Ocet jabłkowy – 8 powodów, by mieć go w domu

· Styczeń 1, 2017
Produkt powszechnie dostępny i względnie niedrogi. Okazuje się jednak, że oprócz właściwości w kuchni, może też być bardzo pożyteczny dla naszego zdrowia. Poznaj niektóre ze wspaniałych właściwości, jakie kryje w sobie ocet jabłkowy. Niektóre z jego zastosowań mogą Cię zaskoczyć.

Ocet jabłkowy to łatwo dostępny i powszechnie znany produkt, który służy nam na co dzień do rozmaitych celów kulinarnych i zdrowotnych.

Uzyskuje się go jako efekt fermentacji, podczas której naturalne cukry zawarte w jabłkach zmieniają się w alkohol, aby później przeistoczyć się właśnie w ocet jabłkowy.

Uważa się, że ocet jabłkowy był znany i używany już od starożytności. Jednak dopiero w roku 1950, zyskał sławę światową, a to dzięki pojawieniu się książki: Folk Medicine: A Vermont Doctor’s Guide to Good Health” , której autorem był doktor D. C. Jarvis.

W dzisiejszych czasach ocet jabłkowy jest wykorzystywany przez wielu w zdrowym procesie odchudzania, w dbaniu o ogólne zdrowie oraz w zapobieganiu rozwojowi wielu uciążliwych chorób.

Trzeba jednak pamiętać, że właściwości octu jabłkowego są ściśle powiązane z jego jakością. Dlatego też nie zalecamy sięgać po ocet przetworzony, pasteryzowany czy też z dodatkiem składników chemicznych – niszczą one bowiem jego naturalny skład i osłabiają działanie.

Najlepiej by było postarać się o ocet w 100% naturalny, organiczny, niefiltrowany i nieprzetwarzany.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy mają ocet jabłkowy pod ręką, chcielibyśmy przedstawić kilka powodów, dla których warto jak najszybciej się w niego zaopatrzyć. Koniecznie przeczytaj!

1. Ocet jabłkowy pomaga schudnąć

Waga

Wysoka zawartość kwasu octowego wywołuje w naszym organizmie pozytywny efekt, jakim jest zmniejszenie masy ciała i przyspieszenie spalania tłuszczu z okolic brzucha.

Chociaż spożycie octu jabłkowego powinno być umiarkowane i nie jest to cudowne lekarstwo na wszystkie choroby, to uwzględnienie go w swojej codziennej diecie zmniejsza ryzyko otyłości i chorób z nią związanych.

Nie zapomnij przeczytać też artykułu: Kokos sposobem na otyłość?

Sposób zastosowania:

 • Rozpuścić dwie łyżki octu jabłkowego w szklance wody i pić na czczo codziennie.

2. Łagodzi grzybicę skóry

Ocet jest skuteczny w usuwaniu grzybicy typu candida albicans będącej jedną z głównych czynników powodujących choroby skóry.

Sposób zastosowania:

 • Dodać dwie lub trzy filiżanki octu jabłkowego do miski pełnej wody i moczyć zainfekowane obszary ciała przez około 15 minut.
 • Można również zmieszać równe części octu i wody, i stosować na zainfekowanym obszarze ciała używając do tego wacika.

3. Łagodzi skurcze nocne

Ból

Przykra dolegliwość, jaką są nocne skurcze, które wywołują ból w nogach, często mają swój początek w niedoborze potasu.

Ocet jabłkowy dostarcza znacznych ilości tego minerału, zapobiegając dzięki temu nieprzyjemnym skutkom nocnych skurczy.

Sposób zastosowania:

 • Rozpuść dwie łyżki octu jabłkowego w szklance ciepłej wody i wypijaj przed snem.

4. Reguluje poziom cukru we krwi

Ze wspaniałych właściwości octu jabłkowego mogą skorzystać osoby chore na cukrzycę typu II. Dlaczego? Otóż ten naturalny produkt pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Spożywanie go każdego wieczoru przed snem zmniejsza aż do 6% skoki cukru. Dzieje się tak, ponieważ ma on wpływ na poziom insuliny w naszym organizmie.

Sposób zastosowania:

 • Rozpuść dwie łyżki octu jabłkowego w szklance wody i wypij na pół godziny przed snem.

5. Poprawia trawienie

brzuch

Ocet jabłkowy zawiera typ błonnika zwane pektyną. Substancja ta przyczynia się do poprawy trawienia pożywienia oraz do prawidłowego wchłaniania składników odżywczych i usuwania odpadów z naszego organizmu.

Spożywanie go w niewielkich ilościach pomaga zwalczać zaparcia i uniknąć dolegliwości takich jak wzdęcia.

Sposób zastosowania:

 • Można pić rozcieńczony w wodzie lub stosować jako składnik surówek i sałatek.

6. Ułatwia usuwanie brodawek

Kwas stanowiący składnik octu jabłkowego, oprócz swoich właściwości antyseptycznych, powoduje również, że w naturalny sposób można uniknąć nieestetyczne brodawki.

Sposób zastosowania:

 • Zanurz wacik w produkcie, a następnie przyłóż go przymocowując bandażem na obszarze zajętym chorobą.
 • Powtórz kurację każdej nocy przed snem, a już w ciągu kilku dni będziesz w stanie zauważyć efekty.

7. Dodaje witalności i energii

Nieco octu jabłkowego może również stanowić zastrzyk energii dla organizmu, w celu zwiększenia naszej wydajności fizycznej i psychicznej.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Energia życiowa – 10 czynników ją obniżających

Sposób zastosowania:

 • Rozpuść dwie łyżki octu w szklance zimnej wody i pij, kiedy odczuwasz zmęczenie.

8. Zmniejsza widoczność żylaków

żylaki

Pomimo braku dowodów naukowych, stosowanie octu jabłkowego na żylaki może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim poprawia przepływ krwi i zmniejsza stany zapalne.

Sposób zastosowania:

 • Przygotuj roztwór z dwóch części octu jabłkowego i wody, zanurz czystą gazę i zaaplikuj na zainfekowane części skóry.
 • Pozostaw na 30 minut i dokładnie spłucz.
 • Używaj go na co dzień.

Podsumowując, ocet jabłkowy jest to bardzo uniwersalny produkt, który może być przydatny nie tylko w kuchni, ale też na wiele dolegliwości zdrowotnych.

Nie wahaj się go kupić, gdy następnym razem udasz się na rynek.