Rośliny w domu - 7 powodów, dla których warto je mieć!

Każda roślina ma do zaofiarowania coś innego. Możesz nią udekorować dom, przyciągnąć pozytywną energię lub zadbać o swoje zdrowie emocjonalne.
Rośliny w domu - 7 powodów, dla których warto je mieć!

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2019

Rośliny domowe nie tylko wyglądają dobrze. Wpływają również pozytywnie na Ciebie, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. W dzisiejszym artykule poznasz 7 korzyści, jakich dostarczają nam rośliny w naszym domowym zaciszu.

Znajdź odpowiednie rośliny dla swojej przestrzeni oraz nieco czasu, by o nie zadbać. Następnie ciesz się poniższymi korzyściami:

1. Rośliny oczyszczają powietrze

W 1989 naukowcy NASA przeprowadzali badania nad najlepszymi roślinami oczyszczającymi powietrze w pomieszczeniach. To coś niezwykle ważnego, bowiem codziennie jesteśmy narażani na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Biorąc pod uwagę jakość powietrza w zamkniętych przestrzeniach oraz jakiego rodzaju rośliny można nabyć w sklepach, oto jakie były ich zalecenia:

 • Bambus: łatwo jest o niego zadbać oraz wyraźnie zmniejsza poziom formaldehydu (produkt chemiczny mający szerokie zastosowanie bakteriobójcze i konserwujące).
 • Palma areki: świetna zarówno do domu, jak i do biura. Palma ta rośnie powoli, nie potrzebuje dużo wody, a jej liście świetnie oczyszczają powietrze.
 • Fikus: ulubieniec, jeśli chodzi o powietrze czyste od związków chemicznych. Roślina ta ma dość uniwersalny wygląd, jest też dostępna w wielu rozmiarach i kształtach.

2. Uszczęśliwiają Cię

Niektórzy twierdzą, że rośliny posiadają moc wpływania na nasz nastrój.

Kobieta wącha rośliny

Jeśli jesteś osobą wrażliwą oraz uważasz, że to, co żyje oddaje pozytywną lub negatywną energię, te rośliny będą dla Ciebie idealne:

 • Fiołki: są idealne, jeśli w Twoim domu panuje konflikt i brak harmonii. Fiołki złagodzą stres oraz pomogą utrzymać pokój.
 • Bluszcz: wierzy się, że bluszcz przynosi rodzinie dobrą fortunę.
 • Anturium: znana jako “męskie szczęście”, zalecana jest na podniesienie libida oraz płodności u mężczyzn.

3. Dobrze wpływają na zdrowie mentalne

Dbanie o rośliny oczyszcza umysł, wzbudza uczucia, a co najważniejsze pomaga zwalczać stres i lęki. Jeśli masz taką możliwość, stwórz ogród. To aktywność, która pomaga spalać kalorie i stymuluje zmysły, jako że pracujesz z ziemią oraz pobudzasz kreatywność.

4. Wyciszają hałas

Poza swoimi właściwościami oczyszczającymi powietrze, rośliny posiadają zdolność do działania dźwiękoszczelne.

Spanie na kwiatach

To dlatego tak często widzisz budynki porośnięte bluszczem i inną zielenią. Dodaje to budynkom uroku, ale i wycisza hałas docierający z zewnątrz.

5. Rośliny zapewniają efekt relaksacyjny

Możesz skorzystać z dobroci matki natury i zdobyć rośliny, które pomogą Ci przetrwać w chwilach strapienia:

 

 • Dziurawiec zwyczajny: z powodu zawartości hiperycyny (antybiotyk i inhibitor) roślina ta zalecana jest w leczeniu depresji, lęków, symptomów bezsenności oraz emocjonalnych objawów menopauzy.
 • Passiflora: te kwiaty wywołują efekt uspokajający, relaksują oraz pomagają łagodzić objawy lęków.
 • Waleriana: to świetna roślina na zmniejszenie poziomu stresu, pomaga w zasypianiu, reguluje tętno oraz uspokaja, kiedy jesteś smutny lub poddenerwowany.

6. Pomagają w koncentracji

Istnieją rośliny, które łagodzą stres i niepokój, ale są też takie, które poprawiają koncentrację.  Niezależnie od tego czy zastosujesz je w formie herbaty, aromaterapii czy nawet w kąpieli, zioła te są idealną metodą na naturalną stymulację mózgu:

Kobieta czyta książkę na łące
 • Rozmaryn: posiada dużo niezwykłych właściwości korzystnych dla zdrowia. Jedną z nich jest poprawa pamięci.
 • Melisa lekarska: stymuluje koncentrację oraz zwalcza bezsenność i smutny nastrój.
 • Prawoślaz lekarski: istotna roślina uspokajająca. Zawiera substancję, która wspomaga Twoją pamięć.

7. Rośliny są źródłem pozytywnej energii

Niektóre szkoły filozoficzne, takie jak feng shui, twierdzą, że pewne rośliny przyciągają pozytywną energię.

Zatem uczyń swój dom magnesem na taką energię dzięki poniższym roślinom:

 • Lawenda: idealna dla osób cierpiących na bezsenność. Lawenda harmonizuje energię oraz poprawia nastrój.
 • Paproć: zapewniają ochronę oraz zwiększają poczucie własnej wartości. Zaopatrz się w jedną, jeśli przechodzisz przez rozstanie.
 • Chryzantema: ta roślina daje uczucie dobrobytu każdemu, kto zamieszkuje dany dom.

Jak widzisz, rośliny mogą okazać się niezwykle przydatne w domu, niezależnie od tego jakie są Twoje przekonania.

Każda z nich ma do zaofiarowania coś innego. Może to być dekoracja dla domu, może to być przyciąganie pozytywnej energii lub po prostu poprawa Twojego fizycznego i emocjonalnego stanu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Wolverton, B., Johnson, A., & Bounds, K. (1989). Interior landscape plants for indoor air pollution abatement. National Aeronautics and Space Addminitration, NASA. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
 • Lohr, V. I., Pearson-Mims, C. H., & Goodwin, G. K. (1996). IInterior plans may improve worker productivity and reduce stress in a windowless environment. Journal of Environmental Horticulture. https://doi.org/10.1016/j.mehy.2014.10.014
 • Dravigne, A., Waliczek, T. M., Lineberger, R. D., & Zajicek, J. M. (2008). The effect of live plants and window views of green spaces on employee perceptions of job satisfaction. HortScience. https://doi.org/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.