci nie będą już korzystać, a jednocześnie doskonały sposób na recykling drewnianych mebli.

5. Stolik boczny z palet

Palety to drewniane platformy, które wykorzystuje się do transportu towarów. Jeśli masz którąś z nich w domu, nie wyrzucaj jej. Możesz zamienić ją w stolik boczny.

  • Będziesz potrzebować twardej szklanej powierzchni, aby umieścić ją jako blat stolika.
  • Możesz dodać nogi, które nie kolidują ze stylem dekoracji twojego domu.

Wiele osób decyduje się jednak na pozostawienie naturalnego koloru. Inni, po prostu lakierują palety. Opcji jest niezliczona ilość. Wybierz tę, która najbardziej Cię zainteresuje, i ciesz się z oryginalnego stolika, który tak łatwo wykonać.

Wskazówki, jak udoskonalić recykling drewnianych mebli

Poniżej podpowiemy ci kilka podstawowych kroków, które należy wykonać, aby drewniane meble wyglądały jak nowe. Naucz się najlepszych technik, aby twoje meble z recyklingu wyglądały jak z profesjonalnego warsztatu.

  • Wybierz dobrą farbę: farba musi być dobrej jakości. Jest to niezbędne, aby uzyskać najlepsze wykończenie. Najlepiej poszukaj farb lateksowych lub akrylowych.
  • Przeszlifuj powierzchnię mebli: aby uzyskać lepsze wykończenie, nie wahaj się najpierw przeszlifować drewnianych mebli. Dzięki temu powierzchnia będzie wyglądać znacznie lepiej. Wybierz papier ścierny o średnim ziarnie, aby usunąć lakier i wszystkie możliwe odłamki.
  • Przygotuj meble do lakierowania: przetrzyj drewniane meble wilgotną ściereczką, a jeśli mają jakiekolwiek uszkodzenia, spróbuj je naprawić lub zakamuflować, na przykład jeśli mają jakąś dziurę.
  • Przed lakierowaniem nałóż uszczelniacz: jest to lepki materiał, który konserwuje meble i zabezpiecza je przed zniszczeniem. Ponadto, jeśli chcemy je pomalować, dzięki zastosowaniu uszczelniacza ostateczne wykończenie będzie spektakularne.

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, nie wahaj się wykorzystać wszystkiego, co w twojej mocy, aby wykonać recykling drewnianych mebli. Dzięki temu możesz udekorować swój dom w oryginalny sposób i stworzyć półki lub funkcjonalne meble. Bardzo często mamy wokół siebie wszystko, czego potrzebujemy. Czy jesteś gotowa, aby sprawdzić swoją kreatywność?