Zużyta opona – wykorzystaj ją z pomysłem!

Poznaj fantastyczne sposoby na recykling zużytych opon samochodowych. Ich liczne wykorzystania w ogrodzie jako element dekoracyjny z pewnością cię zaskoczą i zainspirują do zmian w otoczeniu twojego domu.
Zużyta opona – wykorzystaj ją z pomysłem!

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

W kapitalistycznych czasach nadmiernego konsumeryzmu recykling znajduje sobie coraz szersze grono zwolenników. Zamiast wyrzucać zużyte przedmioty, można im dać nowe, oryginalne zastosowanie. Jednym z takich przedmiotów, które zrewolucjonizują wygląd twojego ogródka jest zużyta opona samochodowa.

Kiedy wymieniasz nie nadające się już do jazdy stare opony, nie wyrzucaj ich ani nie przetrzymuj w graciarni, lecz wykorzystaj jako element dekoracyjny, który fantastycznie odmieni twoje najbliższe otoczenie. To, że zużyta opona samochodowa przestała pełnić swoją podstawową funkcję, nie oznacza wcale, że do niczego się już nie nadaje.

Czy przeszła ci kiedykolwiek przez głowę myśl, co można by zrobić ze zużytą oponą zamiast od razu wyrzucić ją na śmietnik?  Z pewnością pozytywnie zaskoczy cię ilość rozwiązań, jakie mamy do dyspozycji. Wystarczy odrobina wyobraźni i chęci do zabawy w majsterkowicza!

Proponowane przez nas rozwiązania są jedyne w swoim rodzaju i bardzo praktyczne. Sprawdź swoją pomysłowość i przekonaj się, że recykling to cudowna sprawa. Do dzieła!

Zużyta opona samochodowa – 5 oryginalnych pomysłów na jej wykorzystanie

1. Stolik jakich mało

Podstawą naszego stolika są – jakby nie było – zużyte opony samochodowe. Wykonanie jest bardzo proste i szybkie. Wygląd tego oryginalnego mebla będzie zależał tylko i wyłącznie od Twojej pomysłowości.

Stolik z zużytych opon
  • Pomaluj każdą z opon wedle swoich upodobań. Niektórzy zamiast farby wolą zastosować obicie z kolorowych materiałów bądź skóry albo stawiają na rozwiązania rustykalne, owijając oponę na przykład liną w kolorze słomy. W tej kwestii nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Możesz również dopasować deseń lub materiał do innych mebli.
  • Jeśli zdecydujesz, że twoja zużyta opona ma być obita tkaniną, musisz wyciąć okrągły kawałek materiału lub innego obicia, który należy zszyć lub złączyć z innym, kwadratowym bądź prostokątnym kawałkiem materiału (w zależności od tego, ile opon zastosujesz jako podstawę stołu).
  • Jeśli chcesz, by Twoja poszewka na opony była praktyczna i łatwa w ściąganiu (na przykład do prania), możesz na dolnych złączach zastosować zapięcie na rzepy lub zamek błyskawiczny.
  • Im wyższy ma być twój stolik, tym więcej opon powinieneś wykorzystać. Wystarczy ustawić je jedna na drugiej i mamy gotową bazę pod blat.
  • Jeśli zdecydujesz się na użycie sznurka lub grubej liny, upewnij się, czy dysponujesz wystarczającą długością liny, aby owinąć kontur opony i drewniany blat, który położysz na jej powierzchni.
  • Dzięki dbałości o szczegóły stworzysz niezwykle oryginalny stół, który fantastycznie współgra z otoczeniem.

2. Huśtawka dla dzieci

Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, najlepiej z dużym drzewem pośrodku, możesz samodzielnie wykonać oryginalną huśtawkę dla dzieci. Posłuży do tego oczywiście zużyta opona samochodowa. Przekonaj się, że bardzo niskim nakładem czasu i pieniędzy możesz sprawić ogromną radość najmłodszym członkom rodziny.

Wykonanie huśtawki jest dziecinnie proste. Wygrzeb z piwnicy lub garażu zużytą oponę i dokładnie ją wyczyść. Następnie pomaluj ja na wesołe kolory i zawieś na drzewie, używając do tego dwóch grubych, mocnych lin.

Starannie wybierz gałąź – by była ona wystarczająco silna, aby nie złamać się pod naporem huśtawki i siedzącego w niej dziecka. Proste, prawda? Już jutro możesz mieć swoją własną huśtawkę w ogrodzie!

Przeczytaj koniecznie artykuł: Recykling puszek – 19 kreatywnych pomysłów

3. Oryginalne doniczki

Kolejnym sposobem na recykling zużytych opon samochodowych jest ich wykorzystanie jako ogrodowych doniczek. Banalny sposób, który fantastycznie odmieni otoczenie twojego domu.

