Olejek lawendowy: idealny dla domu i dla skóry
Olejek lawendowy jest zbyt pożyteczny, by go ignorować. Jest znakomity dla zdrowia, skóry, a nawet gospodarstwa domowego. Czy chcesz dowiedzieć się jakie ma zastosowania?
Czytaj dalej, a zobaczysz co może dla Ciebie zdziałać olejek lawendowy oraz w jaki sposób możesz go stosować!
Olejek lawendowy
Kiedy myślisz o lawendzie, zapewne wyobrażasz sobie purpurowe francuskie pola. Ta dzika roślina o wyjątkowym kolorze jest powszechna na wybrzeżu śródziemnomorskim oraz w niektórych częściach Afryki i Azji. Lawenda rośnie na suchych polach i wzgórzach oraz lubi słońce.
Roślina ta bogata jest w olejek eteryczny, kwasy, kumarynę, taninę oraz (w kwiatach) saponinę. Innymi słowy, olejek lawendowy jest po prostu cudowny.
Co może uczynić dla Twojego zdrowia lawenda
Lawenda posiada wiele właściwości leczniczych:
- Jej główną zaletą jest silne działanie uspokajające, znane już od czasów starożytnych. Lawenda była bowiem stosowana w kąpielach relaksacyjnych już w czasach starożytnego Rzymu. Pomaga one łagodzić niepokój, stres oraz bezsenność.
- Dodatkowo, posiada właściwości antyseptyczne, które dezynfekują, łagodzą oraz leczą wszelkiego rodzaju oparzenia, zranienia, ugryzienia itd.
- Lawenda działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Czyni to z niej świetną metodę na zapobieganie oraz leczenie schorzeń układu oddechowego, takich jak zapalenie krtani, zapalenie gardła, czy angina. Ponadto pomaga w leczeniu infekcji w rejonie genitalnym.
- Poprawia stan skóry, szczególnie, jeśli cierpisz na egzemę czy łuszczycę. Łagodzi również zapalenia oraz swędzenie.
- Poprawia trawienie oraz koi nerwy, które mają wpływ na Twój żołądek.
- Przeciwzapalne oraz uspokajające właściwości lawendy sprawiają, że olejek lawendowy świetnie nadaje się na uśmierzanie bólu.
- Pomaga w zwalczaniu choroby lokomocyjnej.
- Delikatnie obniża ciśnienie krwi.
- Zapobiega wypadaniu włosów.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie również ten artykuł: Ból głowy i niepokój? Lemoniada lawendowa
Olejek oraz inne ekstrakty
Olejek eteryczny koncentruje w sobie wszystkie zalety oraz zapach lawendy w zaledwie kilku kroplach. Jest otrzymywany w wyniku procesu destylacji, dlatego bardzo trudno zrobić go w domu. Możesz jednak znaleźć go w sklepikach z ziołami oraz innych miejscach z naturalną żywnością.
Jakie ekstrakty możesz przygotować w domu?
- Olejek z lawendą (na bazie oleju migdałowego lub oliwy z oliwek): Proporcja lawendy to 1:10. Zmieszaj wszystko w szklanym słoju oraz umieść na słońcu od czasu do czasu wstrząsając.
- Alkohol z lawendą: Wypełnij szklany słój suszoną lawendą oraz zalej ją alkoholem etylowym pozostawiając na tydzień.
- Herbatka z suszonej lawendy: To najprostszy i najpowszechniejszy sposób na wykorzystanie lawendy. Tak najlepiej konsumować tę roślinę. Możesz również zamoczyć w niej stopy, dodać do kąpieli lub użyć jako płynu do płukania ust.
Lawenda dla zdrowia
Najpowszechniejszymi sposobami na wykorzystanie lawendy dla naszego zdrowia jest:
- W herbatach, na bezsenność i stres.
- Jako płyn do płukania ust, by zmniejszyć zapalenia oraz udrożnić górne drogi oddechowe.
- W masażach relaksacyjnych – olejek lawendowy odstresowuje.
- W masażach łagodzących ból – alkohol lawendowy dobrze działa na artretyzm, migreny, sztywny kark oraz ból stóp i pleców.
Przeczytaj również: Masaż – 6 partii ciała, na których warto się skupić
Olejek lawendowy dla skóry i włosów
Jednym z najlepszych sposobów na wykorzystanie lawendy w pięlęgnacji skóry i włosów, jest dodanie kilku kropel olejku do produktów kosmetycznych:
- Balsam do ciała: łagodzi napięcie, leczy problemy skórne oraz pobudza jej regenerację.
- Szampon: zapobiega wypadaniu włosów.
Olejek lawendowy posiada ponadto zdolność do wzmacniania skuteczności kosmetyków naturalnych.
Olejek lawendowy w domu
Możesz dodać olejek lawendowy do środków czystości, które stosujesz w swoim domu (detergenty, zmiękczacze tkanin, odświeżacze powietrza), aby nadać im ładnego zapachu.
Ponadto olejek lawendowy pomaga:
- Utrzymać owady z daleka.
- Utrzymać w domu przyjemny nastrój.
- Pozbyć się pcheł z Twojego domowego zwierzaka.
Bardzo łatwo jest zrobić małe lawendowe torebeczki i rozwiesić je w szafach i umieścić szufladach. Ponadto istnieją też większe torebeczki, które możesz zawiesić na szyi kładąc się spać, a będą pomagały Ci w zaśnięciu.
To może Cię zainteresować ...