Wychowanie dzieci – Kluczem jest prostota

· Sierpień 8, 2016
Wygórowane oczekiwania i zbyt dużo obowiązków nakładanych na nasze dzieci to błąd wychowawczy, który może odbić się na ich dorosłym życiu.

Wychowanie dzieci to bardzo trudna sztuka, jednak niemal każdy z nas w pewnym momencie życia musi się z nią zmierzyć. Nie istnieje jedna uniwersalna recepta, jak wychowywać dziecko, dlatego też w dużej mierze musimy polegać na naszych własnych doświadczeniach czy intuicji.

Przez lata wychowanie dzieci podlegało takim samym zmianom jak każdy inny aspekt naszego życia. Jednak mimo tego, że mamy teraz o wiele więcej środków, metod wychowawczych czy możliwości wyboru, wychowywanie potomstwa wcale nie jest proste.

Wychowanie a przyszłość dziecka

Dzieciństwo w czasie dobrobytu także ma swoje ciemne strony. Przysłowie głosi, że ,,od nadmiaru głowa nie boli”, prawda jest jednak taka, że nadmiar może bardzo negatywnie wpłynąć na wychowanie naszego dziecka i przyczynić się nawet do jego problemów w dorosłym życiu.

Stres, depresja czy problemy z koncentracją to tylko niektóre z przeszkód, z którymi borykają się coraz młodsze dzieci i które wraz z nimi wkraczają później w dorosłość. Czy można winić za to same dzieci? A może odpowiedzialne za to jest wychowanie?

Odpowiedź nie jest prosta i wymaga zupełnie innego podejścia – wychowanie nie może polegać tylko na dawaniu, ale także na wskazywaniu drogi.

Dzieci pod drzewem

Zastanów się, ile dzieci, które znasz może w pełni szczerze powiedzieć, że nie ma czasu? Nic dziwnego, jeśli dziecko takie jest zaangażowane w dziesiątki różnych zajęć pozalekcyjnych, które wypełniają mu każdą wolną chwilę.

Warto jednak podkreślić, że dzieciństwo to czas względnej beztroski, a dziecko, które ma wyrosnąć na szczęśliwego dorosłego musi znać także uczucie nudy, gdyż stymuluje to kreatywność.

Jeśli dziecko jest przytłoczone nadmiarem obowiązków i oczekiwań ze strony rodziców, mogą pojawić się u niego pierwsze objawy stresu, a nawet depresji, co w konsekwencji zaburza jego prawidłowy rozwój psychologiczny, emocjonalny i może bardzo negatywnie odbić się na jego przyszłym życiu.

Gdy ,,dużo” zamienia się w ,,zbyt wiele”

Wychowanie dzieci w dzisiejszych czasach mogłoby się zdawać bajecznie proste – mamy bowiem do dyspozycji możliwości, o których nasi rodzice mogli tylko marzyć.

Życie naszych dzieci wydaje się łatwe i pozbawione jakichkolwiek trosk, oprócz standardowych obowiązków szkolnych czy całkiem normalnych w pewnym wieku kłótni z rodzicami.

Co więc sprawia, że dzieci mimo wszystko bywają nieszczęśliwe, nawet jeśli materialnie niczego im nie brakuje? Ich życie jest udane i bezpieczne, z czego wynikają więc ich problemy?

Wychowanie dziecka

Prawdopodobnie powinniśmy winić za to fakt, że wychowanie dzieci w czasach swego rodzaju nadmiaru i chaosu informacyjnego nie jest jednak aż tak proste, jakby się mogło wydawać.

Nasze dzieci, tak samo jak my, są bombardowane ze wszystkich stron informacjami, które w efekcie tłumią ich naturalną potrzebę poznawania świata, a wywołują tylko stres i zagubienie. W dzisiejszym świecie dzieci dorastają także szybciej, nie mają więc czasu na cieszenie się z najpiękniejszych lat swojego życia.

Ma to ogromny wpływ na ich przyszłość.

Wychowanie oparte na nadmiarze

Dziewczynka

Podsumowując, możemy stwierdzić, że wychowanie dzieci w dzisiejszych czasach w dużej mierze opiera się nadmiarze. Możemy wyodrębnić kilka aspektów, których w naszym życiu jest po prostu zbyt dużo.

  • Nadmiar rzeczy materialnych: Pokolenie naszych rodziców czy dziadków cieszyło się z każdej, nawet najmniejszej rzeczy, gdyż najczęściej nie posiadali zbyt wiele. Do szczęścia były potrzebne im rzeczy tak prozaiczne jak ubrania czy jedzenie, a zabawki były pewnego rodzaju towarem luksusowym.
  • Dzisiaj jednak nasze dzieci mają wszystko, czego tylko zapragną, jednocześnie jednak nie są nauczone szanowania tego, co posiadają.
  • Nadmiar informacji: Wychowanie dziecka, które więcej czasu niż w domu czy szkole spędza na zajęciach pozalekcyjnych, wcale nie jest proste.
  • Dziecko poddawane takiego rodzaju presji i bombardowane nowymi informacjami na każdym kroku, nie jest w stanie zapamiętywać i przetwarzać ich prawidłowo, przez co nauka czy jego wychowanie może być nieefektywne.
  • Zbyt duży wybór: Obecnie możemy wybierać spośród tylu różnych rzeczy, że wywołuje to w nas, a szczególnie w dzieciach, pewien rodzaj szoku i zagubienia. Ciągła konieczność podejmowania decyzji jest stresująca i przytłaczająca, nie ułatwia więc wychowania dziecka, ani nie wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny.
  • Wszystko dzieje się zbyt szybko: W ostatnich dekadach świat znacznie przyspieszył. Wszystko dzieje się tak szybko, że nie jesteśmy w stanie cieszyć się życiem.
  • Nie uczymy naszych dzieci, jak czerpać radość z każdej chwili, a wręcz nie pozwalamy im na to, stale je poganiając i wypełniając zajęciami i obowiązkami każdą godzinę ich dnia.

Wychowanie dziecka nie polega tylko na planowaniu jego życia nawet w najmniejszych detalach. Oczywiście rolą rodziców jest zapewnianie dziecku jak najlepszych możliwości i odpowiedzialne nadzorowanie jego działań, jednak należy pozwolić mu na podejmowanie własnych decyzji.

Nie prowadź dziecka przez całe życie za rękę, ale postaraj się wskazywać mu najlepszą drogę.

Czytanie dziecku

Dzieciństwo ma się tylko jedno i jest to wyjątkowy czas, kiedy buduje się pierwsze relacje z innymi ludźmi i rozwija swoje zainteresowania. Jeśli już w najmłodszych latach naszego życia dopada nas stres czy depresja, to co będzie z nami w dorosłym życiu?

Wychowanie dziecka powinno opierać się na prostocie – nadmiar nie jest wskazany, a nawet może zaszkodzić.