Brodawki – usuń je naturalnie dzięki tym zabiegom

Naturalne środki do usuwania brodawek są znacznie mniej inwazyjne i agresywne dla skóry, chociaż mogą być nieco bardziej czasochłonne niż zabiegi chemiczne.
Brodawki – usuń je naturalnie dzięki tym zabiegom
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Brodawki na ogół nie są poważnym problemem zdrowotnym. Wszelkie zmiany na naszej skórze dobrze jest jednak skonsultować z dermatologiem. Najgorsze jest to, że są bardzo nieestetyczne. W niektórych przypadkach mogą dodatkowo przeszkadzać, jeśli pojawią się w miejscu, gdzie narażone są na ocieranie ubraniem lub biżuterią.

W tym artykule przedstawiamy kilka preparatów leczniczych, które usuwają brodawki w sposób całkowicie naturalny. Przy odrobinie cierpliwości możemy je wyeliminować bez podrażnienia skóry i bez żadnych innych skutków ubocznych – najprościej i najoszczędniej.

Brodawki – jak usunąć je naturalnie?

1. Czosnek

Czosnek jest silnym naturalnym antybiotykiem zwalczającym wirusy, grzyby, bakterie i pasożyty. Dzięki swym właściwościom jest to dobry środek do wypalania brodawek. Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że kiedy kładziemy go na skórę, musimy się liczyć z charakterystycznym zapachem.

  • Należy jedynie nałożyć kawałek czosnku na brodawkę i zakleić plastrem.
  • Trzeba się postarać się, żeby w miarę możliwości nie kłaść czosnku na zdrową skórę. Najlepiej nałożyć preparat wieczorem, aby mógł działać przez całą noc.
  • Zabieg będziemy powtarzać każdego dnia, aż do odpadnięcia brodawki.

2. Mleczko z drzewa figowego

Jednym z najstarszych środków do usuwania brodawek i zrogowaceń na skórze jest biała ciecz, która wydziela się, kiedy zrywamy z drzewa zielone figi. Jeśli mamy drzewo figowe, może to być szybkie i skuteczne rozwiązanie. Przy odrobinie cierpliwości pozbędziemy się brzydkich narośli.

Figa
  • Dzięki zawartości lateksu, mleczko z drzewa figowego zmiękcza wszelkie stwardnienia na skórze.
  • Powinniśmy jedynie pamiętać, że pory roku, kiedy pojawiają się zielone figi to początek wiosny i lato. Właśnie wtedy sok z figowca ma najskuteczniejsze działanie.
  • Trzeba bardzo uważać, żeby nie stosować mleczka w rejonie śluzówek, gdyż płyn może podrażniać.

3. Ziele piołunu

Starożytni chińscy lekarze używali piołunu, aby szybko eliminować brodawki wypalając je. Mała kulka palącego się piołunu była umieszczana tuż nad brodawką, bez dotykania skóry. Używano do tego kadzidełka, które zbliżano do chorego miejsca i oddalano w miarę jak parzyło skórę. 

  • Jest to bardzo ciekawa metoda, dzięki której brodawka może odpaść nawet w ciągu 2 lub 3 dni. Niesie jednak ryzyko, że możemy się poparzyć, jeśli nie zrobimy tego ostrożnie i zachowując środki bezpieczeństwa.
  • Zwykle robi się to również za pomocą moksy, czyli preparatem z czystego piołunu w formie cygara do aplikacji ciepła terapeutycznego.

4. Skórka z banana

Skórki z owoców często mają ukryte właściwości, skuteczne w leczeniu różnych zaburzeń. Tak właśnie jest w przypadku bananów. Dzięki zawartości kwasu salicylowego skórka z banana skutecznie usuwa brodawki w naturalny sposób.

Skórka z banana na brodawki
  • Codziennie należy pocierać brodawkę wewnętrzną częścią skórki z banana. Zaleca się powtarzać zabieg przynajmniej jeden raz rano i jeden raz wieczorem, przed pójściem spać.
  • Środek ten jest skuteczny w różnych schorzeniach skóry. Stosuje się go także do wybielania szkliwa zębów.

5. Cebula

Cebula to warzywo lecznicze o silnych właściwościach oczyszczających. Ułatwia eliminację płynów i toksyn z naszego organizmu. Zaleca się spożywanie cebuli w celu leczenia infekcji i zapobiegania chorobom. Okazuje się jednak równie skuteczna w leczeniu miejscowym, właśnie do usuwania brodawek.

  • Najprostszym sposobem jest pocieranie brodawki kawałkiem cebuli przez kilka sekund.
  • Należy unikać kontaktu ze zdrową skórą, żeby jej nie podrażnić.
  • Jako zabezpieczenie zdrowej skóry, można użyć odrobiny oliwy z oliwek. Przed zabiegiem smarujemy nią delikatnie obszar wokół zmiany.

6. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to produkt, który powinniśmy zawsze mieć do dyspozycji. Ma różnorodne zastosowania i właściwości korzystne dla naszego zdrowia. Jest to łagodny, ale skuteczny środek. Usuwa brodawki dzięki zawartości kwasów i enzymów, ma również silne działanie antywirusowe.

Należy jedynie 2 lub 3 razy dziennie nakładać na brodawkę czysty ocet przy pomocy wacika. Jeśli pozwala na to umiejscowienie zmiany, pozostawiamy wacik na skórze używając plastra, aby wydłużyć lecznicze działanie. Powtarzamy zabieg usuwając martwą skórę, aż brodawka zniknie całkowicie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Joshi, V. K., & Sharma, S. (2009). Cider vinegar: Microbiology, technology and quality. In Vinegars of the World. https://doi.org/10.1007/978-88-470-0866-3_12
  • Mohapatra, D., Mishra, S., & Sutar, N. (2010). Banana and its by-product utilisation: An overview. Journal of Scientific and Industrial Research. https://doi.org/10.1016/j.agsy.2010.12.004
  • Rao, N. K. S. (2016). Onion. In Abiotic Stress Physiology of Horticultural Crops. https://doi.org/10.1007/978-81-322-2725-0_8
  • Bohlooli S, Mohebipoor A, Mohammadi S, Kouhnavard M, Pashapoor S. Comparative study of fig tree efficacy in the treatment of common warts (Verruca vulgaris) vs. cryotherapy. Int J Dermatol. 2007;46(5):524‐526. doi:10.1111/j.1365-4632.2007.03159.x
  • Pazyar, N., & Feily, A. (2011). Garlic in dermatology. Dermatology reports, 3(1), e4. https://doi.org/10.4081/dr.2011.e4
  • Tabassum, N., & Hamdani, M. (2014). Plants used to treat skin diseases. Pharmacognosy reviews, 8(15), 52–60. https://doi.org/10.4103/0973-7847.125531
  • Yagnik, D., Serafin, V., & J Shah, A. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific reports, 8(1), 1732. https://doi.org/10.1038/s41598-017-18618-x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.