Muchy w domu? Odstrasz je korzystając z 7 naturalnych środków

Naturalne środki odstraszające owady są równie skuteczne co komercyjne produkty, a jednocześnie są bezpieczne dla zdrowia człowieka.
Muchy w domu? Odstrasz je korzystając z 7 naturalnych środków
Nelton Abdon Ramos Rojas

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Muchy, które nagle znikąd pojawiają się w naszym domu to uciążliwy i irytujący problem. Nic więc dziwnego, że od razu poszukujemy skutecznych sposobów walki z owadami, często skłaniając się ku pełnym środków chemicznych artykułom owadobójczym.

Warto jednak poznać naturalne środki, które równie skutecznie odstraszą muchy i wypędzą je z naszego domu, a jednocześnie będą dla nas całkowicie bezpieczne.

Ciągłe bzyczenie tuż nad uchem jest niezwykle irytujące i potrafi znacznie uprzykrzyć nam życie. Wystarczy nieopatrznie zostawić gdzieś w kuchni resztki pożywienia, by w mgnieniu oka pomieszczenie zaroiło się od much czy innych natrętnych owadów.

Jeśli w porę nie podejmiemy odpowiednich kroków, możemy mieć z nimi naprawdę spory problem. Warto jednak mieć świadomość, że muchy to nie tylko irytujące bzyczenie, ale także bakterie i inne daleko idące konsekwencje.

Wobec tego trzeba jak najprędzej sięgnąć po skuteczne, ale zarazem bezpieczne środki, które raz na zawsze pozwolą nam pożegnać muchy i wszystkie związane z nimi niedogodności.

Poniżej znajdziesz listę naturalnych sposobów walki z owadami, dzięki którym bez szkody dla Ciebie i Twojej rodziny muchy raz na zawsze opuszczą Twój dom.

1. Cytryna i goździki odstraszą muchy

Goździki to nie tylko doskonały i aromatyczny dodatek do grzanego wina czy zimowych deserów, ale także skuteczny naturalny sposób odstraszający owady. W połączeniu z silnymi właściwościami cytryny uzyskasz uniwersalny środek, który będzie trzymał muchy z dala od Twojego domu.

Potrzebne składniki

Co należy zrobić?

 • Przetnij cytrynę na pół.
 • Goździki powtykaj gęsto w miąższ cytryny.
 • Umieść połówki po przeciwległych stronach pomieszczenia lub w pobliżu okien.

Zapach goździków i cytryny skutecznie odstraszy wszelkie owady i insekty. Im więcej tak przygotowanych cytryn rozmieścisz w swoim domu, tym większa szansa na powodzenie całej akcji.

2. Lawenda

Jeśli chodzi o najskuteczniejsze w walce z muchami rośliny i zioła, lawenda z pewnością znajduje się na czele tego zestawienia. Nie tylko pachnie przyjemnie i nie jest niebezpieczna dla ludzi, ale także doskonale stawi czoła muchom i innym uciążliwym owadom.

Możesz wykorzystywać lawendę na wiele różnych sposobów – przygotowując napary, rozmieszczając w pomieszczeniu świeże lub suszone kwiaty, lub też rozpylając olejek w pomieszczeniu.

3. Torebki z wodą i wódką

Jest to sposób wykorzystywany przez nasze babcie i dziadków, którzy w ten właśnie sposób radzili sobie z problemem natarczywych i uciążliwych much. Wystarczy napełnić zamykaną plastikową torebkę wodą i dodać alkohol. Tak przygotowane torebki należy powiesić na zewnątrz okien i drzwi.

szklanki z alkoholem

Jak to działa? Światło słoneczne odbija się od cieczy tym samym odstraszając muchy. Dodatkowo nie są one w stanie znieść zapachu alkoholu.

4. Ocet odstrasza muchy

Ocet to jeden z takich produktów, które nigdy nie zawiodą Cię w domu – niezależnie od okoliczności. Nie tylko działa odkażająco i przeciwbakteryjnie, ale będzie także skuteczną naturalną bronią przeciwko muchom.

Co będzie Ci potrzebne?

 • 1/2 szklanki octu (100 ml)
 • 10 kropli mydła w płynie

Co należy zrobić?

 • Podgrzej ocet, aby jego zapach stał się bardziej intensywny.
 • Ciepły ocet przelej do naczynia i dodaj 10 kropli mydła w płynie.
 • Dokładnie wymieszaj.
 • Rozstaw miseczki z tą mieszanką w dowolnym miejscu i czekaj na efekt!

5. Olejek miętowy

Muchy nie znoszą zapachu mięty, warto więc wykorzystać tę wiedzę do przygotowania doskonałego środka, który je odstraszy.

Olejek miętowy odstrasza muchy

Co będzie Ci potrzebne?

 • 1 niewielkich rozmiarów słoik
 • 1 gąbeczka
 • 20 kropli olejku miętowego
 • 1/2 szklanki wody (125 ml)

Co należy zrobić?

 • Włóż gąbkę do słoika, a następnie zwilż ją wodą.
 • Dodaj olejek miętowy i przykryj słoik.
 • Pozostaw zamknięty słoik przez cały dzień.
 • Po tym czasie zdejmij przykrywkę.
 • Aromat mięty rozprzestrzeni się po pomieszczeniu, jednocześnie doskonale odstraszając owady.

6. Czosnek

Czosnek to kolejny uniwersalny produkt, który każda pani domu ma w swojej kuchni. Dla odstraszania much najciekawsze będą dla nas właściwości odkażające czosnku oraz jego aromat.

Przygotuj olejek czosnkowy i rozpyl go w pomieszczeniu lub po prostu rozłóż kilka ząbków czosnku w odpowiednim miejscu.

Przeczytaj również: Insekty – pozbądź się ich ze swojego domu

7. Ogórek odstrasza muchy

Jeżeli masz już dość much, które nie tylko uciążliwie bzyczą Ci tuż nad uchem, ale też roznoszą po domu bakterie, koniecznie sięgnij po… ogórki. Dokładnie tak! Owady te nie znoszą zapachu ogórka, nie wahaj się więc i wykorzystaj to przeciwko nim.

Plasterki ogórka
 • Pokrój ogórki w plasterki i porozkładaj je w odpowiednich miejscach domu (np. w pobliżu kosza na śmieci lub miski z owocami).
 • Wystarczy tydzień regularnego stosowania tej metody, by zobaczyć efekty.

Pamiętaj także, jak ważna jest w domu czystość i odpowiednie nawyki. Nigdy nie zostawiaj na wierzchu resztek pożywienia, trzymaj też śmieci szczelnie zamknięte w koszu i foliowym worku. Dzięki temu Twój dom stanie się o wiele mniej atrakcyjnym miejscem dla much.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.