Ocet jabłkowy - 8 powodów, by mieć go w domu

Produkt powszechnie dostępny i względnie niedrogi. Okazuje się jednak, że oprócz właściwości w kuchni, może być także bardzo pożyteczny dla zdrowia. Poznaj niektóre z jego wspaniałych właściwości i zastosowań. Niektóre z pewnością Cię zaskoczą.
Ocet jabłkowy - 8 powodów, by mieć go w domu

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ocet jabłkowy to łatwo dostępny i powszechnie znany produkt, który służy nam na co dzień do rozmaitych celów kulinarnych i zdrowotnych. Uzyskuje się go jako efekt fermentacji, podczas której naturalne cukry zawarte w jabłkach zmieniają się w alkohol.

Uważa się, że ocet jabłkowy znano i używano już w starożytności. Jednak dopiero w roku 1950 zyskał sławę światową, a to dzięki pojawieniu się książki: “Folk Medicine: A Vermont Doctor’s Guide to Good Health” , której autorem był doktor D. C. Jarvis.

Obecnie wiele osób wykorzystuje ocet jabłkowy w procesie odchudzania, aby zadbać o swoje ogólne zdrowie i zapobiec rozwojowi wielu uciążliwych chorób.

Trzeba jednak pamiętać, że właściwości octu jabłkowego ściśle wiążą się z jego jakością. Z tego powodu nie zalecamy sięgać po te przetworzone, pasteryzowane lub też z dodatkiem składników chemicznych, ponieważ niszczą one jego naturalny skład i osłabiają działanie.

Najlepiej zdobyć ocet w 100% naturalny, organiczny, niefiltrowany i nieprzetwarzany. Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy wyposażyli swoją kuchnię w ten produkt, chcielibyśmy przedstawić kilka powodów, dla których warto jak najszybciej się w niego zaopatrzyć. Koniecznie przeczytaj!

1. Ocet jabłkowy pomaga schudnąć

Wysoka zawartość kwasu octowego wywołuje w organizmie pozytywny efekt, jakim jest zmniejszenie masy ciała i przyspieszenie spalania tłuszczu z okolic brzucha.

Waga

Nie należy spożywać octu jabłkowego w nadmiarze, ponieważ nie jest on lekarstwem na wszystkie choroby. Warto jednak uwzględnić go w swojej codziennej diecie, aby zmniejszyć ryzyko otyłości i chorób z nią związanych.

Sposób zastosowania:

 • Rozpuścić dwie łyżki octu jabłkowego w szklance wody i pij codziennie na czczo.

2. Łagodzi grzybicę skóry

Ocet skutecznie usuwa grzybicę typu candida albicans będącą jedną z głównych czynników powodujących choroby skóry.

Sposób zastosowania:

 • Dodaj dwie lub trzy filiżanki octu jabłkowego do miski pełnej wody i mocz zainfekowane obszary ciała przez około 15 minut.
 • Można również zmieszać równe części octu i wody i stosować je na zainfekowanym obszarze ciała, używając do tego wacika.

3. Łagodzi skurcze nocne

Przykra dolegliwość, jaką są nocne skurcze wywołujące ból w nogach, pojawia się często ze względu na niedobór potasu.

Ból brzucha

Ocet jabłkowy dostarcza znacznych ilości tego minerału, zapobiegając tym samym nieprzyjemnym skutkom nocnych skurczy.

Sposób zastosowania:

 • Rozpuść dwie łyżki octu jabłkowego w szklance ciepłej wody i pij przed snem.

4. Reguluje poziom cukru we krwi

Ze wspaniałych właściwości octu jabłkowego mogą skorzystać osoby chore na cukrzycę typu II. Dlaczego? Otóż ten naturalny produkt pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Spożywanie go każdego wieczoru przed snem zmniejsza skoki cukru aż do 6%. Dzieje się tak, ponieważ ma wpływ na poziom insuliny w organizmie.

Sposób zastosowania:

 • Rozpuść dwie łyżki octu jabłkowego w szklance wody i wypij pół godziny przed snem.

5. Poprawia trawienie

Ocet jabłkowy zawiera typ błonnika zwanego pektyną. Substancja ta poprawia trawienie, pomaga prawidłowo wchłaniać składniki odżywcze i usuwać odpady z organizmu.

Ocet jabłkowy na trawienie

Spożywanie octu jabłkowego w niewielkich ilościach pomaga zwalczać zaparcia i uniknąć dolegliwości, takich jak wzdęcia.

Sposób zastosowania:

 • Można pić rozcieńczony w wodzie lub stosować jako składnik surówek i sałatek.

6. Ułatwia usuwanie brodawek

Kwas stanowiący składnik octu jabłkowego, oprócz swoich właściwości antyseptycznych, sprawia również, że w naturalny sposób można uniknąć nieestetycznych brodawek .

Sposób zastosowania:

 • Zanurz wacik w produkcie, a następnie przyłóż go, przymocowując bandażem na obszarze zajętym chorobą.
 • Powtórz kurację każdej nocy przed snem, a już w ciągu kilku dni zauważysz efekty.

7. Dodaje witalności i energii

Odrobina octu jabłkowego może również dodać energię oraz zwiększyć wydajność fizyczną i psychiczną.

Sposób zastosowania:

 • Rozpuść dwie łyżki octu w szklance zimnej wody i pij, kiedy odczujesz zmęczenie.

8. Zmniejsza widoczność żylaków

Pomimo braku dowodów naukowych, stosowanie octu jabłkowego na żylaki może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Poprawia przede wszystkim przepływ krwi i zmniejsza stany zapalne.

Ocet jabłkowy na żylaki

Sposób zastosowania:

 • Przygotuj roztwór z dwóch części octu jabłkowego i wody, a następnie zanurz czystą gazę i zaaplikuj na zainfekowane części skóry.
 • Pozostaw na 30 minut i dokładnie spłucz.
 • Używaj codziennie

Podsumowując, ocet jabłkowy jest to bardzo uniwersalny produkt, przydatny nie tylko w kuchni, lecz także w przypadku leczenia wielu dolegliwości zdrowotnych.

Nie wahaj się go kupić, gdy następnym razem udasz się na rynek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.