Takie gumowe doniczki doskonale sprawdzają się w pielęgnacji małych, dopiero co posadzonych drzewek – pomagają bowiem „ogarnąć” ich korzenie oraz zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się na boki.

Doniczki z zużytych opon

Co więcej, zużyta opona samochodowa chroni przed wiatrem, atakami psa i innych domowych pluszaków oraz tworzy barierę ochronną przed bawiącymi się w ogrodzie dziećmi.

Ułóż więc w otoczeniu drzewka kilka starych opon. Możesz je pięknie pomalować, aby oprócz funkcji ochronnych stanowiły także element dekoracyjny twojego ogródka.

Ponieważ są one z grubej gumy, charakteryzują się wysoką wytrzymałością i z łatwością będą w stanie powstrzymać napór ziemi oraz utrzymać korzenie w ryzach. Co więcej bariera ochronna ze starej opony znakomicie przepuszcza wodę oraz ułatwia podlewanie.

Wystarczy, że ustawisz kilka opon jedna na drugiej i ochrona drzewka gotowa.

Przenośna doniczka ze starej opony

Zużyta opona samochodowa może posłużyć również jako przenośna doniczka z zamkniętym spodem. W takim przypadku należy „skonstruować” tę podstawę, która utrzyma ziemię we wnętrzu opony. Wymalowane na kolorowo gumowe doniczki stanowią bardzo oryginalną dekorację ogrodu lub tarasu.

Pomysły na wykorzystanie starych opon jako doniczki są nieskończone – rządzi tu Twoja wyobraźnia. Możesz także wyciąć otwory w oponie tak, by wyrastały przez nie pojedyncze roślinki. Taka wersja doniczki również prezentuje się niezwykle oryginalnie.

4. Pojemniki na narzędzia ogrodowe lub kosze na śmieci

Jeśli przechowujesz w piwnicy lub garażu trzy stare, dawno zużyte opony, możesz ułożyć je jedna na drugiej, połączyć je ze sobą konstrukcją z druta lub jakimkolwiek innym spoiwem, by otrzymać funkcjonalny pojemnik. Tego typu kosz doskonale sprawdza się jako miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych lub jako zwyczajny kosz na śmieci.

Możesz ustawić stos opon bezpośrednio na podłodze lub samodzielnie skonstruować jego dno. Wystarczy, że wytniesz okrągłą (o wielkości średnicy opony) podstawę – materiał do wyboru. Następnie przyklej ją do najniżej ułożonej opony i pojemnik gotowy!

Pomaluj ten funkcjonalny pojemnik na ulubiony kolor. Jeśli masz ochotę, możesz również zrobić górną pokrywę, aby wszystkie przechowywane w nim przedmioty były niewidoczne.

Pamiętaj, że jeśli przeznaczysz swój gumowy pojemnik na kosz na śmieci, powinieneś umieścić w nim odpowiedniej wielkości worek na śmieci. Gotowe! Zamiast znaczącego wydatku kosz na śmieci z odzysku.

5. Antypoślizgowe stopnie na stromych zboczach

Jeśli mieszkasz na obszarach wiejskich lub w otoczeniu natury, zwłaszcza w górach, zużyta opona samochodowa może posłużyć ci do skonstruowania antypoślizgowych schodów na stromych zboczach skarpy lub ścieżki. Ułatwią ci one wchodzenie i schodzenie do trudno dostępnych obszarów twojego ogrodu.

Wyznacz więc trasę ścieżki, którą chcesz wzmocnić gumowymi schodkami. Niech każdym z nich będzie jedna zużyta opona samochodowa. Jej wnętrze wypełnij ziemią, tą samą, którą wcześniej usunąłeś, aby umieścić oponę na ścieżce.

W ten sposób będą one solidnie zabezpieczały twoją dróżkę oraz zapobiegną niepotrzebnym poślizgom, zwłaszcza w deszczowe dni.

Schody z opon

Przekonaliśmy Cię, że warto dać drugą szansę starym, bezużytecznym przedmiotom? Zachęcamy cię do wypróbowania naszych propozycji dekoracyjnego wykorzystania zużytych opon samochodowych. Przy ich tworzeniu możesz dać upust swojej kreatywności. Dodatkowo zaoszczędzisz i będziesz czuć się dumny z tego, co sam stworzyłeś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Szczęsny, M., & Kimic, K. (2012). Możliwości adaptacji terenów ogrodów działkowych na obiekty ogólnodostępne na przykładzie rodzinnego ogrodu działkowego przy Kanale Gocławskim w Warszawie. Czasopismo Techniczne. Architektura.
  • Adhikari, B., De, D., & Maiti, S. (2000). Reclamation and recycling of waste rubber. Progress in Polymer Science (Oxford). https://doi.org/10.1016/S0079-6700(00)00020-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.